Bardzo udana inauguracja (piłka nożna)

Elbląg, Mecz Concordia - Orzeł Kolno.
Mecz Concordia - Orzeł Kolno.

Lepszej inauguracji sezonu w III i IV lidze nie można było sobie wymarzyć. W pierwszej wiosennej kolejce zwyciężyli wszyscy nasi przedstawiciele na tych szczeblach rozgrywek. Trzecioligowa Concordia Elbląg pokonała 3:1 Orła Kolno, a w IV lidze na szczególną uwagę zasługują zwycięstwa lidera Zatoki Braniewo i wyjazdowa wiktoria Polonii Pasłęk w Pasymiu.

Planowy początek Concordii

Od zwycięstwa nad Orłem Kolno ligową wiosnę rozpoczęła Concordia Elbląg. Zespół Lecha Strembskiego zwyciężył 3:1 po dwóch golach Sebastiana Gryki i jednym trafieniu Daniela Komorowskiego. Do przerwy jednak to rywale prowadzili 1:0, a gola w 30. minucie zdobył Marcin Sawko. W drugiej połowie zarysowała się spora przewaga gospodarzy, która została udokumentowana trzema golami. Najpierw do remisu doprowadził Komorowski, a potem wynik meczu ustalił Gryka.
       Za tydzień Concordię czeka trudny wyjazdowy pojedynek w Grajewie z tamtejszą Warmią. Grajewianie są wiceliderem tabeli (tracą do prowadzącego Sokoła Sokółka 11 oczek), a w ostatniej kolejce wygrali 2:0 w Morągu z Huraganem.

Concordia Elbląg – Orzeł Kolno 3:1 (0:1)

0:1 – Sawko (30.), 1:1 – Komorowski (52.), 2:1, 3:1 – Gryka (70., 79.)
       Concordia: Kowalski – Zielonka (65. Masztaler), Lepczak, Augustynowicz, Sielezin, Machiński (46. Komorowski), Ciesielski, Wiercioch, Wróblewski (72. Tomczyk), Gryka, Graczyk (70. Florek).

Wyniki 17. kolejki III ligi gr. podlasko-warmińsko-mazurskiej w sezonie 2009/10: Concordia Elbląg – Orzeł Kolno 3:1, Mrągowia Mrągowo – Olimpia Zambrów 0:0, Sokół Sokółka – Start Działdowo 0:0, Huragan Morąg – Warmia Grajewo 0:2, Motor Lubawa – MKS Mielnik (przełożony), Mazur Ełk – Promień Mońki (przełożony), Pogoń Łapy – Vęgoria Węgorzewo 0:2, Tur Bielsk Podlaski – Czarni Olecko 1:0.

Sambor dał trzy punkty

Być może kibice Zatoki inaczej wyobrażali sobie start rundy rewanżowej, ale w ostatecznym rozrachunku nie mają prawa narzekać. Co prawda, ich pupile w pierwszym meczu zaprezentowali formę daleką od oczekiwanej, ale najważniejsze, że wygrali ze Startem Nidzica i nadal przewodzą czwartoligowej stawce. Gola w debiucie w barwach Zatoki zdobył wychowanek elbląskiej Olimpii Tomasz Sambor, który w 27. minucie meczu wykorzystał dogranie Łukasza Wolaka i ustalił, jak się później okazało, końcowy wynik.
       Na pewno sprawy Zatoce nie ułatwiła sobotnia aura, padający deszcz, a co za tym idzie, ciężkie boisko oraz porywisty wiatr. Warunki były jednak takie same dla obu zespołów i należy się cieszyć, że lepiej do nich dostosowali się gospodarze, którzy powiększyli przewagę nad jednym z głównych kandydatów w walce o awans – Sokołem Ostróda, który niespodziewanie wysoko przegrał 0:3 z Romintą Gołdap.

Zatoka Braniewo – Start Nidzica 1:0 (1:0)

1:0 – Sambor (27.)
       Zatoka: Łastówka – Michnowicz, Ptaszyński, Ciepliński, Hajman, Sambor (Wiliński), Wieliczko, Matelski (Małek), Śniegocki (Lewandowski), Ł. Wolak (Dziewiałtowicz), Włodarczyk.

Faworyt nie zawiódł

Walcząca o awans do III ligi Olimpia 2004 Elbląg dzięki zwycięstwu 1:0 w Biskupcu z Tęczą awansowała na pozycję wicelidera tabeli. Podopieczni Dariusza Kaczmarczyka mają na koncie tylko samo punktów, co Sokół Ostróda, ale wyprzedzają rywala lepszym stosunkiem bezpośrednich spotkań (w meczu w Elblągu Olimpia 2004 wygrała z Sokołem 2:0).
       Mecz rozpoczął się po myśli gości, którzy zdobyli bramkę już w 6. minucie. W polu karnym faulowany był Krystian Gorgol, a rzut karny na gola zamienił Jacek Bykowski. Później gracze z Elbląga umiejętnie bronili wyniku i dowieźli satysfakcjonujący rezultat do końca spotkania.

