Wtorek 13-11-2018, imieniny Benedykta, Stanisława, Arkadego
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Zagrożenia naszych czasów…

 
Elbląg, Zagrożenia naszych czasów…
Rek

Od tygodnia członkowie Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie „Szansa” prowadzą akcję profilaktyczną, polegającą na poinformowaniu mieszkańców Elbląga o szkodliwości zażywania substancji psychoaktywnych. Natomiast w sobotę (2 lipca) podczas dnia otwartego w Ośrodku Terapii Uzależnień „Szansa” będzie można skorzystać z pomocy wykwalifikowanych terapeutów.

Coraz więcej obserwacji i analiz wskazuje, że dominującymi schorzeniami naszych czasów stają się uzależnienia, nazywane często w języku potocznym nałogami. Coraz częściej, nie tylko w specjalistycznych placówkach terapeutycznych, ale w mediach, w rozmowach potocznych, pojawiają się słowa: alkoholizm, narkomania, lekomania, nikotynizm, seksoholizm, pracoholizm.
     Najbardziej znane rodzaje tych schorzeń związane są z zażywaniem substancji chemicznych, które wywierają wpływ na stany psychiczne, jak np. alkohol etylowy, heroina, kokaina, amfetamina, marihuana, nikotyna, leki uspokajające lub pobudzające. Większość ludzi sądzi, że uzależnienia ograniczają się tylko do patologicznego zażywania substancji psychoaktywnych. Tymczasem okazuje się, że uzależnienie, rozumiane jako poważne i niebezpieczne zaburzenie zdrowia jednostki, może pojawić się także na obszarze wielu zachowań, które należą do normalnego, a nawet podstawowego dla życia sposobu postępowania. Tak więc, w pewnych okolicznościach, nałogową i niebezpieczną formę mogą przyjmować zachowania związane z odżywianiem się, życiem seksualnym, z wykonywaniem pracy, z ćwiczeniami fizycznymi, a nawet z uprawianiem gier. Zaznaczyć należy, że problem uzależnień to problemy całej rodziny. Związany z uzależnieniem jednego z członków rodziny – wpływa na całą rodzinę.
     Na jakie symptomy należy zwracać uwagę, jeśli chodzi o nałogi:
– obecność uporczywego dążenia do zażywania danej substancji lub do wykonywania określonych czynności;
– uporczywe powtarzanie tych zachowań mimo szkód;
– pojawianie się bardzo przykrych stanów psychicznych i dolegliwości fizycznych, gdy przedłuża się okres przerwy w zażywaniu substancji lub powstrzymywania się od nałogowych czynności;
– doznawanie silnie oczekiwanej ulgi, po zakończeniu przerwy w zażywaniu bądź zaniechaniu czynności.
     Szczególne wymiary przybiera problem uzależnień od alkoholu i narkotyków wśród dzieci i młodzieży (co niestety można było także zaobserwować w naszym mieście – podczas niedawnych Dni Elbląga). Jest wiele powodów, dla których władze lokalne, oświata, pomoc społeczna, ogólnie całe społeczeństwo, winny interesować się tym zjawiskiem. Picie alkoholu i zażywanie innych substancji psychoaktywnych ma istotny związek z wieloma ryzykownymi zachowaniami, jakie podejmują nastolatki a w konsekwencji generuje szereg problemów społecznych, zdrowotnych i prawnych. Powoduje pogorszenie wyników w nauce, zmniejsza sprawność fizyczną i psychiczną młodych ludzi, jest także przyczyną pogorszenia się relacji z przyjaciółmi i z rodziną.
     
     Od kilku dni trwa akcja profilaktyczna Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie „Szansa”. Na przystankach, na słupach ogłoszeniowych pojawiły się plakaty z kampanii profilaktycznych informujące o zagrożeniach zażywania substancji psychoaktywnych. Jeśli coś Państwa niepokoi: we własnym zachowaniu, w postępowaniu bliskich, zachowaniu Waszego dziecka – zapraszamy w sobotę 2 lipca w godz. 10-16 do NZOZ OTU „Szansa”, ul. Żeromskiego 22 (na terenie Szpitala Miejskiego).
     
     na podstawie: prof. Jerzy Mellibruda,„Nałogowa osobowość naszych czasów”
Elżbieta Straszkiewicz, Szansa
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
  • 1.Brakuje mi tu kofeiny - bądź co bądź działa psychoaktywnie. 2.Czy jeśli solarium, siłownia, czekolada i dotyk drugiej osoby powodują wydzielanie serotoniny, a co za tym idzie działają psychoaktywnie, to musimy na nie uważać? 3.Rządzący jak najbardziej interesują się alkoholem i nikotyną - akcyza, to prawdziwa "żyła złota". Wystarczy powiedzieć, że wszystko jest dla ludzi, byle z rozsądkiem. Inaczej zabrniemy w taką sytuację, że nawet gałki muszkatołowej nie będzie można używać, bo psychoaktywna.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    czub(2011-06-29)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Citroen HADM Gramatowski już otwarty!
Pomoc w przypadku szkody komunikacyjnej
Serwis i Części VW - HADM Gramatowski
Serwis i oryginalne części Audi