UWAGA!

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Chyba z klęskami powstańczych epopei. .. poza Wielkopolskim. Proponuję inscenizację wywózki Polaków na Sybir kibitkami. .. po rosyjsku " czornymi woronami ".
  • O klęskach podobnie jak o zwycięstwach należy pamiętać, podobnie jak o wywózkach na Sybir. Jednak, gdyby nie te klęski, to z pewnością dzisiaj pisałbyś/ałabyś cyrylicą. A to konkretne powstanie dało jednak na wsi pewne korzyści, ale o tym to poczytaj sobie sam/a.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    1
    Kubuś(2019-02-24)
  • @Kubuś - Np. Kościuszkowskie, gdzie dopiero ukaz Kościuszki zezwalający na zabieranie trupom Rosjan odzieży i rzeczy drogocennych spowodował że skrępowani sznurami chłopi, przywożeni przez panów na pola bitew zaczęli brać w nich udział.
  • Chłopi prawie nigdy nie opuszczali swoich wiosek, a ich znajomość przyległego terenu ograniczała się do horyzontu widzianego z wozu. Ponadto nasza szlachta traktowała chłopów gorzej niż na zachodzie traktowano niewolników. Czy dziwisz się, że nie chcieli walczyć za nie swoją ziemię? W powstaniu styczniowym sytuacja wyglądała już trochę inaczej, bo właśnie Kościuszko pokazał chłopom, że są ludźmi którym prócz bata coś się jeszcze należy i mogą coś uzyskać. To Kościuszko dał im broń, obiecał wolność, zrobił z Bartosza Głowackiego bohatera narodowego. Jeszcze w 1918 r chłop polski nie wiedział jakiej jest narodowości, ale wiedział, do kogo należy jego życie i rodzina. Okres II wojny był tym, który z chłopa stworzył obywatela takiego jakim jest dzisiaj. Popatrz na historię innych krajów i czy tam niewolnicy szli na wojny dobrowolnie?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    0
    Kubuś(2019-02-24)
Reklama