Czwartek 23-05-2019, imieniny Iwony, Dezyderiusza
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Wysokie kary nie odstraszają, może są za niskie?

 
Elbląg, Wysokie kary nie odstraszają, może są za niskie?
fot. Straż Miejska

Przyszła wiosna, a wraz z nią sezon działkowy. Niestety mimo częstych apeli, jak co roku, sytuacja dotycząca rodzinnych ogrodów działkowych się powtarza. Straż Miejska kontroluje ogrody działkowe oraz tereny wokół nich i mimo, że porządki na działkach nie ruszyły w pełni, strażnicy już stwierdzają zjawiska zaśmiecania oraz wypalania odpadów pochodzących z ogrodów.

Często odpady z działek np. gałęzie, skoszona trawa, części altanek, meble ogrodowe są składowane przez działkowców w pasach drogowych w okolicy działek. Za naruszenie przepisów dotyczących zanieczyszczania miejsc publicznych strażnicy miejscy mogą ukarać mandatem karnym w wysokości do 500 zł.
     Ponadto Straż Miejska przypomina, że na terenie Gminy Miasto Elbląg ustanowiona jest selektywna zbiórka odpadów, także zielonych, dlatego spalanie ich jest zabronione i zagrożone mandatem karnym z art. 191 ustawy o odpadach w wysokości do 500 zł. Odpady te należy składować w workach lub pojemnikach, które następnie są odbierane i wywożone do Zakładu Utylizacji Odpadów. Na terenach ogrodów działkowych we własnym zakresie należy ograniczyć ilość wytwarzanych odpadów zielonych poprzez zastosowanie kompostownika.
     Od 1 stycznia do 29 marca strażnicy wystawili 21 mandatów za spalanie odpadów oraz sporządzili dwa wnioski o ukaranie do sądu, z czego jeden zakończył się dość wysoką karą grzywny w wysokości 2 tys. zł. dla obwinionego o czyn z art. 191 ustawy o odpadach.
     Straż Miejska będzie kontrolować rodzinne ogrody działkowe również pod kątem umiejscowienia pojemników na odpady, które według Uchwały Nr VII/78/2015 Rady Miejskiej w Elblągu z dnia 28 maja 2015 r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Elbląg powinny znajdować się na ich terenie od kwietnia do listopada.
     Straż Miejska zwiększy patrole w rejonach ogrodów działkowych i będzie podchodzić bardziej rygorystycznie do stwierdzonych wykroczeń. Aby uniknąć konsekwencji karno-administracyjnych, należy przestrzegać obowiązujących przepisów.
Karolina Wiercińska, Straż Miejska w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • zaorać działki i będzie spokój.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 10
  (2017-03-29)
 • Złapać takiego dziadka czy babcie (70-80 lat) i dla przykładu nałożyć mandat 1000 PLN to się oduczy, jak dzieci normalnie myślą że jak ktoś nie widzi że śmiecą to im się upiecze. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 11
  DziałkowieczRODOS(2017-03-29)
 • Troszkę nie ogarniam tego: jeżeli mam na działce ścięte gałęzie lub jakieś drewniane elementy np. starych mebli, dlaczego nie mogę ich spalić w ognisku na swojej działce? Kiedyś jak uzbierało się takich rzeczy to na działkę przychodziła całą rodzina i po skończonej pracy, przy ognisku piekło się kiełbaski, ziemniaki, niejedno 0.5 obaliło się i nic nikomu się nie stało, nikt nie uskarżał się i nie utyskiwał że ochrona środowiska i inne dyrdymały. Owszem, jestem jak najbardziej za karaniem za spalanie śmieci i traw, ale za gałęzie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  30 5
  ghagq(2017-03-29)
 • Polacy niestety to naród niechlujski. Zero poczucia estetyki. Wszystko robione na odwal i jak najtańszym kosztem. Działkowicze wolą śmieci składować przy swoim terenie niż uprzątnąć/zapłacić za wywóz.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  12 8
  StefanK(2017-03-29)
 • Z tą wywózką smieci to w przypadku Elbląga jest jedna wielka parodia. Wprowadza się przepisy, które ograniczają mieszkańców. Palić gałęzi nie wolno, zabronione. Ale Cleaner gałęzi ze sciętego drzewa nie zabierze bo mają być pocięte na odcinki jednometrowe i powiązane w pęczki. Czyli do sciętego drzewa trzeba zatrudnić człowieka, żeby wykonał to zadanie albo kupić maszynę. Wtedy dopiero wywiozą wspaniałomyslnie pomimo, że opłata za wywóz pobierana od mieszkańców wcale nie jest mała.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 2
  (2017-03-29)
 • Z działki każdy działkowicz chciałby korzystać w sposób dowolny, nie licząc się z kosztami ponoszonymi przez miasto /dzikie wysypiska/ jak również firmy wywozowe /CLEANER/ świeżym powietrzem bez dioksyn chcą oddychać wszyscy i działkowicze i ich wnuczki, ale usunąć odpady z działek w sposób cywilizowany to już przerasta. Trzeba się na coś zdecydować. Albo działka użytkowana zgodnie z zasadami i przepisami na koszt użytkownika albo rezygnacja z działki i poszukać sobie innej formy rekreacji. Możliwości jest dużo, kwestia wyobraźni i wyboru. Pozdrawiam.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 2
  (2017-03-29)
 • @ghagq - gratuluja pieczenia kielbasek na ognisku ze starych mebli. .. popieram zakaz palenia czegokolwiek bo niestety ludzie pala co popadnie i zadymiaja czesto cale osiedla
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 2
  (2017-03-29)
 • Może zsyłka na Sybir oduczy? Tam Wujaszka Władymir na Kołymie rozwiąże elbląski problem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 3
  (2017-03-29)
 • A tak w ogóle dobrze się czujesz?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 5
  MONINI(2017-03-29)
 • Gminy Elbląg (Wieś) ustanowiona jest selektywna zbiórka odpadów, także zielonych, dlatego spalanie ich jest zabronione i zagrożone mandatem. Wystarczy przejechać się po miejscowościach Kazimierzowo, Janowo, Władysławowo, Adamowo, Helenowo oraz G. Gronowo Elbląskie Wikrowo, Wiktorowo, Kopanka Jegłownik -- wszędzie palą śmieci w ogniskach, czasami całymi dniami i nocami. I teraz pytanie jak to możliwe??? Czyżby tego nikt nie widział??? Tyle mówi się o zanieczyszczeniu powietrza i każdy ma to w czterech literach !!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 1
  (2017-03-30)
 • @StefanK - W 100% się z tym zgadzam, bo rzeczywiście Polacy tacy są !!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 1
  (2017-03-30)
 • pocałujcie misia w d. u. p. e.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 3
  (2017-03-30)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Promocja RATY 0%
AMK Szkło ozdobne 9
Fronty mdf frezowane biały mat
AMK Szafa z drzwiami suwanymi 3