Niedziela 16-12-2018, imieniny Albiny, Zdzisława
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Wybory za miedzą

Elbląg, Wybory za miedzą Jurij Sawienko

We wczorajszych wyborach samorządowych na urząd mera Kaliningradu bezapelacyjnym zwycięzcą okazał się Jurij Sawienko, który sprawował ten urząd przez ostatnie 4 lata. Jego sukces jest tym większy, że dokonał tego za pierwszym podejściem, w pierwszej turze, pokonując pozostałych rywali z ogromną przewagą. Uzyskał przeszło 61 proc. głosów.

W szranki o fotel mera Kaliningradu stanęło siedmiu kandydatów. Po raz pierwszy ordynacja wyborcza dopuszczała zamiast zbierania podpisów wyborców udzielających poparcia kandydatowi, złożenie przez niego kaucji w wysokości 300 tys. rubli (ok. 9.5 tys.. USD). Z prawa tego skorzystało trzech kandydatów. Pieniądze prawdopodobnie zostaną im zwrócone, chociaż przyjęta później, po rozpoczęciu kampanii wyborczej, lokalna ustawa wyborcza zakładała zwrot kaucji do kasy miejskiej w przypadku nie przekroczenia przez kandydata progu 5 proc. ważnych głosów.
     Najlepiej, po merze Sawienko, wypadło dwóch kandydatów: Igor Rudnikow (przeszło 17 proc.) - redaktor kaliningradzkiej gazety "Nowyje Kolesa" i deputowany do Dumy Obwodowej oraz Witautas Łopata (ponad 9 proc.) - przedsiębiorca i również deputowany. W. Łopata jest zwolennikiem samodzielności obwodu kaliningradzkiego. Pozostała czwórka kandydatów (w tym jedna kobieta - korespondentka gazety "Strana Kaliningrad") zdobyła znikomą ilość głosów.
     W tegorocznych wyborach frekwencja wyborcza wyniosła zaledwie ok. 32 proc.
     Nowo wybrany mer Kaliningradu Jurij Sawienko (rocznik 1961) jest rodowitym kaliningradczykiem. Służył w marynarce wojennej Związku Radzieckiego na Dalekim Wschodzie, gdzie zajmował się m.in. sprawami politycznymi. Od roku 1993 ponownie pracuje w swoim rodzinnym mieście. W latach 1994-1996 Jurij Sawienko był jednym z wicemerów, a następnie (1996-1998) pierwszym wicemerem grodu nad Pregołą. W poprzednich wyborach bezpośrednich (w październiku 1998 r.) zdobył po raz pierwszy fotel mera Kaliningradu. Jest także deputowanym do Dumy Miejskiej. Jurij Sawienko jest pierwszym merem w Rosji, wybranym według nowej ordynacji wyborczej na 5-letnią kadencję. Podczas tych wyborów kandydaci mieli także znaczne... ograniczenia finansowe. Oficjalnie na swoją kampanię mogli wydać tylko 2 miliony rubli (ok.65 tys. dolarów).
MUR
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety dziecięce
Fototapety do salonu
Fototapety do biura
Fototapeta lateksowa 150x260 cm - Zebra