Sobota 21-07-2018, imieniny Daniela, Wawrzyńca
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Wyniki wyborów

Spośród ośmiu mandatów poselskich w naszym regionie pięć zdobyli kandydaci SLD-UP, a po jednym Samoobrona, Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe - wynika z danych Okręgowego Komitetu Wyborczego w Elblągu.

Frekwencja wyborcza w okręgu wyborczym wyniosła 42 procent. Oddano 205.599 głosów.
     Dwa mandaty senatorskie w naszym okręgu przypadły kandydatom Komitetu Wyborczego SLD-UP: Marianowi Kozłowskiemu (74.088 głosów) i Władysławowi Mańkutowi (66.194 głosów).
     Tak jak i w kraju, najlepszy wynik w wyborach do Sejmu odniosła koalicja SLD-UP, na którą głosowało prawie 46 proc.(93.743 osób). Drugie miejsce zajęła największa niespodzianka tych wyborów parlamentarnych - Samoobrona, która zebrała 24.889 głosów (ponad 12 proc.). W Sejmie kolejnej kadencji swojego przedstawiciela z elbląskiego okręgu posiadać będzie jeszcze: Platforma Obywatelska (prawie 10 proc. głosów tj. 20.261) oraz Polskie Stronnictwo Ludowe (8,6 proc. tj. 17.731 głosów).
     
     Bez mandatu
     
     Kolejne miejsca w elbląskim okręgu wyborczym, ale bez szansy na zdobycie mandatu poselskiego w naszym okręgu, zajęły: Liga Rodzin Polskich (6,4 proc. tj, 13.102 głosów), Prawo i Sprawiedliwość (6,1 proc. 12.459 głosów). Partie, które dotychczas rządziły Polską - AWSP i Unia Wolności - również w okręgu elbląskim nie przekroczyły wymaganego progu. Unia Wolności zajęła siódme miejsce z 3,7 proc. poparciem (7.559 głosów), a AWSP ósme z 2,6 proc. (5.328 głosów).
     Najniższy wynik wyborczy w okręgu elbląskim zanotowała Alternatywa, którą w niedzielę poparło zaledwie pół procent wyborców w naszym okręgu (687 głosów).
     
     Pierwsza dziesiątka
     
     Najwięcej głosów poparcia w naszym okręgu zdobył kandydat SLD-UP Witold Gintowt-Dziewałtowski (21.377 głosów). Na drugim miejscu znalazł się Jerzy Müller (15.638 głosów), a na trzecim Andrzej Umiński (12.251). Kolejne miejsce zajęli: Adam Ołdakowski z Samoobrony (10.124 głosów), Danuta Ciborowska z SLD-UP (9.895 głosów), Jan Antochowski z SLD-UP (8.312 głosów), Stanisław Gorczyca z PO (4.293 głosów), Andrzej Kempiński z SLD-UP (3.935 głosów), Stanisław Żelichowski z PSL (3.736), Katarzyna Kwaśnik z SLD-UP (3.420 głosów).
     W pierwszej 10-tce kandydatów z najlepszymi wynikami aż siedmiu reprezentuje SLD-UP.
     
     Najlepsi w swoim teamie
     
     Najlepszymi w komitetach bez prawa do obsadzenia fotela byli: z Ligi Rodzin Polskich - lekarz z Elbląga - Teresa Wanda Król (3.150), a z ugrupowania Prawo i Sprawiedliwość - Leonard Krasulski (były szef elbląskiego PC, 3.133 głosy).
     Wielkim przegranym wyborów jest przewodniczący elbląskiej Rady Miejskiej Andrzej Kempiński, który przez wiele godzin zajmował trzecie miejsce, w sumie uzyskał jednak nieco ponad 3,9 tysiąca głosów i z tym wynikiem nie otrzyma mandatu poselskiego.

