UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblagu
Rek

Bezpieczne wakacje – ulotka przypomni i poradzi

 
Elbląg, Bezpieczne wakacje – ulotka przypomni i poradzi
fot. policja
Reklama

Policjanci z Elbląga korzystają oraz rozdają ulotki wojewody warmińsko-mazurskiego traktujące o bezpieczeństwie w wakacje. Znajdziemy w niej telefony alarmowe oraz porady dotyczące zachowania bezpieczeństwa nad wodą, w podróży a nawet w czasie burzy i silnego wiatru. Wszystko po to, by dobrze spędzić wakacje.

Nadchodzą długo wyczekiwane wakacje. Każdy czeka, by na dwa miesiące schować książki, plecak i ruszyć ku przygodzie. Ruszyć.. no właśnie.. jak to zrobić, by to był fajny, bezpieczny czas?
      
       Na wycieczkę autobusem
       Każda, nawet najkrótsza podróż autobusem ma swoje określone zasady. Zadaniem kierowcy jest bezpiecznie dowieźć pasażerów do celu. Co mogą zrobić pasażerowie, by przejazd był bezpieczny? Oto kilka wskazówek, które pomogą w bezpiecznej podróży autobusem: - Jeśli fotele w autobusie mają pasy bezpieczeństwa zapnij je Zdecydowana większość autobusów wyposażona jest w pasy bezpieczeństwa. Pasażerowie ci najmłodsi tak samo jak i dorośli mają obowiązek zapinania pasów. Dlaczego pasy są tak ważne? Bo ta jedna czynność, która zajmuje nie więcej niż kilka sekund ratuje życie. Gdy kierowca będzie musiał gwałtownie zahamować to pasy przytrzymają pasażera.
      
       Rowerowe abc

       Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym (art. 33 ust.1 PRD)
       Liczba rowerów lub wózków rowerowych jadących w zorganizowanej kolumnie nie może przekraczać 15 pojazdów a odległość między jadącymi kolumnami nie może być mniejsze niż 200 metrów (art. 32 PRD). Jazda w kolumnie nie zwalania kierującego rowerem od przestrzegania obowiązujących przepisów ruchu drogowego (art.32 ust.4 PRD). Zabrania się wjeżdżania między jadące w kolumnie rowery.
      
       Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę (art.33 ust.2 PRD). Wybierając siodełko należy zwrócić uwagę na jego oznaczenie – powinno ono posiadać certyfikaty i atesty m.in. europejski atest bezpieczeństwa DIN. Przy kupnie należy także zwrócić uwagę na to czy siodełko jest wykonane z odpowiednich materiałów (odpornych na uderzenia), czy jest odpowiednio wyprofilowane i wygodne oraz czy w trakcie przewożenia dziecko nie będzie miało możliwości włożenia nóg między szprychy koła roweru. Warto również pamiętać o wyposażeniu dziecka w odpowiedni kask ochronny.
       Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:
       -opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
       - szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;
       - warunki pogodowe (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła) zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (art.33 ust.5 PRD) i w tym przypadku szerokość chodnika nie ma znaczenia.
      
Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama