UWAGA!

Zaczęli migać

 Elbląg, Anna Garbarska-Werner
Anna Garbarska-Werner

Elbląskie koło Związku Głuchych zorganizowało kurs języka migowego. Kurs cieszy się dużym zainteresowaniem elblążan.

- Od dawna przymierzałem się do zorganizowania takiego kursu - mówi Anna Garbarska-Werner, instruktorka ds. rehabilitacji osób niesłyszących i jednocześnie tłumaczka języka migowego. - Domyślałam się, że może on wzbudzić duże zainteresowanie mieszkańców naszego miasta.
     Kurs prowadzi Paulina Kawczyńska, wykładowca języka migowego z Olsztyna. Nie wszyscy chętni uczestniczą jednak w spotkaniach. Z powodu braku pieniędzy trzeba było rozwiązać jedną dwudziestoosobową grupę chętnych.
     - Pozostałym zaproponowaliśmy spotkania naszego związku, gdzie także będzie możliwość poznawania języka migowego – mówi Anna Garbarska-Werner.
     Kurs cieszy się dużym zainteresowaniem pracowników instytucji samorządowych, ale także uczniów i studentów.
     - Zainteresowanie kursem bierze się z chęci podniesienia swoich kwalifikacji, poszerzenia umiejętności, poprawienia swojego wizerunku jako pracownika – mówi Garbbarska-Werner. - Nauczyciele mogą się w ten sposób przygotować do pracy z osobami niepełnosprawnymi. Natomiast uczniowie, studenci traktują to chyba jako coś egzotycznego, nieznanego, a zarazem interesującego.
     Opłata za kurs wynosi 50 zł, pozostałą część kosztów refunduje Urząd Miejski i jest to grant z budżetu przeznaczony na szkolenia. Po ukończeniu szkolenia uczestnicy przystąpią do kursu państwowego i otrzymają zaświadczenie o jego ukończeniu. Zaświadczenie takie upoważnia do uczestniczenia w kursie drugiego stopnia.
     Ukończenie kursu pierwszego daje podstawową umiejętność komunikacji z osobą niesłyszącą.
     - Wszystko zależy od tego, o czym będziemy rozmawiać – wyjaśnia Garbarska-Werner. - Jeśli będzie to kwestia wskazania drogi lub podania prostej informacji, to kursanci dadzą sobie radę. Odbywa się to na podobieństwo nauki języków obcych - po kursie podstawowym nikt nie potrafi od razu biegle mówić, zna jedynie podstawowe zwroty.
Michał Weiss

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • CZY WY LUDZIE NAPRAWDE NIE MACIE NACO WYDAWAC PIENIEDZY TAK WASKIEJ GRUPY TYCH CO JESZCZE PLACA PODATKI W TYM BIEDNYM KRAJU. MOZE BEZPLATNY KURSIK STEPOWANIA NA KOSZT "MIASTA".
  • no rzeczywiscie.. taki kurs to przeca guube miliony ;))) niezle poczucie humoru WD, dofinansowanie takiego kursu to okolo 1-go sredniej klasy przekretu gospodarczo-politycznego, jakich wokol nas rozgrywa sie setki [tysiace? ;)]. Ciekawe jak bys komentowal bedac/majac do czynienia z gluchoniemymi ;) yo
  • WD -nie myśl tylko o swoim tyłku lecz o ludziach, którzy mają doczynienia na co dzień z głuchymi, a nie znaja języka migowego Z mysleniem WD to daleko byśmy nie zaszli.
  • Czy ty Wd jesteś w pełni sprawny umysłowo? Po twpjej opinii stwierdzam ,że nie ! Jakbyś miał doczynienia z osobami głuchymi to byś pierwszy poleciał na ten kurs i byś pewnie sam za niego zapłacił. Wtedy to by było niesprawiedliwe i byś czuł się nieszczęśliwy. Pomyśl zanim coś napiszesz, postaw się w sytuacji osób obcujących z niesłyszącymi.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Wizard(2003-04-04)
  • PRAWDOPODOBNIE KAZDY Z NAS JEST PO CZESCI NIEPELNOSPRAWNY, MOZLIWE ZE I JA MAM COS NIE TAK ALE JA NIE OCZEKUJE OD MIASTA DOFINANSOWANIA NAUKI OBCOWANIA ZE MNA ,TAK JAK WIEKSZOSC LUDZI KTORYM INTERES LUDZI GLUCHYCH LEZY NA SERCU.MOZE KURSIK GWIZDANIA NA PALCACH.
  • Brak słuchu jest jedną z najbardziej ograniczających niesprawności. Nie chcę tutaj robić wykładu, ale zadam Ci WD-40 krótkie pytanie: Jak byś się czuł, przez całe życie, w obcym kraju bez znajomości języka? Na pewno gorączkowo, a czasem nawet z rozpaczą szukałbyś ludzi, z którymi mógłbyś się przynajmniej porozumieć. A co dopiero porozmawiać! - Głusi są w takiej mniej więcej sytuacji. Trochę wyobraźni człowieku!
  • Kurs jest wspaniałą sprawą. Szkoda tylko że będąc nauczycielem, pracując z dziećmi niepełnosprawnymi nie wiedziałam o utworzeniu takiego kursu.Dlaczego o tym się nie mówiło? Dlaczego nie było informacji w placówkach oświatowych. Sama bym za niego zapąłciła, bo jest mi to potrzebne. A tak to co? Ida osoby z samorządu. A czy one pracują z dziecmi niedosłyszącymi czy głuchymi? Niekoniecznie.
  • BRACIE (NIEPODPISANY) DALEKO TO TY NIE ZAJDZIESZ BO POPROSTU NIE MYSLISZ JAK JA. W ZYCIU LICZ NA SIEBIE A NIE NA DOFINANSOWANIE Z PIENIEDZY PODATNIKA.
  • BRACIE SZEBA, GDYBYM BYL G.N. W OBCYM MIESCIE TO NA PEWNO NIE STALBYM NA SRODKU SKRZYZOWANIA I SZUKAL KOGOS DO POMOCY. UZYLBYM KARTKI I OLOWKA A KAZDY BY MNIE ZROZUMIAL I TA SAMA DROGA ODPOWIEDZIAL..
  • "Latwo sie buntowac, gdy sie nie ma nic do stracenia, latwo protestowac, gdy sie niczym nie ryzykuje!" oi
  • panstwo, jak najbardziej, powinno sie od$%#@!#c od obywatela, tyle ze w tym [chorym] systemie taki kursik to kropelka w morzu - jak rzeklem sa to smieszne pieniadze w porownaniu do tego co niepotrzebnie ciagna wszelakie instytucje na "rozwijajaca sie" biurokracje oraz zasilanie mamona wszelakich aferek, ktorych u nas wciaz dostatek ;'|
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    wlewur(2003-04-05)
  • Do WD-40: I tak całe życie z tą karteczką, na pewno świetnie byś sobie poradził. Wszyscy mieli by dla Ciebie mnóstwo czasu i chętnie braliby udział w pisaniu dialogów na ulicy. Najlepiej w zawieję i na skrzyżowaniu. Albo, gdy się śpieszą do pracy lub myślą, że zaczepia ich żebrak czy jakiś podejrzany typ. Poza tym chciałam zwrócić uwagę na wyobcowanie i utrudniony dostęp do informacji przez brak bieżącej, codziennej komunikacji. To co dla Ciebie jest oczywiste, nawet się nad tym nie zastanawiasz, dla głuchych jest często wielką niewidomą. P.S. Szeba, to ona, a nie on.
Reklama