Wtorek 11-12-2018, imieniny Damazego, Daniela
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Było, będzie, jest...

Sporo zamieszania wywołała informacja, że z powodu problemów finansowych Olimpia Elbląg nie przystąpi do rundy wiosennej rozgrywek III ligi. Oznaczałoby to bowiem dotkliwą karę finansową dla klubu i spadek Olimpii o dwie ligi.

Jeszcze na początku stycznia informacje prasowe donosiły, że w Olimpii wszystko jest w jak najlepszym porządku. Prezes sekcji piłki nożnej Marek Koniuszaniec twierdził nawet, że piłkarze z całej Polski sami zgłaszają się, by grać w Olimpii, bo słyszeli, że klub płaci regularnie. Zadowoleni mieli być także i ci zawodnicy, którzy grali w Elblągu jesienią. Jak twierdził Koniuszaniec, wszelkie zobowiązania finansowe wobec zawodników zostały uregulowane. Dobra sława o naszym klubie znana była ponoć w całym kraju.
     
     Bańka mydlana
     Wszystko pękło jednak niczym bańka mydlana 13 stycznia. Podczas spotkania zarządu sekcji okazało się, że kasa klubowa świeci pustkami. W związku z powyższym całkiem realne stało się wycofanie drużyny z rozgrywek trzeciej ligi. Nie było odpowiednich środków finansowych na utrzymanie zespołu na tym poziomie rozgrywek, tym bardziej, że zaległości wobec samych tylko piłkarzy sięgają listopada 2003 roku. A jeśli nawet zespół zgłosiłby się do rozgrywek, to dokończy je juniorami, bo na piłkarzy z rundy jesiennej klubu nie będzie stać.
     Na spotkaniu zarządu obecni byli także przedstawiciele miasta, ale jak donosił wówczas niezależny serwis internetowy www.olimpia.elblag.pl nie przyczyniło się to do zmiany sytuacji w klubie. Czytamy w nim m.in.: "Jak się okazuje włodarze Elbląga są przeciwni jakimkolwiek zmianom w strukturze klubu, a jak doskonale wiadomo, bez tego niemożliwe jest wejście do klubu strategicznego inwestora - poważna firma, która chciała inwestować w piłkę w Elblągu swoje wejście do Olimpii uzależniała od możliwości wydzierżawienia obiektów u zbiegu ulic: Agrykola, Kościuszki i Wspólnej - a co za tym idzie, utrzymanie profesjonalnej drużyny piłkarskiej na szczeblu III ligi. Co więcej przedstawiciel miasta poinformował, iż wcześniej zagwarantowane w budżecie miasta środki na remont stadionu przy Agrykola przesunięte zostają na dokończenie modernizacji sztucznego lodowiska przy Karowej, tym samym wszelkie inwestycje na stadionie wstrzymane zostają na bliżej nieokreślony czas”.
     Czarne chmury jakie zawisły nad Olimpią starli się rozwiać nie tylko działacze, ale także kibice. Ci drudzy, którzy już niejednokrotnie udowodnili, że chodzi im jedynie o dobro klubu, mieli kilka ciekawych pomysłów. Począwszy od zbierania podpisów, poprzez pikietę, a skończywszy na utworzeniu własnego klubu.
     
     Decyzje później
     Zaledwie dwa dni później doszło do kolejnego spotkania zarządu klubu, ale jak można było się spodziewać, niewiele ono dało. Ustalono na nim jedynie, że klub nie wycofa się z rozgrywek, bo to by kosztowało Olimpię zbyt wiele. Po pierwsze klub zapłaciłby wysoką karę finansową, a po drugie - relegowano by zespół o dwie klasy rozgrywkowe niżej. Jedynym plusem tego spotkania była decyzja, że jeśli nie znajdą się pieniądze, to trzecią ligę dokończą juniorzy. Ostateczne decyzje miały zapaść jednak 22 stycznia.
     
     Wielki strach
     Te siedem dni, które dzieliły od ostatecznych decyzji najbardziej dłużyły się chyba kibicom. Wchodząc na ich serwis internetowy można było wczuć wielki smutek i strach przed stratą ukochanego klubu. Wprawdzie pojawiały się głosy o powstaniu nowego klubu na bazie Stowarzyszenia Promocji Klubu Sportowego Olimpia Elbląg "Żółto-Biało-Niebiescy", który miałby rozpocząć rozgrywki od B klasy, ale przecież to nie to samo, co mieć zespół w III lidze.
     
     Kolejne zebranie
     Wreszcie przyszedł czwartek 22 stycznia, dzień w którym wszystko miało się wyjaśnić. O godzinie 17.00 rozpoczęło się kolejne zebranie zarządu, w którym uczestniczyły wszystkie zainteresowane strony - klub, władze sekcji piłki nożnej (nowe i ustępujące), sponsorzy i przedstawiciele kibiców. Niestety, na spotkanie nie wpuszczono dziennikarzy, którym na ostateczne rozstrzygnięcia kazano czekać aż do zakończenia obrad. Nie to jednak jest najważniejsze, a fakt, że trwające ponad trzy godziny zebranie przyniosło radosne wieści dla wszystkich sympatyków piłki nożnej w Elblągu. Zacznijmy jednak od początku.
     
