Czwartek 13-12-2018, imieniny Łucji, Otylii
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Zaproszenie na badania

Stowarzyszenie Fidelitas powołane przez elbląskich chirurgów-onkologów zaprasza wszystkich elblążan, którzy przeszli wirusowe zapalenie wątroby typu B i C, na bezpłatne badania diagnostyczne do Laboratorium Analiz Medycznych (Elbląg, ul. Nowowiejska 3A). W Elblągu jest około 600 takich osób. Wszystkie otrzymają imienne zaproszenia drogą pocztową, ale bardzo ważne jest, żeby z tych zaproszeń skorzystały.

- Badanie będzie polegać na tym, że w pierwszym etapie - w Laboratorium Analiz Medycznych - zostanie wykonane badanie markera AFP u wszystkich pacjentów poradni hepatologicznej - nosicieli wirusa zapalenia wątroby B i C - wyjaśnia dr Zygmunt Toczko, prezes Stowarzyszenia Fidelitas i ordynator Oddziału Chirurgii Onkologicznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. - Następnie u pacjentów z co najmniej dwukrotnym przekroczeniem normy dla AFP w surowicy zostaną wykonane badania obrazowe: USG i tomografia komputerowa jamy brzusznej. Pacjenci, u których stwierdzimy patologię ogniskową, będą mieli wykonana biopsje cienkoigłową pod kontrolą tomografu w celu weryfikacji cytologicznej. Przypadki rozpoznanych nowotworów będą leczone na Oddziale Chirurgii Onkologicznej i Oddziale Chemioterapii WSzZ w Elblągu.
     Wczesne wykrycie choroby ma decydujące znaczenia dla pomyślnego leczenia. Wyniki leczenia pierwotnego raka wątroby są bardzo złe, tylko nieliczni pacjenci przeżywają 5 lat po wykryciu choroby. Dzieje się tak, ponieważ do rozpoznania dochodzi zwykle bardzo późno, gdy leczenie chirurgiczne - jedyne dające szansę wyleczenia - nie jest już możliwe. Tylko ok. 15 procent pacjentów kwalifikuje się do takiego leczenia.
     Rak pierwotny wątroby jest nowotworem bardzo częstym w krajach Azji i Ameryki. W Europie zachorowalność jest znacznie mniejsza i związana przede wszystkim z przebytym wirusowym zapaleniem wątroby. Około 80 proc. przypadków zachorowań powstaje w związku z zakażeniem wirusem B lub C.
     Na badania należy się zgłaszać do Laboratorium Analiz Medycznych (Elbląg, ul. Nowowiejska 3A, tel. 055 233 40 73) w terminie od 15 października do 10 listopada 2007 r. w godzinach 10-16.
     Wszyscy pacjenci otrzymają zaproszenia na badania drogą pocztową. Lekarze ze Stowarzyszenia Fidelitas apelują, żeby skorzystać z tego zaproszenia i zgłosić się na badania. Wykrycie choroby i rozpoczęcie leczenia we wczesnej jej fazie daje bardzo dużą szansę na wyleczenie. - Wykorzystaj szansę, którą ci dajemy, bo życie jest tylko jedno - podkreślają.
     Z prezesem Stowarzyszenia Fidelitas dr Zygmuntem Toczko rozmawiała Marta Hajkowicz:
PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Serwis i oryginalne części Seat
Wypożyczalnia aut HADM Gramatowski
Oryginalne części Peugeot - HADM Gramatowski
Pomoc w przypadku szkody komunikacyjnej