Wtorek 25-09-2018, imieniny Władysława, Aurelii
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Wycieczka z nutą patriotyzmu

Elbląg, Wycieczka z nutą patriotyzmu Tuż przed wejściem do wnętrza okrętu podwodnego „Sokół”, w tle drugi ze zwiedzanych okrętów - „Orzeł” (fot. Michał Kowalkowski).

Przypadająca w niedzielę 89. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości stała się okazją do odwiedzenia przez 30-osobową grupę młodzieży ze Środowiskowego Hufca Pracy 14-1 w Elblągu miejsca pamięci narodowej na Westerplatte oraz portu wojennego Gdynia-Oksywie.

- Wyjazd zorganizowano następnego dnia, tj. 12 listopada - opowiada Michał Kowalkowski. - Pierwszym etapem wyprawy był zlokalizowany w Gdańsku-Westerplatte Kaszubski Dywizjon Straży Granicznej. Jest on jednym z dwóch dywizjonów grupujących jednostki pływające, wchodzące w skład Morskiego Oddziału Straży Granicznej (MOSG) - formacji odpowiedzialnej za ochronę polskiej granicy morskiej od Świnoujścia po Piaski na Mierzei Wiślanej. Dzięki życzliwości komendanta MOSG kmdr Piotra Stockiego uczestnicy Środowiskowego Hufca Pracy w Elblągu mogli wejść na pokład największej jednostki tego dywizjonu - patrolowca „Kaper-1” (SG-311). Oprowadzający po jego pokładzie funkcjonariusze nie tylko zapoznali młodzież z charakterystykę tej jednostki, ale także przybliżyli specyfikę służby w tej formacji. Podczas zwiedzania bazy Kaszubskiego Dywizjonu SG można było również zobaczyć inne jednostki pływające wchodzące w jego skład, w tym również najnowsze kutry inspekcyjno-patrolowe IC 16M, na których bandery podniesiono 30 października bieżącego roku.
     Następnym etapem wycieczki był teren dawnej wojskowej składnicy tranzytowej na Westerplatte, która na zawsze wpisała się w historię Polski oręża za sprawą bohaterskiej, siedmiodniowej obrony we wrześniu 1939 r. Podopieczni ŚHP zostali zapoznani z historią tego miejsca, mogli zobaczyć budynek Wartowni nr 1 oraz ruiny budynku koszar. Następnie złożyli kwiaty pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża, gdzie zatrzymali się na chwilę zadumy.
     Ostatnim etapem wyprawy był port wojenny Gdynia-Oksywie, będący bazą 3 Flotylli Okrętów. Przewodnikiem po porcie był kmdr ppor. Artur Zachajkiewicz z wydziału wychowawczego 3 FO. Młodzież zwiedziła trzy okręty polskiej marynarki; była to korweta zwalczania okrętów podwodnych „Kaszub” oraz okręty podwodne „Orzeł” i „Sokół”. Szczególną atrakcją była możliwość zwiedzenia okrętów podwodnych oraz zapoznania się ze specyfiką służby na nich. Mało kto ma możliwość zobaczenia wnętrza współczesnego okrętu podwodnego.
     Mimo niesprzyjającej pogody wyjazd ten był wielką atrakcją dla młodzieży. Stał się on dla nich żywą lekcją patriotyzmu, ale i być może wskazówką, jak może się potoczyć ich dalsza droga życiowa. Miejmy nadzieje, że niektórzy z nich wybiorą służbę w formacjach mundurowych, do czego byli gorąco zachęcani zarówno przez marynarzy, jak i funkcjonariuszy straży granicznej.

oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kalendarz Książkowy z Grawerem
Pieczątki Trodat
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Kalendarz Książkowy z Grawerem