     Spore zmiany
     W zarządzie sekcji piłki nożnej doszło do diametralnych zmian. Do dymisji podał się prezes sekcji Marek Koniuszaniec, a na to stanowisko wybrano jednogłośnie wicestarostę powiatu elbląskiego Macieja Romanowskiego. Dla kibiców ważną informacją jest także ta, że we władzach sekcji znalazł się ich przedstawiciel - prezes stowarzyszenia Krzysztof Szopiński.
     Podczas burzliwej dyskusji po wyborach nowych władz wszyscy obecni na spotkaniu zgodzili się, że nadrzędnym celem jest utrzymanie zespołu w III lidze.
     - Wspólnie z prezesem klubu Tadeuszem Baczisem na dzień przed zebraniem zarządu odbyliśmy spotkanie z władzami miasta na czele z prezydentem Henrykiem Słoniną i mamy zapewnienia, że miasto uczyni wszystko, by nam pomóc - twierdzi Maciej Romanowski, nowy prezes sekcji. - Na czym to wsparcie będzie polegało, trudno nam jest dziś jeszcze o tym mówić. Na pewno możemy liczyć na modernizację obiektów przy ul. Agrykola.
     
     Finanse trudny temat
     Zdaniem nowego prezesa zarząd zrobi wszystko, by znaleźć pieniądze na wystartowanie w rozgrywkach. Trudniejszą i bardziej delikatną jest natomiast sprawa zobowiązań wobec piłkarzy. Obecnie trwa szczegółowe wyliczanie tych zobowiązań wobec każdego zawodnika z osobna.
     - Wszyscy wspólnie twierdzimy, że te pieniądze należą się zawodnikom i chcemy im je wypłacić co do złotówki - uważa prezes Romanowski. - Najpierw jednak musimy się zorientować, jaka to kwota łącznie i w jakim terminie jesteśmy w stanie ją spłacić. By nie były to tylko słowa, w najbliższy czwartek chcemy wypłacić zawodnikom pierwsze pieniądze.
     Obecna sytuacja Olimpii jest o tyle trudna, że klub nie posiada sponsora strategicznego. Wszelkie pieniądze pochodzą od przedsiębiorców z terenu miasta i okolic. Wprawdzie prowadzone są rozmowy z dużymi firmami np. z Warszawy i Gdańska, ale nic nie jest jeszcze pewne. Dlatego też władze klubu nie ukrywają, że bardzo liczą na pomoc miasta choćby w takich sprawach, jak utrzymanie i przygotowanie obiektów. Liczą także na zaangażowanie pozostałych biznesmenów z terenu Elbląga.
     - Komu zależy na promocji miasta i piłce nożnej, prosimy o wsparcie - mówi prezes Romanowski. - Wspólnie na pewno się uda, a jeżeli zostaniemy sami, to na pewno nasze szanse na sukces znacznie się zmniejszają.
     
