UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Zmiany w Budżecie Obywatelskim

 
Elbląg, Zmiany w Budżecie Obywatelskim
Jednym z projektów był remont muszli koncertowej (fot. Anna Dembińska, arch. portEl.pl)

W elbląskim Budżecie Obywatelskim brać udział mogą wszyscy: bez względu na adres zameldowania czy wiek. Wystarczy oświadczyć, że jest się mieszkańcem Elbląga. Od jutra (23 maja) można składać wnioski do przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego.

- W Budżecie Obywatelskim będą mogli brać udział mieszkańcy miasta, a nie tylko zameldowani w naszym mieście. Wojewoda warmińsko – mazurski w swoim rozstrzygnięciu nadzorczym zakwestionował nam niektóre zapisy w zasadach Budżetu Obywatelskiego, w tym w szczególności te, które mówią o osobach zameldowanych w Elblągu – wyjaśniał Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga na dzisiejszej (22 maja) konferencji prasowej.
     Do tej pory w Budżecie Obywatelskim mogły brać udział tylko osoby zameldowane w Elblągu. Wojewoda zakwestionował to rozwiązanie i „narzucił” konieczność przyznania prawa do uczestnictwa w BO każdemu mieszkańcowi Elbląga. Kim jest mieszkaniec Elbląga? W jaki sposób będzie weryfikowane, to czy kto mieszka w naszym mieście? Nie będzie.
     - Nie mamy takiej możliwości – przyznał Edward Pietrulewicz, wiceprezydent Elbląga.
     Czy na listach poparcia i wśród głosujących znajdą się więc nazwiska osób, które nie mieszkają w Elblągu? A swój głos oddadzą poproszeni przez znajomych, rodzinę zamieszkałą w naszym mieście? Tego nie wiemy.
     - Obawialiśmy się tego, dlatego zapisaliśmy w zasadach udział zameldowanych. Wojewoda jednak uchylił te zapisy. Czy my mamy jakieś obawy teraz, czy nie, to już nie ma żadnego znaczenia – mówił Edward Pietrulewicz.
     Ważną zmianą jest też umożliwienie udziału w Budżecie Obywatelskim wszystkim mieszkańcom Elbląga bez względu na wiek.
     
     Szkoły tylko w małych projektach

     Przyszłoroczny Budżet Obywatelski wynosi 3 100 200 zł. Pieniądze zostaną podzielone w następujący sposób: 500 tys. zł na każdy okręg wyborczy oraz 600 100 zł na projekty ogólnomiejskie. Spośród pieniędzy przeznaczonych na okręgi zostanie wydzielone 50 tys. zł na tzw. „małe projekty” - nieinwestycyjne. Maksymalna wysokość tych inicjatyw może wynieść 25 tys. zł.
     Złożyć projekt, podpisać się na liście poparcia oraz zagłosować będzie mógł każdy. Co roku emocje wywołuje udział placówek oświatowych. W tej edycji szkoły i przedszkola będą mogły wziąć udział tylko w „małych projektach”.
     - Nie będą przyjmowane propozycje zadań, których miejscem realizacji są tereny szkół , przedszkoli i placówek oświatowych z zastrzeżeniem ustępu szóstego. A ustęp szósty mówi: Na terenach szkół, przedszkoli i placówek oświatowych mogą być realizowane „małe projekty” - Janusz Nowak cytował zasady Budżetu Obywatelskiego.
     Jakich projektów spodziewają się urzędnicy?
     - Do tej pory najwięcej było placów zabaw i inwestycji drogowych: chodniki drogi. Jak będzie teraz? Trudno powiedzieć – mówił Janusz Nowak.
     
