UWAGA!

Bogusław Gierulski wygrywa za oceanem (brydż)

 Elbląg, Bogdan Gierulski na XI Żuławskim Mityngu Brydżowego
Bogdan Gierulski na XI Żuławskim Mityngu Brydżowego (fot. Włodzimierz Wawro).

Polski team, w którym gra elbląski mistrz brydża Bogusław Gierulski, dotarł już do ćwierćfinału Mistrzostw Ameryki, które rozgrywane są w Detroit - poinformowała nas czytelniczka, pani Elżbieta Wojciechowska.

Właśnie trwają Wiosenne Mistrzostwa Ameryki w brydżu w Detroit. Polskę reprezentują Bogusław Gierulski (Elbląg) z Jerzym Skrzypczakiem oraz Krzysztof Jassem z Krzysztofem Martensem. I niespodzianka, polski team, który nie był faworytem, gra już w ćwierćwinałach. To wielki sukces elblążanina.
PD

Najnowsze artykuły w dziale Sport

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Po wspaniałej grze, Bogusław Gierulski wraz z kolegami grają juz w półfinałach. Dzisiaj walczyć będą z aktualnymi Mistrzami Świata. Zmagania mozna oglądac na Bridgebase Online (www. bridgebase. com). Przekaz rozpoczyna się o godzinie 18.00 czasu polskiego.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    wojela(2008-03-14)
  • ciekawe czym się na co dzień zajmuje Pan Gierulski
  • Uczy młodzież szkolną logicznego myślenia, wyciągania wniosków, analizy i pogody ducha.
  • Pani Elu jak poszlo Gierulskiemu???
  • Ile kasy zarobiL???Warto nauczyc sie grac w brydza?????
  • Polski team Martens (Bogusław Gierulski -Jerzy Skrzypczak, Krzysztof Jassem- Krzysztof Martens) pokonał w półfinale team Meltzer awansując do finału turnieju Vanderbilt. Do finału awansował również team Rubin z naszym zawodnikiem Marcinem Leśniewskim Do osobnika pytającego się ile zarobi i czy warto Jesli zadajsze takie tytania, to zostaw naukę brydża innym
  • Fascynujace, podobnie jak bierki heksagonalne pod woda. .. Piszcie cos o normalnych sportach: pilka nozna, reczna, boks itp
  • Wszystko rozpoczęło się na początku XVI wieku, kiedy w Anglii narodziła się gra zwana wistem. Bardzo szybko zaczęła się rozprzestrzeniać, co spowodowało powstanie różnych rodzajów i odmian. Przez 200 lat gra wciąż się zmieniała - znana była jako tryumf (triumph), atut (trump lub ruff), strzepnij i wyczyść (whisk and swabber) i wreszcie, jak to zostało wspomniane - wist. Pierwszą znaną publikacją o grze była książka Edmonda Hoyle z roku 1742.Stała się bardzo popularna i utorowała drogę dla szybkiego rozwoju wista. Generalnie rzecz biorąc w grze udział bierze czterech graczy występujących w dwóch parach (drużynach), używając do tego talii złożonej z 52 kart. Każdy gracz dostaje w rozdaniu 13 kart i próbuje wraz ze swym partnerem zebrać jak najwięcej lew. Lewą nazywamy cztery karty, z których każda pochodzi od innego gracza. Lewę wygrywa gracz, którego karta jest najwyższa. Oczywiście liczy się to jako wygrana pary, nie pojedynczej osoby. W przeciwieństwie do brydża, w wiście nie było możliwości ustalenia koloru atutowego (to jest takiego, który jest starszy od wszystkich innych kolorów), nie istniała licytacja, zaś punkty za grę przyznawane były w sposób bardzo prosty.
  • W XIX wieku gra przeżyła swój rozkwit. Pojawili się pierwsi profesjonalni gracze, zaś w roku 1857 zorganizowany został pierwszy międzynarodowy turniej wista. Gra opuściła prywatne kluby w roku 1881,kiedy została założona Amerykańska Liga Wista, która zajęła się aktywną działalnością propagującą tę grę, organizacją turniejów. Zasady turniejowe zostały opisane przez Johna Mitchella w tym samym roku, co zlikwidowało wszystkie niejasności dotyczące reguł. Mniej więcej w tym czasie pojawiła się nowa gra, będąca odmianą wista. Nazwano ją Brydżem. . Rozprzestrzeniła się ona na Egipt i Turcję a później dzieki dyplomatom i wojskowym dotarła do Europy, gdzie szybko zyskała popularność, która jednakże - z początku - nie dorównywala popularności wista. Pierwsza książka z roku 1896 zatytułowana była "Biritch or Russian Whist", co znaczy "Biricz czyli Rosyjski Wist" i przypuszczalnie napisana została w oparciu o zasady wista. Starsze formy tej gry nazywane są Brigde-Whist (Brydż-wist) a także "Auction Bridge" (Brydż licytowany). Na początku XX wieku wynaleziono wiele różnych brydżowych systemów, na przykład S. A. C. C. popularny tylko w Indiach, w oparciu o który jednakże powstały zasady brydża kontraktowego (contract bridge). Była to forma gry w której pary zdobywały punkty za ugrane lewy, lecz żadnych za nadróbki.
  • Team POLSKA w składzie: Bogusław Gierulski, Jerzy Skrzypczak, Krzysztof Martens, Krzysztof Jassem - pokonał w finale, prestiżowego turnieju Vanderbilt team Rubin: Gratulacje! PS To co prawda nie takie wydarzenie jak gala boksu w Pcimiu lub prowincjonalny turniej karate ale warto odnotować.
  • Doprecyzuje tylko - prestiżowy turnieju Vanderbilt to Wiosenne Mistrzostwa Ameryki Północnej. Miło wiedzieć, że Elblążanin wraz z kolegami został mistrzem tego kontynentu.
  • O sukcesie polskiego teamu napisały już amerykanskie gazety. To zrozumiałe, wszak odbywał się w USA. Ale także w Ameryce Południowej. Zapraszam www.confsudbridge.org
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    wojela(2008-03-16)
Reklama