Tęcza Biskupiec – Olimpia 2004 Elbląg 0:1 (0:1)

0:1 – Bykowski (6.)
       Olimpia 2004: Imianowski – Czerniewski, Miller, Brzezicki, Anuszek, Gorgol, Sierechan, Piotrowski, Jaromiński, Bykowski, Baran (80. Niedźwiedzki)
       Żółte kartki: Brzezicki, Piotrowski, Baran.

Gratulacje dla Polonii

Polonia jechała do Pasymia jak na stracenie, wszak mierzyła się z jednym z kandydatów do awansu na trzecioligowy szczebel. Gospodarze od pierwszych minut osiągnęli przewagę i po zdobyciu bramki na 1:0 (30. minuta, Maciej Magnuszewski) chcieli sięgnąć po trzy punkty jak najmniejszym nakładem sił. Zemściło się to na miejscowych w drugiej odsłonie meczu, kiedy to Tomasz Augustyńczyk najpierw w 51. minucie doprowadził do remisu, a na dziesięć minut przed końcem, zdobywając swoją drugą bramkę, dał Polonii wygraną i jakże cenne trzy punkty. Poloniści z zimną krwią wykorzystali słabość faworyta i trzy punkty przyjechały do Pasłęka.

Błękitni Pasym – Polonia Pasłęk 1:2 (1:0)

1:0 – Magnuszewski (30.), 1:1, 1:2 – Augustyńczyk (51., 80.)
       Błękitini: Malanowski – Panikowski, Głodzik, Stalmach, Domżalski, Foruś, Magnuszewski, Gołębiewski, Jurewicz, Myślisz, Łuczak.
       Polonia: Gołębiewski – Andrusewicz, Wołczecki (Smolak), Starzyński, Kurgan, Borysiewicz, Kaleta, Kuśmierczyk (Żabka), Gładek, Rapacki (Zieliński) , Augustyńczyk.

Efektowni i efektywni Błękitni

Walczący o zachowanie czwartoligowego bytu Błękitni Orneta zanotowali bardzo dobry start rundy wiosennej. Zespół Tomasza Włodarczyka rozbił bowiem w puch silną Pisę Barczewo, pokonując rywala 5:0.
       Mecz toczył się w bardzo trudnych warunkach, ale w żaden sposób nie przeszkodziło to gospodarzom w strzelaniu bramek. Rozpoczęło się już w 10. minucie, kiedy to Rafał Mianowski wykorzystał dokładne podanie Włodarczyka i strzałem z pola karnego dał Błękitnym prowadzenie. Druga bramka to znów zasługa dwójki Mianowski – Włodarczyk, ale tym razem piłkę do bramki skierował Piotr Rutkowski, który uderzył po długim rogu. W 38. minucie świetnym strzałem z woleja popisał się najlepszy na boisku, grający trener Włodarczyk i do przerwy było 3:0 dla miejscowych. Po przerwie Błękitni dorzucili dwie kolejne bramki (Wojciech Sylwester i gol samobójczy po uderzeniu Janusza Żmijewskiego).

Błękitni Orneta – Pisa Barczewo 5:0 (3:0)

1:0 – Mianowski (10.), 2:0 – Rutkowski (24.), 3:0 – Włodarczyk (38.), 4:0 – Sylwester (65.), 5:0 – samob. (89.).
       Błękitni: Szełemej – Gołębiewski, Zajączkowski, Kowalski (65. Czerniewicz), Rutkowski (70. Dublanka), Przygocki, Mianowski, Żmijewski, Kogut (75. Kobierski), Włodarczyk, Sylwester (80. Nędzi).

Wyniki 17. kolejki IV ligi warmińsko-mazurskiej w sezonie 2009/10: Zatoka Braniewo – Start Nidzica 1:0, Tęcza Biskupiec – Olimpia 2004 Elbląg 0:1, Błękitni Pasym – Polonia Pasłęk 1:2, Błękitni Orneta – Pisa Barczewo 5:0, Płomień Ełk – Granica Kętrzyn 1:1, GKS Wikielec – Zamek Kurzętnik 4:0, Sokół Ostróda – Rominta Gołdap 0:3, MKS Korsze – MKS Szczytno (mecz przełożony).