     Terminy:
     do 14 czerwca należy składać wnioski w Urzędzie Miasta. Obowiązkowym załącznikiem do wniosku jest lista poparcia z podpisami mieszkańców Elbląga
     do 23 sierpnia zostanie opublikowana lista pozytywnie zaopiniowanych wniosków do realizacji
     do 30 sierpnia można odwoływać się do prezydenta Elbląga w sprawie niezaakceptowanych wniosków
     23 września – 20 października – głosowanie
     
     4 i 11 czerwca w Urzędzie Miasta – konsultacje dla projektodawców
SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Janusz Nowak 391 głosów , dziwnie stał się radnym,a z układu viceprezydent, to sołtys dostaje więcej głosów,słupy nauczycielskie ładne macie oszczędności jak tyle wpłacaliści na komitet waszego guru Słupnika.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16 5
  Tylko szkoda Miasta.(2019-05-22)
 • Drodzy Panstwo, zaglosujmy zeby w parku Traugutta w koncu zrobiono normalne chodniki. Tak nie idzie chodzic. To piekny park dla nas wszystkich. Mieszkancy przyleglych ulic zhednoczmy sie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 3
  (2019-05-22)
 • na onecie piszą że kandydatka na wójta gminy Elbląg Boros-Burlingo (rodzina byłego trenera Olimpii?) była zamieszana w aferę SKOK Wołomin jako księgowa mafii a żeby to ukryć wstapiła do PiSu. Niezłe jaja.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 3
  (2019-05-22)
 • Po co chodniki ? Leżaki i parasolki do drinków!!! Na to niech pójdą nasze podatki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 2
  (2019-05-22)
 • A Dolinka zarasta. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 1
  wstyd(2019-05-22)
 • Amfiteatr straszy. Nic lokalna władza nie stara się o utrzymanie naszego lokalnego dziedzictwa .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 2
  (2019-05-22)
 • Małe społeczności jak nasza z okręgu nr 3,ul. Chopina, Skłodowskiej, Kopernika, nie mamy szans w szrankach z wielkimi osiedlami jak Zawada, Sielanka, Kamionka. W zeszłym roku kali w tym nie będziemy składać swoich wniosków z pomysłami bo to nie ma sensu. I tak przegramy. Mieliśmy 60.000zł przeznaczone na remonty ulic wymienionych tutaj. Nowaczyk je zadysponował, Wilk zachował, by nam ich, tych pieniędzy nikt nie wydał. A Wróblewski roztrwonił naszą kasę. I jak można ufać władzy w Elblągu, która mieszkańców miasta ma głęboko w du. .. .[pie. O nas UM pamięta tylko raz w roku, gdy trzeba wysłać nam wezwania do zapłaty podatków gruntowych i nieruchomości. Pies trącał taką władze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 3
  (2019-05-22)
 • Ul. Daszynskiego ul.Próchnika to dzielnica najbardziej zaniedbana z mieszkancami otumanionymi przez zbk.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 1
  Brak parkingow próchnika i dasz(2019-05-22)
 • głosujemy na remont muszli koncertowej w Bażantarni! W tym roku się uda : ))
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 1
  naleśnik(2019-05-22)
 • Na liście 24 hierarchów, którzy mieli ukrywać pedofilię wśród księży lub przenosili z parafii do parafii duchownych podejrzanych o pedofilię, są biskupi seniorzy z Archidiecezji Warmińskiej - Wojciech Ziemba i Edmund Piszcz, a także obecny metropolita Józef Górzyński i biskup elbląski, a wcześniej biskup pomocniczy w Olsztynie, Jacek Jezierski. Teraz do tej listy politycy Razem dopisali najmłodszego biskupa pomocniczego z Olsztyna, ks. Janusza Ostrowskiego, który sakrę przyjął w kwietniu rok temu. Pozostało 86% tekstu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 2
  (2019-05-22)
 • A co z laweczkami po drugiej stronie rzeki Elbląg nawet jednej nie ma .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  (2019-05-22)
 • Nareszcie, bo to chodzenie uczniów ze SP 18 w czasie lekcji po rynku i mieszkaniach i proszenie o podpisy to był szczyt wszystkiego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 0
  (2019-05-22)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata (bez czytnika)
Konto poczty elektronicznej
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok
Hosting WWW BIZNES