AP, AJ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Dziękuję wszystkim Państwu, którzy oddali na mnie głos w wyborach do Sejmu R.P. 23 września 2001 r.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Andrzej Kempiński(2001-09-24)
 • kiedy czat i jakies obietnice zacieram raczki tylko prosze o pore po 15 bo przeca studiuje:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2001-09-25)
 • Dziękuję serdecznie tym wszytkim, którzy obdażyli Platformę Obywatelską zaufaniem i oddali w niedzielę swoje głosy na kandydatów PO. Szczególnie serdecznie pragnę podziękować wszystkim osobom, które oddały swój głos na mnie. Szanowni Państwo, cieszę się niezmiernie, że w Elblągu Platforma uzyskał aż 15 % poparcie obywateli. Wynik ten zobowiązuje Nas do dalszej wytężonej pracy, tak aby nie zawieść zaufania tych wszytkich Elblążan, którym bliskie są idee głoszone przez ludzi Platformy Obywatelskiej. Pozdrawiam.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Lucyna Szmurło(2001-09-25)
 • Wyniki wynikami, a kiedy komitety uprzatną miasto z plakatów ponaklejanych byle gdzie i byle jak? Czy ktoś tego pilnuje?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Zocha(2001-09-25)
 • Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy obdarzyli mnie swoim zaufaniem 23 września 2001 r. Sukces jaki osiagnąłem (dzięki Państwa głosom) mobilizuje mnie do dalszej pracy na rzecz społeczności elbląskiej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  13. Sławomir Moroz(2001-09-25)
 • Do S. Moroza Sukces wynika również z postawienia kolo komisji na Daszyńskiego zaparkowanego samochodu omalowanego reklamą wyborczą - dlaczego nikt tego nie zgłosił do PKW?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  sąsiadka(2001-09-25)
 • Sąsiadko: samochód z trzynastką stał przy lokalu wyborczym na Daszyńskiego, bo właśnie w tym miejscu odpadło mu koło (tylne lewe), pękła ośka napędowa i zabrakło paliwa, a że właśnie była niedziela to wszystkie warsztaty w mieście miały wolne, dopiero koło godz. 20.oo właścicielowi udało się zholować rzeczony pojazd do garażu celem dokonania diagnozy i ewentualnej naprawy uszkodzonych przez ząb czasu części i uzupełnić paliwo - jednym słowem całkowity zbieg okoliczności - cóż przypadki czasami rządzą naszym życiem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  lolek(2001-09-25)
 • Dziękuję wszystkim Państwu a szczególnie Tym, którzy obdarzyli mnie swoim zufaniem w wyborach do Sejmu R.P.- 2001. Do spotkania za 4 lata a może mniej. Zygmunt Kiersz
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  zygmuntkiersz.prv.pl(2001-09-25)
 • Szanowna Sąsiadko! 1.Samochód stał na ul. DOnimirskich, a nie na ul. Daszyńskiego. Jest mała lecz subtelna różnica. 2. Samochód w tym miejscu był parkowany kilka razy wcześniej, więc wg wykładni PKW (otrzymanych z samego źródła) zaparkowanie auta w tym miejscu nie naruszało ordynacji wyborczej. 3. Reklama na samochodzie została dodatkowo zakryta (pomimo konsultacji z PKW), żeby nie wywierać wpływu na wyborców. Reasumując, nie została w tym przypadku naruszona ordynacja wyborcza.Pozdrawiam.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Sławomir Moroz(2001-09-27)
 • Ps. Sukcesem jest to,że ponad 1200 osób w okręgu postawiło na młodego kandydata.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Sławomir Moroz(2001-09-27)
 • Panie lolku, zdarzenie o którym pan wspomina miało miejsce tydzień wcześniej. Pomimo zagrożenia życia (dwóch osób) zakończyło się szczęśliwie. Gratuluję panu umiejętności PR i fantazji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Sławomir Moroz(2001-09-27)
 • Oj, nie dowiózł samochodzik na Wiejską, nie dowiózł...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2001-09-27)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne GIANFRANCO FERRE
Soczewki kontaktowe ALCON Air Optix Aqua
Okulary korekcyjne JUST CAVALLI
Okulary korekcyjne EVA MINGE