UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblagu
Rek

Zdać maturę i zbudować plac zabaw

 
Elbląg, Zdać maturę i zbudować plac zabaw
Reklama

Alicja Rogoz ma 19 lat i właśnie została... sołtysem Nowakowa. Teraz musi zdać maturę oraz znaleźć pieniądze na budowę placu zabaw we wsi oraz wynegocjować możliwość zwiększenia kursów autobusowych do Nowakowa.

Alicję Rogoz w maju czekają egzaminy maturalne. Przygotowania do egzaminów idą już „pełną parą”, ale w tzw. „międzyczasie” trzeba też zająć się oświetleniem w Nowakowie i znaleźć środki na budowę placu zabaw we wsi. Trzeba przyznać, że nie są to typowe problemy tegorocznych maturzystów. Ale... Alicja Rogoz została sołtysem podelbląskiego Nowakowa.
       - Łatwo nie było. Po głosowaniu okazało się, że wygrałam z moją kontrkandydatką 3 głosami – mówiła Alicja Rogoz, nowy sołtys Nowakowa.
       Wybory (sołtysa wybiera zebranie wiejskie, w skład którego wchodzą mieszkańcy zameldowani we wsi) w Nowakowie odbyły się w czwartek (7 marca). Ich wynik można nazwać małą niespodzianką: można powiedzieć, że córka zastąpiła ojca. Przez ostatnie 8 lat (2 kadencje) sołtysem pod elbląskiej wsi był bowiem Marek Rogoz – tata nowej gospodyni wsi.
       - Tata zdecydował się nie kandydować po raz kolejny ze względu na obowiązki zawodowe. Moją kandydaturę zaproponowali strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowakowie – wyjaśnia Alicja Rogoz.
       I tu jest klucz do zagadki: jak dziewiętnastolatka została jednym z najmłodszych sołtysów w Polsce? Nowa pani sołtys od dzieciństwa jest związana z nowakowskimi rycerzami św. Floriana. Nie jest „jeszcze” strażaczką, ale cały czas „kręci się” przy remizie organizując imprezy oraz dokumentując pracę strażaków.
       - We wrześniu rozpoczyna się kurs strażacki, prawdopodobnie wezmę w nim udział. Po maturze chciałabym także studiować kryminalistykę lub kryminologię na Uniwersytecie Gdańskim. Ze względu na to, że zostałam sołtysem będę studiować zaocznie – zdradza Alicja Rogoz.
       Jakie plany ma Alicja Rogoz na najbliższą czteroletnią kadencję?
       - Potrzebny jest plac zabaw we wsi. Na razie jedyny funkcjonuje przy szkole, ale jest zamykany po południu. Musimy wykonać oświetlenie, poprawić stan ulic. Kolejną potrzebą jest polepszenie komunikacji autobusowej z Elblągiem. Obecnie autobusy jeżdżą za rzadko i w godzinach, które nie odpowiadają mieszkańcom Nowakowa – wymienia Alicja Rogoz.
       Do pomocy nowa sołtys będzie miała trzech członków rady sołeckiej. Doświadczeniem służyć będzie też z pewnością tata. Powstaje jednak pytanie: na ile tak młoda osoba poradzi sobie z problemami wsi.
       - Pojawiły się takie głosy, dlaczego wygrała tak młoda osoba. Ale chcę pokazać, że potrafię. Dam z siebie wszystko – deklaruje nowa sołtys Nowakowa.
       Alicja Rogoz nie jest najmłodszym sołtysem w Polsce. W 2015 r. Jan Kurek został sołtysem Poręby Spytkowskiej (gm. Brzesko, woj. małopolskie) mając 18 lat.
      
SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama