Sobota 19-01-2019, imieniny Henryka, Mariusza
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Zginęli, bo byli Polakami. Dzisiaj mieszkańcy oddali im hołd

 
Elbląg, Zginęli, bo byli Polakami. Dzisiaj mieszkańcy oddali im hołd (fot. Michał Skroboszewski)
Rek

76 lat temu Związek Radziecki napadł na Polskę, tysiące polskich żołnierzy zostało rozstrzelanych, wiele rodzin zostało wywiezionych w głąb ZSRR. - Żołnierze bronili swojej Ojczyzny bohatersko, za co spotkał ich najwyższy wyrok, kara śmierci – mówił podczas dzisiejszych uroczystości Czesław Żukowski, prezes Związku Sybiraków w Elblągu. - Zostali pozbawieni życia za to, że byli Polakami. Zobacz zdjęcia z uroczystości.

Pod Krzyżem Katyńskim na cmentarzu Agrykola elblążanie oddali hołd wszystkim, których zamordowano lub wywieziono na Sybir, gdzie wielu zmarło. Wśród uczestników uroczystości były osoby, które przeżyły tamten koszmar. - My Sybiracy wiemy, że było nas około miliona 300 tysięcy – mówił Czesław Żukowski, prezes Związku Sybiraków w Elblągu. - Wszyscy zesłańcy doznali głodu, upokorzeń, chorób i katorżniczej pracy. Dzisiaj Sybiracy za swój największy obowiązek uważają przekazywanie prawdy historycznej kolejnemu pokoleniu. My, elbląscy Sybiracy, żyjący w wolnej ojczyźnie wszystkim zmarłym na zesłaniu i zamordowanym, składamy hołd. Niech ich ofiara nie pójdzie na marne.
     - Składam dziś hołd wszystkim Polakom, którzy w wyniki agresji ZSRR na Polskę stracili życie – mówił Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. - Chylę czoła przed tymi, którzy mimo brutalnych represji i wywózek zachowali polskość. W tym dniu wspominam rodaków zmuszonych do opuszczenia Ojczyzny, zesłanych na wschód za to, że byli Polakami.
     - 17 września 1939 r. Armia Radziecka wdarła się na granice Polski - mówił Jerzy Wilk, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu. - Dziesiątki tysięcy polskich żołnierzy dostało się wówczas do niewoli i decyzją Stalina zamordowano ich. O tym trzeba pamiętać. W Światowym Dniu Sybiraka pragnę złożyć wyrazy szacunku wszystkim elbląskim Sybirakom. Pod tym krzyżem pragnę złożyć hołd pomordowanym na Wschodzie.
     W trakcie uroczystości odznaczenia „Zasłużony dla Związku Sybiraków” otrzymali Henryka Kania, Michał Wołoszczak, Włodzimierz Wojczys i Henryk Mongiało. - Jestem dumna, że mogę pracować dla Związku Sybiraków – mówiła Henryka Kania. - Ludzie się starzeją, a ja jeszcze jestem w takim wieku, że mogę pomóc.

  Kilka osób otrzymało dzisiaj odznaczenia „Zasłużony dla Związku Sybiraków” (fot. MS) Kilka osób otrzymało dzisiaj odznaczenia „Zasłużony dla Związku Sybiraków” (fot. MS)


     Pani Henryka miała zaledwie 7 lat, gdy trafiła na zesłanie ze swoją rodziną. - Rodzice byli bogaci – opowiadała pani Henryka. - W 1949 roku Stalin się dopatrzył, że nas nie wywieziono. To się odbyło w nocy i na nic nie było czasu, zwłaszcza że nie spodziewaliśmy się tego, bo myśleliśmy, że wywózek już nie będzie. Stalin zagarnął cały nasz majątek. Jechaliśmy 21 dni pociągiem tak długim, że nie było widać jego końca. Cały był wypełniony ludźmi. W wagonach były takie dziury, gdzie można było załatwiać swoje potrzeby, ale tam bez przerwy była kolejka, bo każdy odchorowywał podróż. Dużo osób umierało.
     Jak opowiada pani Henryka, zwykli Rosjanie byli przyjaźnie do nich nastawieni.- My mieszkaliśmy niedaleko Mongolii. Tamtejsze kobiety dawały nam mleko. Wszystkiemu winien był ustrój, a nie zwykli ludzie. Mimo to mój 8-miesięczny brat zmarł, bo mama, która pracowała przy sprzątaniu, nie mogła się nim zająć. Dziecko po prostu zamarzło. W 1955 roku, po śmierci Stalin, dostaliśmy wiadomość, że możemy wracać...

