Wtorek 21-05-2019, imieniny Wiktora, Jana
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Załóż rodzinę zastępczą

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Elblągu poszukuje kandydatów na rodziców zastępczych dla dzieci pozbawionych prawidłowej opieki i wychowania przez rodziców biologicznych. Jest to wielkie wyzwanie, bo rodzice zastępczy muszą mieć w sobie ogromne pokłady miłości i cierpliwości, aby stworzyć dom, będący marzeniem opuszczonych, samotnych czy zaniedbanych dzieci.

Co to jest rodzina zastępcza
     
Rodzina zastępcza to taka rodzina, która tymczasowo lub stale opiekuje się i wychowuje dzieci, zapewniając im całkowitą opiekę. Zapewnia dzieciom odpowiednie warunki do prawidłowego rozwoju fizycznego i intelektualnego. Dba o zdrowie, ubranie czy wyżywienie. Dogląda rozwoju i postępów w szkole, pogłębia zainteresowania, dba o wypoczynek wakacyjny.
     Przyjęcie dziecka do rodziny zastępczej przez małżeństwo czy osobę samotną następuje najczęściej bez zrywania więzi z rodziną biologiczną dziecka, zwykle dba się podtrzymywanie tych więzi. Rodzina zastępcza nie jest rodziną adopcyjną – wypełnia obowiązki rodzicielskie bez przyjmowania pełni praw rodzicielskich.
     
     Kryteria, które trzeba spełnić
     
Pełnienie funkcji rodziny zastępczej (spokrewnionej, niezawodowej, zawodowej, w tym zawodowej pełniącej funkcję pogotowia rodzinnego i zawodowej specjalistycznej) może być powierzone osobom, które:
– dają rękojmię należytego sprawowania pieczy zastępczej;
– nie są i nigdy nie były pozbawione władzy rodzicielskiej oraz władza nie jest im ograniczona ani zawieszona;
– wypełniają obowiązek alimentacyjny – w przypadku, gdy taki obowiązek w stosunku do nich wynika z tytułu egzekucyjnego;
– nie są ograniczone w zdolności do czynności prawnych;
– są zdolne do sprawowania właściwej opieki nad dzieckiem, co zostało potwierdzone zaświadczeniami o braku przeciwwskazań do pełnienia funkcji rodziny zastępczej, wystawionymi przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej;
– przebywają na terenie Rzeczypospolitej Polskiej;
– zapewnią odpowiednie warunki bytowe i mieszkaniowe, umożliwiające dziecku zaspokojenie jego indywidualnych potrzeb, w tym rozwoju emocjonalnego, fizycznego i społecznego, właściwej edukacji i rozwoju zainteresowań oraz wypoczynku i organizacji czasu wolnego.
     Pełnienie funkcji rodziny zastępczej niezawodowej lub zawodowej może być powierzone osobom, które nie były skazane prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe. Przy czym w przypadku rodziny zastępczej niezawodowej co najmniej jedna osoba tworząca tę rodzinę musi posiadać stałe źródło dochodów.
     
     Świadczenia
     
Rodzinie zastępczej na każde umieszczone dziecko przysługuje świadczenie na pokrycie kosztów jego utrzymania, nie niższe niż kwota: 660 zł. miesięcznie – w przypadku dziecka umieszczonego w rodzinie zastępczej spokrewnionej (tj. u rodzeństwa lub dziadków dziecka) lub 1000 zł miesięcznie – w przypadku dziecka umieszczonego w rodzinie zastępczej zawodowej i rodzinie zastępczej niezawodowej (niespokrewnionej).
     Formy zawodowej rodziny zastępczej:
– zawodowa (nie więcej niż troje dzieci);
– zawodowa pełniąca funkcję pogotowia rodzinnego (umieszcza się dziecko nie dłużej niż na okres 12 miesięcy lub do zakończenia postępowania sądowego o powrót dziecka do rodziny, przysposobienie, umieszczenie w rodzinnej pieczy zastępczej)
– zawodowa specjalistyczna (nie więcej niż troje dzieci legitymujących się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz dzieci na podstawie ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich)
     
     Zawodowej rodzinie zastępczej przysługuje miesięczne wynagrodzenie nie niższe niż 2 tys. zł. Zawodowej rodzinie zastępczej pełniącej funkcję pogotowia rodzinnego przysługuje miesięczne wynagrodzenie nie niższe niż 2600 zł. Przy czym, aby stanowić rodzinę zastępczą zawodową, trzeba posiadać co najmniej trzyletnie doświadczenie jako rodzina zastępcza oraz pozytywną opinię koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej.
     
     Gdzie się zgłosić
     
Mieszkańcy Powiatu Elbląskiego zainteresowani utworzeniem rodzin zastępczych powinni spotkać się z pracownikami Centrum w Elblągu przy ul. Komeńskiego 40. Szczegółowych informacji na temat możliwości utworzenia rodziny zastępczej udzielają pracownicy Zespołu ds. Pieczy Zastępczej od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30 pokój nr 11 i 12.
oprac. mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok
Domena .pl
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok Mini
Hosting WWW START