Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W przeglądarce internetowej można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza zgodę na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Proszę zapoznać się z informacją na temat cookies stosowanych na naszej stronie.
Środa 22-11-2017, imieniny Cecylii, Marka
 
Rek

UWAGA!

Zamknij Zamknij
Rek
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Na osiedlu

Gospodarka

Społeczeństwo

Kultura

Sport

Na uczelniach

Zbrodnia i kara

Prasówka

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Dawny Elbląg

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Ewenement natury Ewenement natury

Zapytaj eksperta „skarbówki”

Elbląg, Zapytaj eksperta „skarbówki”

Elblążanie mają wiele wątpliwości związanych z rocznym rozliczeniem podatkowym. Ich wątpliwości rozwiewają eksperci Urzędu Skarbowego. Dziś publikujemy odpowiedzi na pytania nurtujące podatników.

Pytanie 1
     Mam pytanie dotyczące ulgi na dzieci. Córka skończyła studia pierwszego stopnia (licencjat) 15 lipca 2009. Studia drugiego stopnia ( magisterskie) rozpoczęła na innej uczelni 1 października 2009 (okres przerwy to wakacje. W jakiej wysokości ulgę na dzieci mogę odliczyć? W pełnej wysokości? Za 10 miesięcy ( bez sierpnia i września) czy może jeszcze inną?
     ODPOWIEDŹ
     W opisanej sytuacji rodzicom dziecka przysługuje ulga prorodzinna w całej wysokości z uwagi na kontynuację nauki przez córkę w tym samym roku. Należy jednak pamiętać, że w przypadku uczących się dzieci pełnoletnich (tzn. takich , które ukończyły 18 lat - do ukończenia 25 roku życia) koniecznym jest spełnianie przez dziecko dodatkowego kryterium dochodowego. Limit dochodów dzieci do ukończenia 25 lat, uczących się, w wysokości 3089 zł. obejmuje wyłącznie dochody opodatkowane według skali oraz dochody opodatkowane na zasadach określonych w art. 30b ustawy o PIT (np. dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych). Ulgi nie można odliczyć natomiast na dziecko, które prowadziło działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym, kartą podatkową lub podatkiem liniowym, bez względu na to czy uzyskało dochody i w jakiej wysokości.
     
     Pytanie 2
     Mam pytanie w sprawie ulgi prorodzinnej. Czy mogę odliczyć całą ulgę w sytuacji gdy pełnoletnie dziecko skończyło szkołę średnią w terminie ustawowym a studia rozpoczął od października. Co z wakacjami, czy za czas wakacji należy się ulga?
     ODPOWIEDŹ
     W opisanej sytuacji rodzicom dziecka przysługuje ulga prorodzinna w całej wysokości z uwagi na kontynuację nauki przez dziecko w tym samym roku. Należy jednak pamiętać, że w przypadku uczących się dzieci pełnoletnich (tzn. takich , które ukończyły 18 lat - do ukończenia 25 roku życia) koniecznym jest spełnianie przez dziecko dodatkowego kryterium dochodowego. Limit dochodów dzieci do ukończenia 25 lat, uczących się, w wysokości 3089 zł. obejmuje wyłącznie dochody opodatkowane według skali oraz dochody opodatkowane na zasadach określonych w art. 30b ustawy o PIT (np. dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych. Ulgi nie można odliczyć natomiast na dziecko, które prowadziło działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym, kartą podatkową lub podatkiem liniowym, bez względu na to czy uzyskało dochody i w jakiej wysokości.
     
     Pytanie 3

     W czerwcu 2009 roku rozwiodłam się z mężem, w związku z tym rozliczam się indywidualnie czy już jako osoba samotnie wychowująca dziecko?
     ODPOWIEDŹ
     Z możliwości rozliczenia się jako osoba samotnie wychowująca dzieci mogą skorzystać osoby, w stosunku do których stan taki zaistniał w ciągu roku (zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy o PIT). Nie jest zatem koniecznym spełnianie tego kryterium przez cały rok podatkowy.
     
     Pytanie 4

     W styczniu 2009 r. pracowałam na umowę zlecenie (jeden dzień) przy inwentaryzacji. Zarobiłam brutto 110 zł. Potem przez kilka miesięcy odbywałam staż. Jak mam się rozliczyć z podatku? Otrzymałam PIT-11 z Urzędu pracy tzn. za staż, ale firma która przeprowadzała inwentaryzacje nie dostarczyła mi jeszcze takiego rozliczenia. Czy powinnam je dostać, czy tego nie uwzględniam przy rozliczeniu i w rozliczeniu za cały rok uwzględniam tylko ten staż?
     ODPOWIEDŹ
     Jeżeli płatnik zawarł z Panią umowę zlecenia, za którą wynagrodzenie nie przekroczyło 200zł, wypłacił wynagrodzenie i pobrał zryczałtowany podatek dochodowy zgodnie z art. 30 ust.1 pkt 5a ustawy o PIT to takiego dochodu nie ujmuje się w zeznaniu rocznym. Należy jednak upewnić się u płatnika czy właśnie w ten sposób opodatkowano dochód z umowy zlecenia. Jeśli nie, to do końca lutego zleceniodawca winien wystawić PIT-11, który należy wykazać w zeznaniu podatkowym.
     
     Na pytania naszych Czytelników związane z wypełnieniem PIT-u, odliczeniem przysługujących ulg czy przekazaniem jednego procentu na organizacje pożytku publicznego odpowiedzą eksperci Urzędu Skarbowego w Elblągu. Pytania należy wysyłać na maila redakcja@portel.pl w temacie wpisując „skarbówka". Odpowiedzi będziemy publikować na naszych łamach.
     

oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama