Poniedziałek 16-07-2018, imieniny Marii, Eustachego
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Dni Elbląga 2018. Dni Elbląga 2018.

Zagospodarowanie odpadów – wspólny problem

 
Elbląg, Zagospodarowanie odpadów – wspólny problem fot. nadesłana
Rek

Grupa 31 uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu elbląskiego spędziła miniony tydzień u swoich koleżanek i kolegów z powiatu Steinburg (Niemcy) w ramach projektu poświęconego problematyce ekologicznej. Uczniowie porównywali sposoby utylizacji odpadów w swoich regionach ze szczególnym uwzględnieniem zagospodarowania surowców wtórnych.

Młodzież z Zespołu Szkół w Pasłęku, Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku i Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym pracowała w dziewięciu polsko-niemieckich grupach tematycznych, z których każda przygotowała prezentację analizowanego zagadnienia. Jedna z grup zwiedziła zakłady papiernicze specjalizujące się w produkcji papieru z makulatury. Inne grupy projektowały innowacyjne pojemniki na odpady, porównywały systemy zagospodarowania odpadów w obu powiatach, budowały modele wysypisk bezpiecznych dla środowiska naturalnego, analizowały próbki wody z różnych zbiorników wodnych pod względem obecności ewentualnych zanieczyszczeń. Część uczniów opracowała i wykonała plakaty oraz ulotki informacyjne na temat segregacji odpadów.
     Poczynaniom uczniów towarzyszyło duże zainteresowanie władz powiatu Steinburg oraz lokalnej prasy, która na bieżąco informowała o spotkaniu młodzieży. W pierwszym dniu pracy nad projektem z uczniami spotkał się prezydent powiatu Steinburg Peter Labendowicz, a w konferencji podsumowującej projekt obok nauczycieli, dyrekcji szkół, rodziców uczniów i dziennikarzy wziął udział wiceprezydent powiatu Volker Susemihl.
     Pogoda przez cały czas dopisywała, więc całodniowa wycieczka do Hamburga była bardzo udana. Niezwykle ciekawa była również zabawa w „Geocaching”, która polegała na poszukiwaniu ukrytego „skarbu” z wykorzystaniem odbiorników GPS. Przy okazji uczestnicy poznali najciekawsze obiekty pięknego, zabytkowego miasteczka Gluckstadt. Dla polskich uczniów było to zupełnie nowe doświadczenie, które być może przyczyni się do popularyzacji tej zabawy w naszym regionie.
     Lepszej integracji uczniów z Polski i Niemiec służyła również dyskoteka zorganizowana w Młodzieżowym Domu Kultury w Gluckstadt oraz wyjście do miejscowej kręgielni w Itzehoe.
     Wszystkie zajęcia odbywały się w mieszanych grupach polsko-niemieckich, komunikacja odbywała się w języku angielskim i niemieckim, w trudniejszych językowo sytuacjach pomocą służyli nauczyciele. Rozmowom między polskimi i niemieckimi kolegami sprzyjało zakwaterowanie u rodzin niemieckich uczniów.
     Wymiana uczniów szkół ponadgimnazjalnych obu partnerskich powiatów jest prowadzona systematycznie od 2003 roku i podczas spotkania uzgodniono wstępnie dalsze plany współpracy na najbliższe lata.
     Projekt został przygotowany i zrealizowany przez Starostwo Powiatu Steinburg i Starostwo Powiatowe w Elblągu.

Marek Murdzia, koordynator projektu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapeta lateksowa 360x150 cm - Zwierzątka
Fototapety z architekturą
Fototapeta fizelinowa 290x260 cm - Tropiki
Obraz na dibond 260x60 cm - Słoneczniki