Niedziela 20-01-2019, imieniny Fabiana, Sebastiana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Żonkile opanowały Elbląg. Już siódmy raz

Rek

Bezinteresowna pomoc oraz chęć czynienia dobra – te dwie cechy doskonale charakteryzują wolontariuszy Hospicjum św. Jerzego im. dr Aleksandry Gabrysiak w Elblągu. W tegorocznej akcji Żonkilowych Pól Nadziei, zorganizowanej w sobotę 24 kwietnia, wzięło udział ok. 500 osób. Zobacz fotoreportaż.

Żonkilowe Pola Nadziei to światowa akcja edukacyjno-charytatywna. Jest inicjatywą Fundacji Marie Curie Cancer Care z Edynburga. W Polsce organizowana jest od trzynastu lat, a w Elblągu od siedmiu. – Początki były bardzo spontaniczne, natomiast im dłużej to trwa, tym większe wymagania i oczekiwania stawia się przed nami – mówi dr Wiesława Pokropska, dyrektor Hospicjum św. Jerzego.
     Wszystko zaczęło się od zasadzenia dziesięciu tysięcy cebulek żonkili przy Placu Kazimierza Jagiellończyka w 2004 roku. – Serce rośnie, jak widać, że akcja się przyjęła i cieszy się dużym zainteresowaniem. Poza tym coraz więcej osób przekazuje 1% podatku na Hospicjum – dodaje Anna Kulik, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego.
     Na przestrzeni siedmiu lat organizacja Pól Nadziei wygląda coraz lepiej. Organizatorzy zdobywają cenne doświadczenie, dużo osób angażuje się, ponieważ akcja dociera do coraz większej rzeszy ludzi, a mieszkańcy Elbląga chętnie przyłączają się to tego typu inicjatyw. – Czasem mam wrażenie, że zarażamy dobrem, ponieważ do akcji włączają się nie tylko dzieci i młodzież, ale także ich rodzice – stwierdza Anna Podhorodecka, rzecznik elbląskiego Hospicjum. – Pola Nadziei w założeniu mają edukację i uwrażliwianie społeczeństwa, poza tym jest to gest solidarności wobec osób chorych na raka.
     W miarę propagowania Pól Nadziei żonkile stają się gestem pamięci o nieuleczalnie chorych i umierających. Są symbolem poświęcenia, miłości i zwycięstwa nad egoizmem i śmiercią.
     Jak co roku kwestowano na ulicach miasta oraz w supermarkecie Kaufland, natomiast na Placu Kazimierza Jagiellończyka czekały takie atrakcje, jak występ dzieci z Przedszkola nr 13 i 15, tancerzy z klubu tanecznego „Jantar” oraz sekcji wokalnej z Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. Ponadto można było wziąć udział w „żywej” partii warcabów i spróbować swoich sił na torze przeszkód zorganizowanym przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. Uczniowie Szkoły Policealnej „Medyk” im. J. Romanowskiej uczyli, jak wykonać samemu badanie piersi oraz jak udzielić pierwszej pomocy. Poza tym można było skorzystać z malowania paznokci, twarzy, pomiaru ciśnienia krwi i przy okazji wesprzeć elbląskie Hospicjum.
     
     Podczas festynu ogłoszono wyniki konkursu na Kartkę Nadziei. Nagrodę Grand Prix – zestaw kina domowego - otrzymała Dominika Bogdanowicz, uczennica Szkoły Podstawowej nr 11 w Elblągu. Według jej projektu zostaną wydrukowane kartki, które będą promować elbląskie Hospicjum.
     Poza tym nagrody otrzymali:
     W kategorii dzieci do lat 13: 1. miejsce – Aleksandra Sikorska, SP 19; 2. miejsce – Anna Hryniewicz, Przedszkole nr 17; Natalia Dyc, SP 14; Piotr Surdykowski, Gimnazjum nr 1; 3. miejsce – Dawid Woźniak, SP 12; Weronika Tarczyńska, SP 11.
     W kategorii młodzież w wieku 14-18 lat: 1. miejsce – Barbara Stępień, ZST; 2. miejsce – Aleksandra Okońska, ZST; 3. miejsce – Andżelika Rudnik, ZST.
     W kategorii dorośli: 1. miejsce – Adam Wiśniewski; 2. miejsce – Zofia Pater; 3. miejsce – Katarzyna Budyś.

 


     Siódma edycja festynu Pola Nadziei zakończyła się sukcesem. A wszystko dzięki mieszkańcom Elbląga, którzy po raz kolejny okazali się ludźmi dobrego serca.
     

Aneta Puzdrowska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

RTV + SZAFA
Kuchnia klasyczna
Kuchnia nowoczesna III
Kuchnia inna niż inne