     Piłkarze trenowali
     Mimo tylu zawirowań i niejasności wokół klubu, normalny tok przygotowań prowadzi z zawodnikami trener Andrzej Bianga. Zajęcia odbywają się regularnie, a na frekwencję na treningach elbląski szkoleniowiec na pewno nie może narzekać.
     - Z niecierpliwością czekaliśmy na rozwój wydarzeń, ale nie zapomnieliśmy o treningach - twierdzi Andrzej Bianga. - Cieszymy się, że wreszcie doszło do spotkania władz sekcji z władzami klubu. Panowie starają się wypracować pewien kompromis, by wyjść z zaistniałej sytuacji. Mam nadzieję, że wszystko ułoży się po naszej myśli i będziemy mogli w spokoju przygotowywać się do rozgrywek.
     Aby jednak utrzymać zespół w III lidze potrzebne są zmiany kadrowe. O tym także pomyślał elbląski szkoleniowiec. Na treningach obecni są Marek Zawada i Maciej Lewna, których pozyskaniem zainteresowana jest Olimpia. Obaj zawodnicy prowadzą zaawansowane rozmowy z klubem. W kręgu zainteresowań pozostają jeszcze Bogdan Lizak oraz Krzysztof Brede. Lizak to postać znana w Polskiej piłce nożnej. Przez wiele lat występował w Zagłębiu Lubin, a ostatnio w Arce Gdynia. Ostatnio na stałe osiedlił się w Tczewie i zgłosił swoją chęć gry w Olimpii. Natomiast Brede to obecnie zawodnik Gryfu Wejherowo, testowany ostatnio przez Widzew Łódź.
     - Wszystko jednak zależało będzie od naszych możliwości finansowych - twierdzi trener Bianga. - Jeśli podołamy temu wyzwaniu, to mam nadzieję, że na wiosnę zobaczymy tych piłkarzy w naszym zespole.
     Miłośnikom futbolu w Elblągu pozostaje mieć nadzieję, że na wiosnę na stadionie przy ul. Agrykola znowu usłyszymy: "Było, będzie jest - zawsze ZKS".
MP
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Ja tylko powiem że to jeden z najlepszych artykułów jakie czytałem...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Procho/Olimpijczycy'02(2004-01-24)
 • Dobry artykuł, w zupełności popieram. Rzadko kto docenia wkład kibicow w sprawy związane z naszym klubem. Przyznam szczerze, że gdyby nie szum zrobiony przez Stowarzyszenie to kto wie co by bylo... A tak jest nadzieja... nadzieja na lepsze jutro. Także panie i panowie, mieszkańcy Elbąga i okolic (i nie tylko) prosimy was o wsparcie. O wsparcie naszych wysilków w utrzymaniu elbląskiej piłki nożnej na przyzwoitym poziomie, a co za tym idzie - w promocji miasta. Nie jesteśmy bandą rozbrykanych łobuzów, jak obecnie media kreują wizerunek kibica, tylko ludźmi dla których dobro naszej Olimpii jest jedną z najważniejszych rzeczy w życiu. Bez was może się nie udać....... BYLIŚMY, JESTEŚMY, BĘDZIEMY.... www.olimpia.elblag.pl
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  yaro(2004-01-24)
 • Najlepszym wyjsćiem byłby sponsor strategiczny, dlaczego nie wydzierżawić terenów w koło stadionu napewno byłoby schludniej i estetyczniej.Moim zdaniem że wybrano Pana wicestarostę Romanowskiego to dobre posunięcie,tylko wspólnymi siłami ( władze miasta,zarząd,kibice) można dużo zrobić.Jestem przekonany że coś się zmieni na lepsze.Nie zapominajmy że od Gdańska praktycznie do Olsztyna 3 liga to tylko Elbląg i tego nie zmarnujmy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Marek(2004-01-24)
 • Nie wiem czy zdajecie sobie sprawę ale właśnie zabierają (kradną,podprowadzają) nam najlepszego piłkarza, wychowanka, człowieka z papierami na Wielką Piłkę.... i co klub cicho, wszystko jakoś bokiem przez menago Kołakowskiego (to ten co parę lat temu nam już Stadion Narodowy "zbudował" - do dziś się z cegiełek nie rozliczył, a rozprowadzili tego kilkanaście tysiecy po 10 zł najtańsza...). Olimpia z takiego transferu mogłaby mieć budżet solidny na 2 sezony, a będziemy mieli figę z makiem. Tu trzeba działać i to szybko, bo już u nas nie gra :(
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  kibic Olimpii(2004-01-24)
 • Kibic Olimpii: A co może klub w tej sytuacji? Odpowiem Ci. A gówno! O Białku decyduje jego menager i jak widać ten ma głęboko w nosie przywiązanie do barw, miasta, kibiców, obietnicy i.t.d. Szkoda, naprawdę szkoda, a jeszcze na "dokladkę" zamiast do Legii idzie do Kurnika Zabrze :-(
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Procho(2004-01-24)
 • Jestem pod wrażeniem tego artykułu..uznanie dla autora, oby więcej takich artykułów..pozdrawiam..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  OrzEch(2004-01-24)
 • a gdzie podzial się elbląski stadion sportowy przy ul. Agrikoli? Pozdrowienia dla autora. W ferworze zdarzeń machnął się z polskiego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ts(2004-01-24)
 • Do ts: w Elblągu jest ul. Agrykola a nie jak napisałeś Agrikola.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  jeden z wielu(2004-01-25)
 • gwoli ścisłości..jest aleja Agrykola ;)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  sum(2004-01-25)
 • ... a moim zdaniem - obojętnie jak się zwie ulica przy której znajduje się stadion, Elbląg powinno być stać na środek III ligi. Kiedyś bywałem na wszystkich meczach i patrzyłem bardzo obiektywnie na grę. Chwaliłem i ganiłem jako zwyczajny kibic, a teraz ...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Darecki(2004-01-26)
 • Lizak podpisal z Unia Tczew, na Brede to nie ma co liczyc, bo on sie rozglada za conajmniej II liga. Lewna i Zawada - watpliwe, pzpn raczej nie pozwoli :(
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  wiem tyle co zjem(2004-01-26)
 • PZPN w tym momęcie odwala na maxa. CHWDPzpn
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Procho(2004-01-26)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

T-shirt biały z Twoim nadrukiem DTG PROMOCJA
Naszywka GODŁO
Naszywka HERB ELBLĄGA
Naszywki