Wtorek 11-12-2018, imieniny Damazego, Daniela

Błękitni idą jak burza (piłka nożna)

W 21. kolejce ligi okręgowej prowadzący w tabeli Błękitni Orneta nie mieli problemów z pokonaniem Osy Ząbrowo i wygrali 4:0. Mniej szczęścia miał trzeci w tabeli Barkas Tolkmicko, który przywiózł jeden punkt ze Stawigudy po remisie 1:1 z miejscowym GKS.

Rozstrzygnęli w drugiej połowie
     Błękitni są jedynym zespołem w lidze, który w rundzie wiosennej nie zaznał porażki w żadnym z sześciu rozegranych spotkań. Nie inaczej było w ostatnim starciu z Osą Ząbrowo i Błękitni wygrali po raz piąty z rzędu. Tylko w pierwszej części spotkania podopieczni Janusza Buczkowskiego mieli pewne kłopoty ze sforsowaniem defensywy gości i ta połowa zakończyła się wynikiem bezbramkowym, co w dużej mierze było zasługą bardzo dobrze dysponowanego golkipera Osy Andrzeja Lewandowskiego (obronił groźne strzały Kuczkowskiego, Czerniewicza i Kobierskiego). W drugiej części lider nie miał już litości dla rywala, aplikując mu cztery gole. Przewaga Błękitnych była bardzo duża i przy odrobinie szczęścia mogli pokusić się o okazalszą wygraną.
     Pierwsza bramka padła w 57. minucie meczu, kiedy to Paweł Zajączkowski popisał się celnym uderzeniem pod poprzeczkę po zagraniu z rzutu wolnego. Na 2:0 w 74. minucie podwyższył Kamil Kuczkowski. Minutę później było już 3:0, a Lewandowskiego pokonał strzałem głową Wojciech Czerniewicz, który wykorzystał podanie Daniela Koguta. Dzieła zniszczenia Osy na dwie minuty przed końcem regulaminowego czasu gry dokonał doświadczony Wacław Szczęch, który z najbliższej odległości skierował piłkę do siatki po dobrym, mocno bitym dośrodkowaniu Pawła Dublanki. Gdyby nie Lewandowski, Błękitni zwyciężyliby dużo wyżej. Po efektownej wygranej ornecianie mają już 9 punktów przewagi nad drugą w tabeli Iskrą Narzym i tylko kataklizm mógłby stanąć im na przeszkodzie w awansie do IV ligi.
     W najbliższej kolejce dojdzie do arcyciekawie zapowiadającego się meczu na szczycie tabeli, w którym trzeci w klasyfikacji Barkas Tolkmicko podejmie lidera ligi okręgowej Błękitnych Orneta. Mecz odbędzie się w sobotę 2 maja o godz. 17 na stadionie w Tolkmicku.

Błękitni Orneta - Osa Ząbrowo 4:0 (0:0)
     1:0 - Zajączkowski (57.), 2:0 - Kuczkowski (74.), 3:0 - Czerniewicz (75.), 4:0 - Szczęch (88.)
     Błękitni: Sidorowicz - Gromek, Kowalski, Zajączkowski, Lasocki (68. Kogut), Kobierski (80. Szczęch), Żmijewski (82. Nędzi), Kuczkowski, Dublanka, Stankiewicz, Czerniewicz.

Barkas na remis
     Mecz dwóch czołowych ekip ligi okręgowej nie dostarczył zbyt wielu emocji kibicom. Zawody rozgrywane na bardzo twardym, suchym boisku i przy wysokiej temperaturze toczone były w dość jednostajnym, niezbyt wysokim tempie. Pierwsi dogodną sytuację do zdobycia gola stworzyli goście z Tolkmicka, ale strzał Kacpra Mostowca z ostrego kąta trafił w boczną siatkę. Kilka minut później bliski szczęścia był Łukasz Polanin, ale po jego strzale piłkę z linii bramkowej wybił obrońca gospodarzy. W 25. minucie nieporozumienie Krzysztofa Bielińskiego i Dawida Humli z zimną krwią wykorzystał najlepszy snajper GKS-u Krzysztof Metera i miejscowi objęli prowadzenie. Tolkmiczanie jeszcze w pierwszej części doprowadzili do remisu, a gola zdobył Bartłomiej Osiak, który skutecznie wykonał rzut wolny z 25 metra podyktowany za faul na Rafale Pichli.
     W drugiej połowie nadal niewiele ciekawego działo się na boisku, ale bliżsi zdobycia goli byli goście. Po trójkowej akcji Jernat, Filipowicz, Polanin ten ostatni oddał minimalnie niecelny strzał z 16. metra, piłka przeleciała o centymetry nad poprzeczką bramki GKS-u. W 66. minucie miejscowych od straty gola po uderzeniu Pichli głową uratowała poprzeczka, a siedem minut później goście domagali się rzutu karnego po tym, jak w polu karnym wycięty był Mostowiec, jednak arbiter nie przerwał gry.

Trener o meczu
     Paweł Karpowicz (Barkas Tolkmicko): - To był typowy mecz walki, w którym żadna z drużyn nie chciała przegrać. Mieliśmy więcej klarownych sytuacji, ale źle mieliśmy nastawione celowniki i nic nie chciało wpaść. Uważam, że na kwadrans przed końcem należał się nam rzut karny, bo Kacper Mostowiec był ewidentnie faulowany w polu karnym, a sędzia bał się chyba podyktować karnego. Do Stawigudy pojechaliśmy bez podstawowych kontuzjowanych zawodników - Grabowskiego, Jakimczuka, Brzezińskiego, Niesiobędzkiego, Pszczołowskiego i Kolibowskiego, remis można uznać za sprawiedliwy wynik.

GKS Stawiguda - Barkas Tolkmicko 1:1 (1:1)
     1:0 - Metera (25.), 1:1 - Osiak (42.)
     Barkas: Humla - Bieliński, Osiak, Gruszka, Piotrowski, Mostowiec, Pichla (90. Ingielewicz), Jernat, Rutkowski, Filipowicz, Polanin (88. Birkholc).

Komplet wyników 21. kolejki ligi okręgowej gr. II warmińsko-mazurskiej: Błękitni Orneta - Osa Ząbrowo 4:0, GKS Stawiguda - Barkas Tolkmicko 1:1, Warmiak Łukta - Ossa Biskupiec Pomorski 2:2, Drwęca Nowe Miasto Lubawskie - GLKS Jonkowo 3:0, Iskra Narzym - Grunwald Gierzwałd 0:0, Orzeł Janowiec Kościelny - Olimpia Olsztynek 4:1, Ewingi Zalewo - Unia Susz 1:1, Wel Lidzbark Welski - GLKS Miłakowo 5:0.