UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Zegarek, który mówi – posłuchaj!

 
Elbląg, Zegarek, który mówi – posłuchaj!

Mówiące kalkulatory, termometry, zegarki, piloty czy programy komputerowe – jest sporo urządzeń i rozwiązań technologicznych, które ułatwiają życie ludziom słabowidzącym i niewidomym. Zobaczyć i sprawdzić, jak działają, można dzięki akcji fundacji „Szansa dla niewidomych”. Przez całe wakacje po Polsce jeździ specjalny pojazd – tyflobus. Dziś był on w Elblągu i Malborku.

Ogólnopolska akcja odbywa się już po raz drugi.
– W tym roku kładziemy nacisk na „udźwiękawianie” i „ubrajlowienie” otoczenia. Pokazujemy specjalne mapy i urządzenia, które zamontowane przy lub wewnątrz instytucji użytku publicznego, są pomocne osobom niewidomym – wyjaśnia Malwina Król, wolontariuszka fundacji „Szansa dla niewidomych”, z którą rozmawiała Agnieszka Jarzębska.
     
     
eswiatowid.pl
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • to ciekawe---może nie ta- pora---ale gdzie pani prezes elblaskiego koła zn-----pewnie zalicza następne wolne -albo wczasy-----to był bład -kogo my wybraliśmy?????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  BRAJL(2011-07-15)
 • te wynalazki są świetne także dla osób starszych i dla dzieci, które mają problemy z nauką pisania i czytania - nie tylko więc są pomocne dla niewidomych :-)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-07-15)
 • Powiem szczerze. próbowałem rozruszać elbląskie środowisko niewidomych, zachęcić młodych do brania czynnego udziału w zyciu związku. Przywiozlem materiały, chciałem zrobić tzw. mlodzieżówkę w PZN. Co usłyszałem ?"Myśmy próbowali, nam to nie wyszło ". A na prawde jest ponad 500 czlonków Polskiego Związku Niewidomych w Elblagu i ręce opadają, jak sie przychodzi do biura, widzi się wciąż te same twarze, ludzi starszych, nikogo młodego. Ten tyflobus przyjechał do Elbląga, bo namawiałem prezesa ALTIX Pana Kalbarczyka (www. altix. pl ) by zawitał takze do Elbląga, I się w końcu wreszcie udalo. Wiecie jak dziś wygląda członkowstwo w PZN w Elblągu ?Ludzie przychodzą, oplacą skladki i. .. wychodzą. A tak nie powinno być. Poczytajcie co dzieje się w całym związku :www. pzn. org. pl. czym zajmują się niewidomi i słabowidzący ?A no wyjeżdżają z Elbląga :www cross. org. pl *florek PJN)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  czlonek PZN Elbląg(2011-07-15)
 • Ceny zaporowe. O ile zegarek czy termometr można kupić o tyle programy udźwiękowiające z kosmosu. Dla osoby niewidomej młodej i uczącej się PEFRON daje szansę poruszania w świecie multimedialnym, dla osoby starszej zostaje tylko stołek pod radiem, bo niewielu może sobie pozwolić zakupić program za kilka tysięcy. Oczywiście mogą starać się o dofinansowanie, ale na staraniu kończy się. Pierwszeństwo maja młodzi. Co do cen to jest to żerowanie producentów oprogramowania na nieszczęściu ludzkim. Najtańszy program czytający do komputera kosztuje ponad 1.000 zł, za najlepsze trzeba zapłacić nawet 5.000 zł. Na świecie tworzone są o wiele bardziej skomplikowane programy za darmo, albo za ułamek tej ceny. Tutaj cena może być generowana dowolnie, bo w większości przypadków kupujący dostaje dofinansowanie 70%. Proszę sprawdzić ile w Elblągu ludzi rocznie dostaje dofinansowanie, ilu z nich to osoby całkowicie niewidome, a ilu z nich to osoby starsze. Dochodzi do paradoksu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Elżbieta B(2011-07-15)
 • Elu .masz rację .Taki "kombajn multimedialny " dla niewidomego o nazwie SUPERNOVA kosztuje dziś "tylko " 7000 jak nie więcej .Są i tańsze ,ale ...jak przekonac do tego PFRON ,ze taki program danej osobie jest potrzebny?trzeba przebrnąć najpierw przez stos dolumentów (ta nasza polska biurokracja0 ;uzasadnienia ,dochody ,itp.itd.A i tak PFRON powie ...nie.Dziś uruchomiono wreszcie po 2 latach zawieszenia ,porgram PFRONowski o naziw "KOMPUTER DLA HOMERA " ,ale ...tegoroczny program jest skierowany TYLKO do dzieci i mlodzieży szkolnej .Inni mają "obejść się smakiem ". Do niedawna ważyły się losy samego PFRONu ,ale na szczęscie po nowym 2012r PFRON zostaje w takiej samej strukturze jak obecnie .Tusk w ramach "oszczędności " i latania dziury budżetowej chciał zadania PFRONu przeżucić na miasta i gminy do PCPRów .A wiadomo,że z PFRONu tródno dostać dofinansowanie na cokolwiek ,to z PCPR byłoby jeszcze tródniej .Ciekawostką jest też fakt ,ze osobie slabowidzącej okulary korekcyjne przy dużej krótkowzroczności refunduje NFZ ,ale refundacja ta wygląda następująco ) w moim przypadku ) okulary kosztują ok.1700zł zaś NFZ refunduje ...14 zl i po tą refundację trzeba się udać na ul.Bema ,do oddziału NFZ ,swoje odstać ,powkurzać się trochę i po co ,po te marne 14 zł ?Polska to chory kraj kwadratowych jaj. )florek PJN)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-07-15)
 • Do członka PZN--- Florka ---a gdzie wyjeżdżają ? i po co ? a co członkowie robią --dlaczego sami nie chcą korzystać choćby z tego co jest --tylko ciągle wszędzie jedna i ta sam grupa /. ?te same twarze - te same osoby wszędzie na kręglach, na szachach z warcabami w sekcji strzeleckiej -- aktywność danego związku -każdego związku i czerpanie korzyści z niego wynika z frekwencji -jeśli się tylko chce być członkiem - a nie chce się brać udziału w życiu codziennym związku --to i tak jest----- nikt nikogo na siłę nigdzie nie zaciągnie -----BYŁY NIE TAK DAWNO WYBORY CZEGO NIE ZMIENILIŚMY WSZYSTKIEGO ? CZEGO SIEDZIAŁO DRĘTWE TOWARZYSTWO-----SAMA NAZWA MÓWI ZWIĄZEK TO ZESPÓL LUDZI --JAKI ZESPÓL TAKI ZWIĄZEK-----O ZARZĄDZIE NAWET NIE WSPOMNĘ /gra maluczkich ludzi z dużymi aspiracjami- łącznie ze z obecną Panią prezes -której daleko do ogólnoprzyjętych zasad moralności
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-07-16)
 • Gdy byłem w pomorskim PZN, dostałem opieprz, ze bratam się z Gdańskiem, że nasze miejsce to Olsztyn. Zostawiam to bez komentarza. Gdzie wyjeżdżają, pytasz ?Z tego Elbląga wyjeżdżają równiez niewidomi. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-07-16)
 • fakt-tego komentować nie trzeba--przywiązano nas administracyjnie-----jak ma sie szczescie i nalezy do dobrego koła, to jakoś jest-jak sie niema -----to ja pozostawiam to bez komentarza
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-07-17)
 • a koń, który mówi był ???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  PG(2011-07-17)
 • Prawda! Jak łatwo przychodzi anonimowa krytyka i obrażanie innych. A może, skoro ma się tyle zastrzeżeń do Pani Prezes i obecnego Zarządu, warto pofatygować się. choćby w tej sprawie, do biura i przedstawić zarzuty osobiście. A może skoro wiecie, jak powinien działąć Związek - drzwi otwarte dla wszystkich chętnych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Już nie członek /odebrano mi s(2011-07-28)
 • Zastanawiam się jak ludzie którzy nie maja cywilnej odwagi podpisać się pod własną wypowiedzią, czy też spojrzeć w oczy Pani Prezes i powiedzieć co im się nie podoba wypisują bzdury, a na dodatek wspominają o moralności. Najlepiej będzie jak każdy z nas będzie dbał o swoją nienaganną moralność. A jeśli chodzi o reprezentowanie PZN przez Zarząd to można sobie tylko życzyć, żeby każdy członek reprezentował go z takim zaangażowaniem i oddaniem. Proponuję wykrzesać z siebie MĄDRĄ INICJATYWĘ i działać, a nie narzekać i konsumować. Pozdrawiam i chylę czoło przed wszystkimi aktywnymi członkami.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  PIK członek PZN(2011-08-06)
Reklama