Sobota 15-12-2018, imieniny Waleriana, Celiny
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Z wizytą w Berlinie

 
Elbląg, Z wizytą w Berlinie fot. nadesłana
Rek

Kolejny raz uczniowie Zespołu Szkół Pijarskich im. Św. Mikołaja w Elblągu brali udział w wymianie międzynarodowej młodzieży ze szkołą partnerską Flatow Oberschule z Berlina. Tym razem elblążanie przebywali w kopalni odkrywkowej i w elektrowni w okolicach Cottbus.

Na czas pracy nad projektem uczniowie byli podzieleni na grupy międzynarodowe, które zbierały informacje dotyczące pozyskiwania energii elektrycznej z węgla brunatnego, ochrony środowiska oraz roli elektrowni w regionie i na terenie Niemiec. Młodzież zastanawiała się również nad znaczeniem wytwarzania energii elektrycznej z węgla brunatnego dzisiaj i w przyszłości. Pracę koordynowali nauczyciele, którzy zorganizowali polsko-niemiecką wymianę – Katarzyna Jussis i Agnieszka Bojara z Zespołu Szkół Pijarskich z Elbląga oraz Rudiger Schwandt z Berlina. Owoce pracy uczniów zostały przedstawione na spotkaniu z niemieckimi deputowanymi w Bundestagu.
     Uczestnicy wymiany zwiedzili również zabytki stolicy Niemiec. Dzięki wizycie w Berlinie uczniowie mieli możliwość praktycznego ćwiczenia języka oraz nawiązywali nowe przyjaźnie. Na czas pobytu w Niemczech młodzież elbląska mieszkała u rodzin niemieckich, co pozwoliło na poznanie tradycji i obyczajów naszych sąsiadów.
     Współpraca polsko-niemiecka jest realizowana dzięki Fundacji Stowarzyszenie Chrześcijańskich Dzieł Wychowania i Programu Młodzież Polsko-Niemiecka.
     Przyszłość dobrosąsiedzkich stosunków między Polską a Niemcami zależy nie tylko od współpracy na szczeblu rządowym, ale także, a może przede wszystkim, od podejmowania inicjatyw regionalnych, do których zalicza się wymiana. Jej celem jest nie tylko kontakt z językiem obcym i przezwyciężanie barier językowych uczniów, ale przede wszystkim pokonanie wzajemnych uprzedzeń młodych Polaków i Niemców, wynikających z różnic kulturowych i obciążeń historycznych.
Katarzyna Jussis, Agnieszka Bojara
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary przeciwsłoneczne Roberto Cavalli
Okulary korekcyjne JUST CAVALLI
Okulary korekcyjne XAVIER GARCIA
Okulary korekcyjne GIANFRANCO FERRE