UWAGA!

Wydarzenia z historią w tle

 Elbląg, Wydarzenia z historią w tle
fot. Michał Skroboszewski, arch. portEl

Od siedmiu lat Międzyszkolne Koło Historyczne pierwsze trzy miesiące każdego roku poświęca na przygotowanie szeregu działań mających na celu przypomnienie i zapoznanie obywateli Elbląga z dorobkiem powstańczej epopei 1863 roku. Nie inaczej będzie w tym roku.

Najbliższy piątek, sobotę i niedzielę (23-25 lutego) indywidualnie, z rodziną i przyjaciółmi można przeznaczyć na odwiedzenie jednej a może i wszystkich atrakcji, które przygotowało Międzyszkolne Koło Historyczne pod wspólnym hasłem: "Weekend z Powstaniem Styczniowym 1863 roku".
       1) W piątek 22 lutego 2019 r. w Bibliotece Elbląskiej przy ulicy św. Ducha odbędzie się rewia mody, w której z cudownymi kreacjami na prawdziwym wybiegu zaprezentują się wybrani przedstawiciele następujących szkół elbląskich (SP 4, SP 8, SP 19, SP 25, Zespołu Szkół Gospodarczych, Zespołu Szkół Zawodowych nr 1). Do każdej z rozmachem stworzonej kreacji modelki i modele dodawać będą elementy ubioru i wyposażenia powstańca styczniowego. W pierwszej kolejności są to nasze narodowe, prapolskie konfederatki, w dalszej kolejności lniane torby, skórzane ładownice oraz kurtki powstańcze. Całość imprezy trwać będzie od godz. 9:30 do godz. 10:30.
       2) W sobotę 23 lutego 2019 r. dziedziniec wewnętrzny Muzeum Archeologiczno-Historycznego zamieni się w biwak oddziału powstańczego z armijki Mariana Langiewicza. Przy rozpalonych ogniskach powstańcy będą gotować strawę, szkolić się w musztrze i strzelaniu oraz śpiewać powstańcze piosenki. Odpoczynek ,długi w realnym czasie powstania, zakończy bojowy alarm i wymarsz w stronę wroga. Całość inscenizacji odbędzie się w godzinach od 13 do 14. Wstęp wolny
       3) W niedzielę, 24 lutego 2019 r. w kruchcie Galerii EL, elblążanie zarówno indywidualnie jak i całymi rodzinami będą mogli wcielić się w powstańców styczniowych przywdziewając na siebie strój, oporządzenie oraz broń powstańca 1863 r. Będzie też można zrobić zdjęcie zarówno na swoje potrzeby jak i do Kalendarza Międzyszkolnego Koła Historycznego. Serdecznie zapraszam w godzinach od 12 do 14.
       Międzyszkolne Koło Historyczne zaprasza na wszystkie z wymienionych działań. Informujemy, że podjęte zostały prace nad wielką inscenizacje w lasku podmiejskim „Bażantarnia’ z okazji rocznicy bitwy pod Grochowiskami.
      
W imieniu MKH Piotr Imiołczyk

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Chyba z klęskami powstańczych epopei. .. poza Wielkopolskim. Proponuję inscenizację wywózki Polaków na Sybir kibitkami. .. po rosyjsku " czornymi woronami ".
  • O klęskach podobnie jak o zwycięstwach należy pamiętać, podobnie jak o wywózkach na Sybir. Jednak, gdyby nie te klęski, to z pewnością dzisiaj pisałbyś/ałabyś cyrylicą. A to konkretne powstanie dało jednak na wsi pewne korzyści, ale o tym to poczytaj sobie sam/a.
  • @Kubuś - Np. Kościuszkowskie, gdzie dopiero ukaz Kościuszki zezwalający na zabieranie trupom Rosjan odzieży i rzeczy drogocennych spowodował że skrępowani sznurami chłopi, przywożeni przez panów na pola bitew zaczęli brać w nich udział.
  • Chłopi prawie nigdy nie opuszczali swoich wiosek, a ich znajomość przyległego terenu ograniczała się do horyzontu widzianego z wozu. Ponadto nasza szlachta traktowała chłopów gorzej niż na zachodzie traktowano niewolników. Czy dziwisz się, że nie chcieli walczyć za nie swoją ziemię? W powstaniu styczniowym sytuacja wyglądała już trochę inaczej, bo właśnie Kościuszko pokazał chłopom, że są ludźmi którym prócz bata coś się jeszcze należy i mogą coś uzyskać. To Kościuszko dał im broń, obiecał wolność, zrobił z Bartosza Głowackiego bohatera narodowego. Jeszcze w 1918 r chłop polski nie wiedział jakiej jest narodowości, ale wiedział, do kogo należy jego życie i rodzina. Okres II wojny był tym, który z chłopa stworzył obywatela takiego jakim jest dzisiaj. Popatrz na historię innych krajów i czy tam niewolnicy szli na wojny dobrowolnie?
  • nie ma nic za darmo
  • czekam na inscenizacje bitwy pod grochowiskami
Reklama