Środa 16-01-2019, imieniny Włodzimierza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Wypełnij PIT - bezbłędnie

Elbląg, Wypełnij PIT - bezbłędnie Elblążanie popełniają coraz mnie błędów w wypełnianiu rocznych rozliczeń (fot. AD)
Rek

Akcja zeznań powoli dobiega końca. Do elbląskiego Urzędu Skarbowego wpłynęło około 55 000 rozliczeń rocznych. Opierając się na danych z roku ubiegłego "skarbówka" spodziewa się jeszcze około 19 000 PIT-ów. Okres akcji zeznań to również czas, kiedy wielu podatników zostaje wezwanych do urzędów skarbowych, a główną przyczyną wezwań są błędy w formularzach PIT.

Elbląska "skarbówka" informuje, iż błędów w wypełnianiu rocznych rozliczeń jest już coraz mniej. Do najczęstszych należą:
     Brak podpisu podatnika
     Podatnicy często zapominają o podpisaniu swojego rozliczenia rocznego, szczególnie w przypadku komputerowego wypełnienia i wydrukowania formularza PIT. Rozliczenie roczne musi być podpisane przez podatnika, w przypadku wspólnego rozliczenia się małżonków przez podatnika i małżonka Bez podpisu (podpisów) zeznanie podatkowe nie wywołuje żadnych skutków prawnych.
     
     Błędny NIP
     Podatnicy często wpisują Numer Identyfikacji Podatkowej swojego pracodawcy zamiast swojego. Bierze się to zapewne z tego, że np. w formularzu PIT-11, który jest wydawany przez pracodawcę w rubryce 1 wpisany jest właśnie numer NIP pracodawcy a nasz numer NIP jest w bloku C – dane podatnika.
     
     Stosowanie nieaktualnych druków
     Nie należy zaopatrywać się w druku „na zapas”, druki często się zmieniają a rozliczenie roczne musi być na aktualnym/obowiązującym w danym roku formularzu.
     
     Adres zamieszkania/adres zameldowania
     Podatnicy którzy maja inny adres zameldowania i inny adres zamieszkania muszą pamiętać, iż w rozliczeniu rocznym w części B formularza PIT-37 czy PIT-36 należy wykazywać adres zamieszkania właściwy w ostatnim dniu roku podatkowego, a nie adres zameldowania.
     
     Błędy rachunkowe, brak zaokrągleń lub nieprawidłowe zaokrąglenie podstawy obliczenia podatku oraz podatku należnego
     Po wypełnieniu rozliczenia rocznego jeszcze raz sprawdźmy poprawność naszych wyliczeń, należy również pamiętać, że zarówno podstawę obliczenia podatku, jak również sam podatek należny zaokrągla się do pełnego złotego (kwoty wynoszące: mniej niż 50 groszy pomija się, a 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych).
     
     Brak załączników do zeznania (PIT/D, PIT/O) w przypadku korzystania z odliczeń
     Jeżeli korzystamy z odliczeń należy do zeznania dołączyć odpowiedni załącznik oraz zaznaczyć w zeznaniu, jakie załączniki składamy.
     
     Małżonkowie rozliczają się wspólnie nie mając do tego prawa
     Nie jest możliwe wspólne opodatkowanie małżonków w przypadku gdy:
     - chociaż jeden z nich prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną kartą podatkową, ryczałtem ewidencjonowanym, podatkiem liniowym.
     - gdy ustrój wspólności majątkowej nie istnieje przez cały rok podatkowy
     
     Jak takich błędów unikać?
     Pracownicy urzędu radzą aby dokładnie czytać opisy rubryk w formularzach, zaopatrzyć się odpowiednią broszurę informacyjną i po wypełnieniu rozliczenia jeszcze raz go sprawdzić.
Aneta Szyc, Urząd Skarbowy w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Promocja RATY 0%
Zabudowy w hostelu w Gdańsku
Promocja RATY 0%
AMK Kuchnia 7