Poniedziałek 24-09-2018, imieniny Gerarda, Teodora
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Plaga mistrzów Plaga mistrzów

Wybierają wolność, która ich zabija

 
Elbląg, Wybierają wolność, która ich zabija Pan Tadeusz obiecał, że przeniesie się do Domu dla Bezdomnych po tym, jak spłonęło jego schronienie (fot. WS)
Rek

W kanałach, pustostanach, altankach, choć najczęściej w piwnicach i na klatkach schodowych. Tam bezdomni szukają schronienia w zimowe dni. Rękoma i nogami bronią się przed przeniesieniem do placówki pomocowej. Wybierają wolność i …alkohol.  – W tej temperaturze nie mają szans na przetrwanie – mówi Jerzy Tatarowicz, pracownik elbląskiego MOPS-u, który wraz ze strażnikami miejskimi odwiedza miejsca, w których koczują bezdomni. Zobacz fotoreportaż z patrolu.

Jak szacują miejskie służby w Elblągu jest ok. 300-350 bezdomnych. Głównie mężczyzn.
     - Statystyczny bezdomny to 50-latek, po rozwodzie, eksmitowany z miejsca zamieszkania, mający problem z alkoholem – mówi Jerzy Tatarowicz z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Elblągu. – Krach życiowy nie jest dla mężczyzn przysłowiowym kubłem zimnej wody, który pchnie do działania. Staczają się na dno. Inaczej jest z kobietami – zauważa – które potrafią się odnaleźć w trudnej sytuacji. Są silniejsze, bardziej zaradne i odporne.
     Tryb życia, jaki prowadzą bezdomni sprawia, że wyglądają na znacznie starszych niż w rzeczywistości są. Organizm 40-latka zachowuje się jak 70-latka. Alkohol też wyniszcza.
     -Na dobre trunki ich nie stać więc piją wszystko co popadnie byleby zawierało alkohol – mówi Jerzy Tatarowicz. – Najczęściej jest to denaturat, ale może być i płyn do chłodnicy. Są w złym stanie zdrowia, no bo i o siebie nie dbają.
     - Do lekarza idą dopiero wtedy, gdy znajdą się w placówce lub gdy zostaną dowiezieni przez policję lub straż miejską – kontynuuje pracownik MOPSu. – Wówczas się leczą, ale nierzadko jest już za późno. Problemem są owrzodzenia ciała i odmrożenia. Rany trudno się goją, a przy braku higieny to nie ma szans na poprawę. Odmrożenia bardzo często kończą się amputacją.
     Z czego żyją bezdomni? Zbierają puszki, żebrzą na ulicach, odprowadzają wózki przy hipermarketach.
     - Chodzą też na tzw. klamki, czyli pukają od drzwi do drzwi i zawsze coś dostaną do jedzenia, ktoś gorącą herbatą poczęstuje – mówi Jerzy Tatarowicz. – Społeczność jest do nich nastawiona dość pozytywnie. W sklepach dostają jedzenie, w pizzerii kawałki pizzy. Są zaradni. Jednak to na nic się zda, gdy temperatury spadają. Wówczas nie mają szans na przetrwanie.
     Strażnicy miejscy, szczególnie w okresie zimowym, patrolują miasto w poszukiwaniu bezdomnych. Często towarzyszą im pracownicy socjalni oraz policjanci. Namawiają bezdomnych do przeniesienia się do Domu im. Św. Brata Alberta bądź do Pogotowia Socjalnego. Jeśli bezdomny jest nietrzeźwy sprawa jest prosta.
     - Wówczas od razu przewozimy go do Pogotowia Socjalnego – mówi st. strażnik Arkadiusz Podolski. – Stan, w którym się znajduje zagraża jego życiu.
     - Niektórzy do pogotowia trafiają nawet dwa razy w ciągu doby – dodaje Jerzy Tatarowicz. – Rano jest przywożony, bo już jest pijany, a po kilku godzinach wychodzi, by wieczorem znowu tu trafić.
     Trudniej jest, gdy bezdomny jest trzeźwy.
     - Tłumaczymy, że mróz, że zamarznie, by przeniósł się do placówki. Ale nie chce. Twierdzi, że jest wolny. I nic na siłę nie można zrobić – stwierdza pracownik MOPS-u.
     Dziś (3 lutego) strażnicy miejscy oraz pracownik socjalny wyjechali na kolejny patrol. Temperatura spadła do minus 16 stopni Celsjusza. Przeszukiwali znane im miejsca, w których mogą przebywać bezdomni. Zaglądali do kanałów ściekowych, do piwnic i klatek schodowych. Byli też na terenie ogródków działkowych na Bielanach. Śnieg trzeszczał pod butami. W pustostanie – bez okien, drzwi, gdzie wiatr hula bezdomnych nie było, ale…
     - I proszę, to jest miejsce przygotowane do koczowania – wskazywał Jerzy Tatarowicz. – Już naznoszono gałęzi, by rozpalić ognisko, w kącie poskładane talerze, w innym kubek z pastą do zębów. Widać, że ktoś tu wróci na noc.

