Czwartek 24-01-2019, imieniny Franciszka, Felicji
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Żołnierze chcą czuć, że stoimy za nimi murem

 
Elbląg, Żołnierze chcą czuć, że stoimy za nimi murem Na zdj. kpt. nawig. Dariusz Demski i Grzegorz Wołoszczak (fot. MS)
Rek

Wysyłanie listów do polskich żołnierzy na misjach zagranicznych oraz do żołnierzy państw NATO, którzy stacjonują w Polsce to założenie projektu edukacyjnego "List do żołnierza". - Z własnego doświadczenia wiem, jak ważne jest takie wsparcie, kiedy służy się z daleka od domu - mówi kpt. nawig. Dariusz Demski z Centrum Operacji Morskich - Dowództwie Komponentu Morskiego. Siedmiokrotnie uczestniczył w misjach m.in. w Afganistanie i na Bałkanach i cieszyły go listy od Amerykanów. Teraz zachęca do podobnej aktywności polskie dzieci i młodzież. Odwiedzał przedszkola i szkoły na Pomorzu, a teraz także w Elblągu.

Celem projektu "List do żołnierza" jest popularyzacja wiedzy o służbie żołnierzy Wojska Polskiego poza granicami kraju oraz na temat NATO i wojsk państw sojuszniczych stacjonujących na terytorium RP. Projekt ma uświadamiać o trudach służby wojskowej. Ma także propagować historię oręża polskiego wśród żołnierzy wojsk NATO oraz żołnierzy Sił Zbrojnych RP. Patronują mu MON oraz IPN.
     - Odwiedzam przedszkola, szkoły, drużyny harcerskie i opowiadam o żołnierskiej służbie - mówi kpt. nawig. Dariusz Demski z  Centrum Operacji Morskich - Dowództwie Komponentu Morskiego. - Wyjaśniam, dlaczego żołnierze wyjeżdżają poza granice kraju i co tam robią, ale także to, dlaczego żołnierze NATO przyjeżdżają do nas. Opowiadam o własnych doświadczeniach z pobytu na misjach m.in. na Bałkanach i w Afganistanie. Właśnie będąc na misjach otrzymywałem listy, głównie od Amerykanów. To ważne słowa otuchy, wsparcia i zrozumienia - podkreśla kpt. Demski. - Dla Amerykanów takie wsparcie żołnierzy jest naturalne. Bardzo cenią swoich i mają szacunek do tych z wojsk sojuszniczych. Chciałbym, by i w Polsce był podobny odbiór naszej służby, bo dla żołnierza jest świadomość, że społeczeństwo stoi za nim murem -wskazuje. - Dlatego właśnie propaguję akcję "List do żołnierza".
     Kapitan Dariusz Demski odwiedza dzieci i młodzież na zaproszenie placówek edukacyjnych. Wygłasza prelekcje, opowiada o swoich doświadczeniach ze służby, rozdaje książki, komiksy i inne publikacje dotyczące historii polskiego oręża, które otrzymuje od partnerów akcji (m.in. gdańskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni). Zachęca młodych do pisania listów na gotowych szablonach, ale i na własnoręcznie wykonanych pocztówkach, które później sam odbiera ze szkół i dba, by dotarły do adresatów. Przekazanie listów odbyło się m.in. na ORP "Błyskawica", co bardzo ucieszyło młodych nadawców.
     Akcja "List do żołnierza" rozwinęła się na Pomorzu i na Kaszubach, a teraz wkracza do Elbląga.
     - Wcześniej wysłaliśmy ok. 400-500 kartek do kombatantów razem z paczkami - mówi Grzegorz Wołoszczak, który w Elblągu zaangażował się w akcję "List do żołnierza". - Teraz chcemy odwiedzać uczniów i zachęcać do napisania listów do żołnierzy przebywających na misjach oraz tych stacjonujących u nas - z wojsk NATO.
     Kpt. nawig. Dariusz Demski odwiedził już Zespół Szkół Gospodarczych w Elblągu oraz Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Kamionku Wielkim. Czeka na zaproszenia od kolejnych placówek oświatowych. Zainteresowane szkoły i przedszkola mogą kontaktować się z koordynatorami akcji za pośrednictwem Facebooka.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • W Elblągu jakoś nie widać żeamy jakiekolwiek wojsko. W innych miastach to jest bardziej nagłośnienie i jest akcja, z obu stron.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 2
  Szczerze (2017-11-10)
 • A żołnierz na misji ma w głębokim poważaniu te kartki. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  11 2
  (2017-11-10)
 • Właśnie ppisiory wyprowadziło wojsko.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 5
  Antono(2017-11-10)
 • Z całym szacunkiem a co polscy żołnierze robią na misjach zagranicznych ? Bronią Polski ? Hahaha. Razem z największym szkodnikiem świata rozwalają istniejący ład polityczny. A ten szkodnik to żyje tylko z takich zadym bo i jednej stronie i drugiej sprzedaje broń. Jakbyśmy się przypatrzyli to zadymy w Iraku, Afganistanie, na ukrainie, Egipcie, Syrii, to jest dzieło szkodnika a może i Polaków
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 4
  porucznik_rezerwy(2017-11-10)
 • pan wołoszczak odtwarza-rekonstrułuje obecne wojsko?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 2
  klmn(2017-11-10)
 • Bez komentarza. .. wybory się zbliżają. .. zobaczymy. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 1
  Kat.,Na.,Idiotów(2017-11-10)
 • Jestem z Elblaga. Teraz na misji, w. .. .stanie. Wlasnie wrocilismy z 48h patrolu. Dobrze ze jest internet (dzisiaj) Czekam na list. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 2
  JonnyB(2017-11-10)
 • czekam na list od 150 lat, siły wojsk konfederacji nacierają, południe rozszerza swe wpływy, chcę kartkę z podobizną Łoszingtona. .. a tak na poważnie co niedługo rzymskie ciżemy założą bo stopnie pozmieniają nawet na centurion i falangą z oszczepami pójdą na misję albo na słoniach jak Hannibal bo helikopterow ni ma :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 1
  Art:)(2017-11-10)
 • Mylisz sie nawet nie wiesz ile radosci sprawila mi kartka swiateczna od dziecka, ktorego nie znam. Do tej pory mam te kartke na pamiatke
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 2
  Nico(2017-11-10)
 • W tych czasach żołnierze nie są niczego pewni za sprawą polityków.listy nic tu nie zmienia.te czasy są gorsze od komuny której nigdy w Polsce nie był..Chciałbym zasnąć i obudzić się w normalnym kraju bez PiS PO i innych band które nad wykorzystują i uznają za dojne krowy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 2
  Gosc8567(2017-11-10)
 • Tak to prawda za chwilę jednostkę elbląska przeniosą na eskobar
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 0
  Gość1856(2017-11-10)
 • Ci z Nangar Khel już się przekonali jak tu na miejscu wszyscy za nimi stali
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 0
  kkjg(2017-11-11)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

AMK Szkło ozdobne 9
AMK Szkło ozdobne 5
Promocja RATY 0%
AMK Szkło ozdobne 7