nd
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • 17 września. Nadszedł dzień kiedy na polską ziemię gwiazdy czerwone spadły z łoskotem lśniły na czapkach okupanta przyozdobione sierpem i młotem. Ruszyła ze wschodu czerwona zaraza niosąc ze sobą śmierć i zniszczenie choć kraj już krwawił od ran faszystów a pokój pozostał złudzeniem. Nie damy ziemi skąd nasz ród z ust polskich płynęła rota lecz szła do przodu a za nią śmierć sowiecka czerwona hołota. Zapłonęły śniegi Syberii od polskiej krwi las krzyży na zsyłkę znaczył im drogę w okowach mrozu w nieznane szli w ciszy na ustach z Bogiem. Zima była wyjątkowo mroźna sowiecki bełkot leciał jak z nieba grom wy tu zostaniecie na zawsze do śmierci eto wasz dom. Pozostała tylko modlitwa nadzieja w sercu na ocalenie lecz ruska swołocz siała terror narodu polskiego zniszczenie. Henryk Siwakowski. Elbląg 17.09.2015.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 3
  (2015-09-17)
 • a 200 000 POLAKÓW na Kresach wyrżniętych jak zwierzęta przez ukraińskie UPA bez grobów, pamięci, a na kurhanach pasa się krowy. .. .. Hańba!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 0
  (2015-09-17)
 • Modląc się do Najwyższego i dziękując za życie, medale i odznaczenia tudzież niezłe fuchy pomyślcie o tych co nie dożyli, wymordowanych przez UPA i tych co zostali. Co jeszcze marzą o powrocie do kraju. .. to już tyle lat. .. .. Pomyślcie także o pomysłach na, ,osiedlanie uchodzców, ,wygnanych z własnego kraju przez politykę, ,wielkiego brata, ,zza wielkiej kałuży. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  (2015-09-17)
 • może będę posądzony o cynizm. Wyobraźmy sobie: Mam już 70 lat moi znajomi i przyjaciele powoli wymierają. Mój Kraj widzę oczami sprzed 60 lat, jeżeli przyjadę, to do kogo? Moje miasto to już nie moje miasto. Mogę się napić ze szwagrem, ale ile razy? Więc mam zostawić ludzi, obok których żyłem do tej pory, tylko po to, by słuchać obłędnych polityków?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  (2015-09-17)
 • bolszewizm to straszna zaraza i do tego wyhodowana na najprymitywniejszych ludzkich instynktach ale jak widać wielu z rozrzewnieniem i łezką w oku go wspomina w trzcińsko-bagiennej obłasti
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 2
  AMalejużniekoniecznie(2015-09-18)
 • .. .. a może zasmakowałaś w bandryzmie, co to na płotach wieszał polskie dzieci?Co złego się dzieje w kraju. Ukraińskie lobby miesz ludziom w głowach i napuszcza nas do wojny z Rosją w imię własnych i amerykańskich celów. Wide uchodzccy i fala terroru w Syrii. .. .oraz to co nas czeka po zalewie islamistów. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  (2015-09-18)
 • Panie Henryku Siwakowski, swołocz to Pan dopiero zobaczy jak islam Pana, ,oświeci, ,. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  (2015-09-18)
 • tak mam pan rację
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  (2015-09-18)
 • Do AMalejużnikoniecznie. Siedemdziesiąt lat życia, to nie tylko bolszewizm. To, wyobraź sobie : żona, dzieci, wnuki, to trudne, ciężkie życie. Kochaliśmy się i kochamy nadal, niema to nic wspólnego nostalgią za barbarzyństwem. Raczej za młodością. Jeżeli uważasz to za najprymitywniejsze ludzkie instynkty, to współczuję Twojej rodzinie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  (2015-09-18)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia klasyczna
Kuchnia inna niż inne
Kuchnia, a aneks kuchenny
Kuchnia nowoczesna III