 


     - Bezdomni nie chcą rzucać się w oczy – mówił pracownik socjalny. – Wiedzą też, że będziemy ich szukać. Dlatego wybierają ustronne miejsca. Zdarzało się, że spali w szałasach czy w namiocie w środku lasu. Nawet w czasie mrozów. A to jest śmiertelne zagrożenie. Często się też przenoszą – kontynuował. - To, że w jednym miejscu dziś nie ma bezdomnych, nie oznacza, że za dwa dni nikt się tam nie pojawi. Sprawdzamy to. Szczególnie w czasie tak silnych mrozów musimy myśleć za nich. Cieszę się, gdy nikogo nie przywozimy do placówek z objazdu – dodał. – Chcemy doprowadzić do sytuacji, by bezdomni sami się zgłaszali. Bo wiedzą, gdzie szukać pomocy.
     Na ul. Dojazdowej z daleka było widać pana Tadeusza, który sprzątał pogorzelisko. Jeszcze dwa dni temu stał tu jego „dom” - z dykty, desek. – Miał tu kołdry, kożuchy – wyliczał st. strażnik Arkadiusz Wiśniewski.
     - Tu stała kanapa narożna – pokazywał pan Tadeusz. – Był stolik z serwetą, nawet kwiatki miałem. I butlę gazową, na której grzałem sobie wodę na kawę czy herbatę. Ale ktoś mi to podpalił – żalił się.
     Pan Tadeusz ma 65-lat. Kiedyś był m.in. maszynistą. Ma rodzinę, dzieci, ale na skutek skomplikowanych sytuacji pozostaje bezdomny. Radzi sobie.
     - O, proszę, w torbie mam to, co dostałem od pań w sklepie – i pokazał kapustę pekińską, a także banany i …truskawki. – Część już rozdałem znajomym. Ale dziś to pójdę do domu Alberta – zarzekał się pracownikowi MOPS-u.
     - Taka postawa cieszy –przyznał Jerzy Tatarowicz – bo temperatury w nocy spadną jeszcze bardziej.
     Straż Miejska apeluje do mieszkańców, by informowali o miejscach koczowania osób bezdomnych. By reagowali też na leżącego gdzieś na chodniku czy skwerze człowieka, bo w ten sposób można uratować mu życie. A gdy jest pijany wychłodzenie organizmu następuje bardzo szybko. W ciągu ostatnich siedmiu dni z powodu silnego mrozu w całej Polsce zmarło 29 osób. Ofiar będzie prawdopodobnie jeszcze więcej.

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • ofiar bedzie więcej bo trzeba biurowiec zrobić po urzędzie stanu cywilnego w elblągu. Czemu wy u szczytu władzy nie dbacie o tych najbiedniejszych a bogacicie się ich bieda ? Mam nadzieję że przyjdzie na was kres
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-03)
 • wybierają wolność? to nie prawda są ośrodki dla bezdomnych ale jak nie chcą się myć chcą pić i palić nie chcą pracować to kak kończą minimaliści
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-04)
 • Bezdomni czy nie. Oni też mają prawo do prywatności, a robienie zdjęć zawartości siatek to duża przesada! Pijaki czy nie ale ciekawe jakby ten pseudofotoreprter się czuł jakby mu ktoś do domu wparował z aparatem i pokazał na necie co ma w lodówce i jak mieszka. Przesada i wstyd portel.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  W.(2012-02-04)
 • Bezdpmnych będzie więcej, dzięki zaradności prezydenta miasta Grzesia Nowaczyka, gdy podniesie czynsze o 100% w mieszkaniach komunalnych. A to, już panie Nowaczyk, panu prokurator nie odpuści.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Nowaczyk pod sąd!(2012-02-04)
 • Bezdpmnych będzie więcej, dzięki zaradności prezydenta miasta Grzesia Nowaczyka, gdy podniesie czynsze o 100% w mieszkaniach komunalnych. A to, już panie Nowaczyk, panu prokurator nie odpuści.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Nowaczyk pod sąd!(2012-02-04)
 • W innych miastach bezdomni grzeją się ciepłem z koksowników których w naszym mieście nie uwidzisz.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-04)
 • proponuję żeby każdemu z bezdomnych( którzy nie chcą poddać się rygorom panującym w placówkach) dla ich ochrony ( nawet niechcianej) przydzielic strażnika, który będzie donosił ciepłą zupkę, czyste ciuszki, wycierał nosek, w nocy przykrywał kocykiem. Trzeba bronic prawo meneli do demokracji!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-04)
 • Kilka dni temu cofnięto przepis, że domy, placówki dla bezdomnych mają przyjmować bezdomnychtylko trzeżwych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-04)
 • urzędas krwiopijca i darmolzjad musi mieć nowy gabinet z gorącym grzejnikiem, ciepłym fotelem przed kompem, ci "lepsi czytaj gorsi " z kateringiem i zaproszeniami na rauty z ciepłym obiadkiem i ulgami w miescie na to chetnie wydawają publiczne pieniadze z naszych podatków niż zaangażowanie w ratowanie zmarzniętych i głodnych ludzi
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  opiniotwórca(2012-02-04)
 • "Na Ziemi jest wystarczająco zasobów dla wszystkich ludzi, ale za mało by zaspokoić chciwość jednego człowieka" -Ghandi
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-04)
 • a tak wyglądają ludzie, którzy tworzą "prawo" i "rządzą" nami www.youtube.com
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-04)
 • jak nowaczyk nadal tak będzie postępował to też wyleci z hukiem na zieloną trawkę
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-05)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Hosting WWW BIZNES
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok (bez czytnika)
Hosting WWW START
Czytnik kart kryptograficznych