Niedziela 17-02-2019, imieniny Aleksego, Zbigniewa
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Zaprogramowani na przyszłość

 
Elbląg, Zaprogramowani na przyszłość
fot. nadesłana
Rek

Po raz IX w Katedrze Metod Matematycznych Informatyki, Wydziału Matematyki i Informatyki, UWM w Olsztynie odbyły się Warmińsko-Mazurskie Zespołowe Zawody Programistyczne. Zespół uczniów I LO zajął tam pierwsze miejsce.

Zawody polegały na zespołowym rozwiązywaniu zadań programistycznych. Przez trzy godziny trzyosobowe zespoły rozwiązywały zadania, które należało przedstawić w  języku Pascal, C/C++ lub Java. Każdy zespół otrzymał do dyspozycji komputer z zainstalowanymi środowiskami programistycznymi Turbo Pascal 6, Free Pascal, Dev C++, NetBeans.
     Janek Dąbrowski, Jakub Firlej i Krystian Wróblewski z klasy 2d o profilu matematyczno-programistycznym rozwiązali zadania najlepiej i najszybciej spośród 33 drużyn.
     - Jechaliśmy na te zawody z przeświadczeniem, że zajmiemy dobre miejsce i tak też się stało – mówi Janek.
     - W końcu pierwszy raz na zawodach tego typu byliśmy już w gimnazjum. Mamy, więc pewne doświadczenie – dodaje Krystian.
     - Matematyka to królowa nauk. Język programowania jest oparty na skomplikowanych działaniach matematycznych – na pytanie o to, czy matematyka przydaje się w informatyce, odpowiada Jakub.
     - Informatyką, programowaniem, budową stron internetowych interesowaliśmy się od zawsze – mówią zgodnie.
     - Dlatego przyszliśmy do klasy o profilu matematyczno-informatycznym do Gimnazjum nr 8 i zostaliśmy w I Liceum Ogólnokształcącym. W gimnazjum uczył nas matematyki i informatyki, a w liceum jest także naszym wychowawcą - pan Marek Nitkiewicz, bez którego doświadczenia i pomocy byłoby nam na pewno trudniej.
     - W trakcie zawodów pracowaliśmy w języku C++. Może brzmi to enigmatycznie, ale zastosowanie tego języka jest powszechne – tłumaczy Janek. – W C++ tworzy się m.in.: aplikacje, edytory graficzne, pakiety biurowe...
     - C++ oraz C jest używane w zastosowaniach krytycznych (urządzenia sterowania, medyczne, awionika, itp...), wysokowydajnych (obliczenia numeryczne, BigData, planowanie tras...), sterownikach urządzeń oraz urządzeniach wbudowanych, silnikach gier (tych z dużą ilością multimediów i koniecznością wydajnego dostępu do sprzętu), GUI, do opracowywania nowych interpreterów i kompilatorów języków, programowania systemowego i tworzenia systemów, systemach telekomunikacyjnych, systemach finansowych (giełda i papiery wartościowe). Tam, gdzie liczy się deterministyczne wykonanie kodu w skończonym czasie.
     - Mniej sprawdza się przy tworzeniu portali społecznościowych czy stron internetowych.
     - Przede wszystkim najpopularniejszy system, czyli Windows, oparty jest na C++. Dzisiaj, chyba większość z nas, nie wyobraża sobie używania komputera, nawet do codziennych czynności, bez tego systemu.
     Chłopcy mogą tak bez końca...
     - Dodajmy, że otrzymaliśmy całkiem fajne nagrody – plecak, słuchawki i powerbank.
     - Chociaż zajęliśmy pierwsze miejsce, na pewno wystartujemy w przyszłym roku. Nie chcemy zdradzać planów związanych ze studiami, ale raczej będzie to politechnika.
     Dodajmy, że 10. miejsce zajęła kolejna drużyna z I LO, w składzie: Michał Wójtowicz, Maciej Winczewski i Mark Saunders.
     Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Anna Luiza Górecka, rzecznik ZSO
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
  • Hej, te zawody na wydziale organizują wszystkie katedry informatyczne po kolei. Tak że Katedra Metod Matematycznych Informatyki miała je nie po raz IX, tylko trzeci.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    (2018-03-16)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Żarówki LED
Długopis lub pióro na Walentynki
Pieczątki Firmowe
Kalendarz Książkowy z Grawerem