UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblagu
Rek

Zmotoryzowani na start

 
Elbląg, Zmotoryzowani na start
(fot. nadesłana)
Reklama

Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Nidzicy zwycięzcą Wojewódzkiego Finału Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego dla szkół ponadgimnazjalnych, który w miniony piątek (19 maja) odbył się w Elblągu.

Turniej motoryzacyjny odbywa się już od wielu lat, a jego głównym organizatorem jest Okręgowy Polski Związek Motorowy. Zwycięzcy finału wojewódzkiego będą reprezentować nasze województwo na finale krajowym. W piątkowych (19 maja) konkurencjach, które odbywały się na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 wzięło udział 21 trzyosobowych drużyn.
       Najpierw na uczestników czekał test z przepisów ruchu drogowego, test skrzyżowań oraz pytania z historii motoryzacji. Następna konkurencja polegała na przygotowaniu pojazdu do jazdy - uczestnik musiał sprawdzić stan techniczny jego podstawowych elementów. Zawodnicy zmierzyli się także z jazdą motorowerem - konkurencja polegała na bezpiecznym i technicznym przejechaniu określonej przez organizatora trasy. Tutaj komisja brała pod uwagę czas wykonania zadania. W ostatnim sprawnościowym zadaniu, każda z drużyn musiała przejechać samochodem określoną trasę z piłką umieszczoną na tzw. talerzu Stewarta, który został zamontowany na pojeździe. Nie obyło się bez konkurencji z udzielania pierwszej pomocy.
       - Ten turniej odbywa się już od ponad 20 lat - mówiła Izabela Nowaczyk, kierownik działu szkoleń WORD w Elblągu. - Eliminacje zaczynaliśmy na poziomie szkolnym, a następnie na mińskim oraz powiatowym. Drużyny, które się zakwalifikowały biorą dzisiaj udział w eliminacjach wojewódzkich. Zwycięska drużyna weźmie udział w eliminacjach krajowych, które w tym roku odbędą się 6 i 7 czerwca w Poznaniu - dodała. - Wśród uczestników są sami panowie, co wynika najprawdopodobniej z ich zainteresowania motoryzacją. Główną ideą tego turnieju jest propagowanie sportów motoryzacyjnych. W finale wojewódzkim wzięło udział 21 drużyn, czyli tyle, ile mamy powiatów. Zmierzyły się one z wieloma ciekawymi konkurencjami. Prócz tego, że zostali wybrani zwycięzcy poszczególnych konkurencji to dodatkowo każdy zawodnik zbierał punkty dla swojej drużyny,

  Elbląg, Zmotoryzowani na start
(fot. nadesłana)

które zdecydują o jego miejscu w skali całego turnieju. I tym sposobem wybieraliśmy mistrzów - tłumaczyła Izabela Nowaczyk. - Komisja brała pod uwagę wiele aspektów, wszystko zależało od konkurencji. Test wygrała osoba, która zdobyła najwięcej punktów. Zwycięzca jazdy sprawnościowej pojazdem z talerzem Stewarta musiał przede wszystkim jechać ostrożnie i zdobyć jak najmniej punktów karnych. Ponadto była również konkurencja z pierwszej pomocy, którą wygrał zespół, który całą akcję ratowniczą przeprowadził zgodnie z zasadami.
       Ostatecznie I miejsce zajęła drużyna ZSZ i Ogólnokształcących w Nidzicy, II miejsce ZSZ w Piszu, III zaś ZS Mechanicznych w Elblągu.
       Jakie są warunki wzięcia udziału w tego typu zawodach?
       - W drużynie jedna osoba powinna mieć prawo jazdy kategorii B, a reszta zawodników musi mieć uprawnienia do jazdy motorowerem. - Dla tych osób, które nie posiadają jeszcze prawa jazdy na samochód jest to bardzo fajne przygotowanie do tego egzaminu.
      

Agnieszka Pawowicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama