Cztery elbląskie medale (boks)

Adam Kośmider z Tygrysa Elbląg wywalczył złoty medal podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Boksie i został uznany najlepszym zawodnikiem turnieju. Bokserzy z naszego miasta zdobyli jeszcze trzy medale: dwa srebrne i brązowy.

Przez cały miniony tydzień w Elblągu rozgrywana była Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Boksie. W zawodach wystartowało 103 zawodników z całej Polski, a wśród nich dziewięciu reprezentantów dwóch elbląskich klubów: Tygrysa i Kontry. Nasi zawodnicy zdobyli cztery medale: złoty, dwa srebrne i brązowy, a oba elbląskie klubu znalazły się w czołówce klasyfikacji drużynowej.
     Najwięcej powodów do zadowolenia po tych mistrzostwach może mieć pięściarz Tygrysa Elbląg Adam Kośmider, który w wadze 63 kg zdobył złoty medal. Nasz reprezentant w drodze do finału w ćwierćfinałowej walce pokonał jednogłośnie na punkty zawodnika Victorii Jaworzno Przemysława Gorgonia, natomiast w półfinale także jednogłośnie na punkty wygrał z reprezentantem Zagłębia Konin Albertem Budzińskim. W najważniejszej walce turnieju Adam zmierzył się z Piotrem Sienkiewiczem z Nokautu Warszawa. Elblążanin od początku walczył lepiej od rywala, częściej zadawał ciosy oraz próbował kombinacyjnych akcji. Rywal natomiast walczył bardzo chaotycznie, co później przełożyło się na wynik. Zawodnik Tygrysa wygrał jednogłośnie na punkty, zdobywając tym samym złoty medal i tytuł mistrza Polski.
     Dwa srebrne medale wywalczyła dwója bokserów Kontry. W wadze 46 kg w finale znalazł się Paweł Czajka, który wcześniej pokonał jednogłośnie na punkty Mateusza Kozłowskiego ze Sztormu Szczecin, a w półfinale uporał się z Piotrem Gudelem (Cristal Białystok) wygrywając 3:2. W finale elblążanin przegrał jednogłośnie na punkty z Rajncholdem Bromboszczem z 06 Kleofas Katowice. Drugi z zawodników Kontry Przemysław Wróblewski w wadze 80 kg w finale spotkał się z Kamilem Goińskim z Sokoła Słupca. Zdecydowanym faworytem tego pojedynku był Goiński, w którym trener kadry widzi przyszłego mistrza Europy. Pojedynek był jednostronnym widowiskiem, dużą przewagę posiadał zawodnik Sokoła i w I rudzie elblążanin, nie mając żadnych szans, został poddany przez sekundanta.
     Brązowy medal Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży przypadł natomiast pięściarzowi Tygrysa Maciejowi Piechocie, który w półfinale przegrał z Andrzejem Tokarzem z Concordii Knurów.
     Najlepszym zawodnikiem turnieju został Adam Kośmider z Tygrysa, natomiast w klasyfikacji województw wygrało Śląskie, wyprzedzając Warmię i Mazury. W klasyfikacji klubów pierwsze miejsce przypadło drużynie 06 Kleofas Katowice, drugą pozycję zajęła Kontra Elbląg, na trzecim miejscu znalazły się trzy kluby: Tygrys Elbląg, Mazur Ełk i Hetman Białystok.

Wyniki walk finałowych
     waga 46 kg Rajnchold Bromboszcz (06 Kleofas Katowice) - Przemysław Czajka (Kontra Elbląg) 5:0
     waga 48 kg Kamil Młodziński (Victoria Jaworzno) - Kamil Łaszczyk (Gwardia Wrocław) 1:4
     waga 50 kg Daniel Stolarczyk (Ring Wolny Toruń) - Andrzej Tokarz (Concordia Knurów) 5:0
     waga 52 kg Piotr Dziób (06 Kleofas Katowice) - Maciej Słoma (BKS Gorzów) 2:3
     waga 54 kg Krystian Sielawa (Hetman Białystok) - Mariusz Kacprzak (Start Włocławek) 5:0
     waga 57 kg Kamil Wybraniec (06 Kleofas Katowice) - Krystian Huczko (ZKB Zgorzelec) 0:5
     waga 60 kg Jakub Budziński (Zagłębie Konin) - Dariusz Kuntusz (AKS Strzegom) 5:0
     waga 63 kg Piotr Sienkiewicz (Nokaut Warszawa) - Adam Kośmider (Tygrys Elbląg) 0:5
     waga 66 kg Dariusz Tudrejek (Gwarek Łęczna) - Przemysław Kolec (Sztorm Szczecin) 0:5
     waga 70 kg Marek Matyja (Orzeł Oleśnica) - Mateusz Błotnicki (Start Grudziądz) 0:5
     waga 75 kg Piotr Samełko (Mazur Ełk) - Radosław Slęzak (Kolping Brzesko) 5:0
     waga 80 kg Przemysław Wróblewski (Kontra Elbląg) - Kamil Goiński (Sokół Słupca) AB I r.
     waga +80 kg Patryk Brzeski (Budowlani Płońsk) - Marcin Siwy (Start Częstochowa) 4:1.

Z trenerem kadry narodowej kadetów Zbigniewem Raubo rozmawia Krzysztof Fedak:

• Przy okazji tego niewątpliwie wielkiego sukcesu naszych młodych zawodników oraz ich opiekunów i wszystkich tych ,którzy do tego się przyczynili warto by było poświęcić chwilę refleksji. No cóż Elbląg to miasto z tradycjami bokserskimi. Wystarczy przecież przypomnieć ostatnie lata „Startu Elbląg” kiedy to w 1997 roku nasz klub zdobył drużynowego wicemistrza Polski , a w 1998r drużynowego mistrza Polski.. To u nas chociażby boksował obecny mistrz świata federacji IBC Tomasz Bonin. Mamy dwa świetne młodzieżowe kluby bokserskie Tygrysa i Kontre, utalentowaną młodzież, świetnych trenerów, pasjonatów sztuki bokserskie w końcu wiernych kibiców. Co stoi zatem na przeszkodzie aby reaktywować klub bokserski seniorów oczywiści o nazwie „Start Elbląg”. Co trzeba zrobić aby wielki boks wrócił do Elbląga? Przy okazji należałoby się zastanowić gdzie są pieniądze, gdzie jest spółka , która miała wybudować w parku Modrzewie Halę bokserską? Jaki jest stan prawny tych ruin, kto za to odpowiada?