UWAGA!

Żonkil – kwiat nadziei

 Elbląg, Na scenie odbywały się pokazy artystyczne szkół i przedszkoli
Na scenie odbywały się pokazy artystyczne szkół i przedszkoli (fot. WS)

21 kwietnia zakwitły Pola Nadziei. Wolontariusze z żonkilami kwestowali na rzecz elbląskiego hospicjum. Na Pl. Kazimierza Jagiellończyka odbywały się prezentacje artystyczne, konkursy. Można było swojej twarzy nadać "tygrysi pazur" bądź zmienić ją w tęczowego motylka. Można było także pojeździć na hulajnodze czy puszczać gigantyczne bańki mydlane. Zobacz fotoreportaż.

Celem akcji Pola Nadziei, która w Elblągu jest organizowana od 2004 r., jest szerzenie idei hospicyjnej oraz uwrażliwianie społeczeństwa, głównie dzieci i młodzieży, na potrzeby osób chorych.
       - Akcja do Polski przywędrowała z Edynburga, gdzie zainicjowały ją pielęgniarki, które opiekują się ciężko chorymi - wyjaśnia dr Wiesława Pokropska, dyrektor Hospicjum Elbląskiego im. dr Aleksandry Gabrysiak. - Jesienią są sadzone żonkile, które wiosną ścinamy i kwestujemy na rzecz hospicjum. Każdy hojny elblążanin w zamian za datek otrzymuje żonkila – symbol nadziei.
       - Datki są przeznaczane na potrzeby hospicjum, głównie na zakup sprzętu – kontynuuje dr Pokropska. - Po to, by poprawić jakość życia naszych pacjentów, stworzyć im jak najwięcej udogodnień. Żeby ich życie było lepsze. Aż do końca.
       - Akcja z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród elblążan – przyznaje dr Wiesława Pokropska. – Coraz więcej ludzi gromadzi się na naszym festynie na Pl. Kazimierza Jagiellończyka, a do puszek trafia kilkanaście tysięcy złotych.
       Dziś na Pl. Kazimierza Jagiellończyka atrakcji było wiele. Na scenie odbywały się pokazy artystyczne (zatańczyły i zaśpiewały m.in. „Szalone małolaty”, a bity ustami nadawał Andrzej Pawłowski z Gimnazjum nr 9) oraz prezentacje szkół i przedszkoli w ramach konkursu „Żonkil-kwiat nadziei”.
       Na placu ustawione były także stoiska: uczniowie Szkoły Policealnej im. J. Romanowskiej „Medyk” zapraszali na mierzenie ciśnienia, prezentowali zasady udzielania pierwszej pomocy; Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego przygotował konkurs – tor przeszkód dla dzieci z nagrodami (hulajnoga i rower); na stoisku PGNiG trwało malowanie twarzyczek. Tu kolejka była najdłuższa. Rodzice wraz z dziećmi czekali nawet półtorej godziny aż na twarzyczkach najmłodszych pojawił się kolorowy tygrysek, myszka czy motylek. Ale było warto.

 


       Dzieciaki mogły także puszczać gigantyczne bańki mydlane, a wprawne ręce wolontariuszy z kolorowych baloników czarowały żyrafy, pieski i inne zwierzątka. Nad placem górowali (i to dosłownie) szczudlarze.
       Nie zabrakło motocyklistów, którzy propagowali akcję „Moto serce” i zachęcali do oddawania krwi. Można było zasiąść na prawdziwym ścigaczu i zrobić sobie zdjęcie.
       Wśród bawiących się kwestowali wolontariusze. Byli obecni także w innych punktach miasta.
       - Mamy ponad 300 wolontariuszy, część kwestuje w hipermarketach, a także na terenie miasta – mówi Anna Podhorodecka, koordynator akcji Pola Nadziei. – Zgłosiło się do nas także 30 placówek edukacyjnych i oświatowych, które kwestując na swoim terenie również wspierają naszą akcję.
       Żonkile na Pl. Kazimierza Jagiellończyka ścinali i kwestowali także osadzeni w elbląskim areszcie śledczym.
       Tak Elbląg wspiera hospicjum i daje nadzieję.
      


Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • coś mizerny ten fotoreportaż-ani jednego zdjęcia dzieci z przedszkola nr 13 które bardzo ładnie tańczyły
  • Dziewczynek z przedzkola nr 4 też nie ma, a zajęły w konkursie (w swojej grupie wiekowej) II miejsce.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    mama żonkila(2012-04-21)
  • Bardzo mało atrakcji dla dzieci.
  • Najfajniejszy strój to żonkil z origami - mistrzostwo. Ciekawe z jakiego przedszkola była ta dziewczynka?
  • a co z podatkami? dlaczego na wszystko brakuje, na leki onkologiczne brakuje, na hospicja brakuj, na służbe zdrowia brakuje, na szkoły brakuje moznaby dalej wymienieć. czy bedziemy zbierali na ulicy pieniadze na to wszystko?czy z gospodarnoscia w warszawie jest coś nie tak?moze VAT trzeba podnieść do 30%?podatek dochdowy do 25%? NIE!!!!! niech sie naucza w warszawie gospodarnosci bo marnuja pieniadze i wydaja je tem gdzie nie trzeba.
  • hahaha, drodzy malkontenci, ruszcie się i sami zróbcie coś fajengo zamiast marnować tyyyyyle energii; -)
  • Wkrótce na stronie Hospicjum Elbląskiego- www.ehospicjum.pl oraz na stronie Hospicjum na facebooku, będzie link do fotoreportażu z fesrtynu. Anna Podhorodecka
  • A nadzieja matką. .. .. he he
  • strój żonkila z origami przedstawiała dziewczynka z przedszkola nr 4 w elblagu
Reklama