Niedziela 20-01-2019, imieniny Fabiana, Sebastiana
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Czwarty będzie międzynarodowy (żeglarstwo)

Elbląg, Czwarty będzie międzynarodowy (żeglarstwo) (fot. arch. rp)
Rek

Tegoroczny, IV Zlot Żeglarski na Zalewie Wiślanym odbędzie się 23 i 24 lipca. Jego organizatorami będą marszałkowie województw pomorskiego Mieczysław Struk i warmińsko-mazurskiego Jacek Protas oraz – po raz pierwszy! – gubernator obwodu kaliningradzkiego Georgij Boss.

– Jesienią ubiegłego roku marszałek Jacek Protas zaprosił gubernatora obwodu kaliningradzkiego Georgija Bossa do współorganizacji tegorocznego Zlotu. – Naszym celem od początku było stworzenie imprezy łączącej wszystkie trzy regiony nadzalewowe. Chodzi nam bowiem o wypromowanie jednego z największych europejskich akwenów, dotychczas bardzo słabo wykorzystywanego turystycznie. 60 procent tego akwenu leży w granicach Federacji Rosyjskiej, dlatego tak bardzo zależy nam na udziale Rosjan we wszelkich działaniach na rzecz wykorzystania walorów Zalewu Wiślanego/Kaliningradzkiego – mówi marszałek Jacek Protas.
     22 marca odbyło się w tej sprawie spotkanie w konsulacie RP w Kaliningradzie, którego gospodarzem był konsul RP w Kaliningradzie Marek Gołkowski. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele elbląskiego Biura Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego (Jerzy Wcisła i Regina Czymbor), Elbląskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego (Henryk Fall i Bogdan Justyński) oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego (Zbigniew Ptak). Jerzy Wcisła przewodniczy zespołowi organizującemu tegoroczny Zlot, a EOZŻ odpowiada za przygotowanie odbywających się w ramach Zlotu regat. Ze strony rosyjskiej uczestniczyli m.in. przedstawiciele rządu obwodu kaliningradzkiego i szefowie związków żeglarskich.
     Regaty są najważniejszą częścią Zlotów. Tegoroczne odbędą się w dwóch turach. 23 lipca żeglarze popłyną do Bałtijska dwiema trasami: z Kaliningradu i z Fromborka. Następnego dnia wszystkie załogi wystartują w wyścigu na trasie Bałtijsk – Frombork. – Spodziewamy się udziału w regatach około 60-80 żaglówek – mówią zgodnie przedstawiciele związków żeglarskich: Henryk Fall i Roman Medvedev z Kaliningradu.
     Rosjanie przygotowują sporo atrakcji dla uczestników regat, a ci, którym klimat bałtijski szczególnie przypadnie do gustu, będą mogli wziąć udział w zaplanowanych na 26 lipca Dniach Floty Bałtyckiej.
     Najważniejsze wydarzenia tegorocznego Zlotu odbędą się we Fromborku. Jest wielce prawdopodobne, że będzie to miejsce pierwszego spotkania szefów trzech nadzalewowych okręgów: marszałków Jacka Protasa i Mieczysława Struka oraz gubernatora Goergija Bossa. Poza podsumowaniem regat i artystyczno-rozrywkową częścią Zlotu będzie też czas na dyskusję nad wspólną strategią wykorzystania walorów Zalewu Wiślanego i Kaliningradzkiego.
     
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Szanowni Państwo, a jednak można dogadać się z sąsiadem, Rosją. Tylko dlaczego regaty nie kończą się w Elblągu? Z poważaniem mgr inż. Jerzy Kulas
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Jerzy Kulas(2010-03-25)
 • Panie Jerzy, regaty nie kończą się w Elblągu z prostego powodu, z Bałtijska do Elbląga jest zbyt daleko, większość jachtów nie zdążyłaby dopłynąć przed zmierzchem a na zalewie zabronione jest żeglowanie po zmierzchu (nie wiadomo dlaczego).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-03-25)
 • Tyle co mi wiadomo w Jagodnie (jeszcze przez Niemców) został zbudowany basen. Dlatego jestem zdania, że w przypadku dłuższych regat czy nawet zawodów można śmiało tam cumować. Bo do Elbląga jest bardzo blisko, a zdecydowanie może to mieć pozytywny wpływ na elbląską turystykę i tym samym gastronomię. Przy okazji można śmiało zwiedzić pobliskie " bardzo piękne " tereny powiatu elbląskiego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Zofia.P.(2010-03-25)
 • Proszę państwa, z Fromborka do Elbląga płynie się cały dzień, a nie raz zdarzyło się płynąć w nocy, proszę doliczyć jeszcze drogę z Bałtijska do Fromborka. Przy naszej krótkiej fali (spowodowanej płytkością akwenu) tak długa żegluga jest bardzo męcząca. Jeśli start regat odbyłby się w Bałtijsku około godziny 09 00 - 10 00 to nie ma szans na dopłynięcie do Jagodna w którym (tak jak w większości portów) byłby i tak problem z przyjęciem takiej ilości jachtów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-03-25)
 • Regaty = zawody = wyścigi
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-03-25)
 • Moim skromnym zdaniem to 60-80 jachtów nie zmieści się w Tolkmicku, a co dopiero we Fromborku. Ktoś znowu wylewa dziecko z kąpielą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Tomasz Roney(2010-03-25)
 • Szanowni Państwo Pani Zofia P. ma rację, czemu regat nie pokazać mieszkańcom Elbląga. Można jeszcze wszystko przygotować. A jak to się robi można zobaczyć u Finów na stronie www.watermaster.fi . Przecież Polak jest Euroregionu Bałtyk. Z poważaniem mgr inż. Jerzy Kulas
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Jerzy Kulas(2010-03-25)
 • A kiedy powstanie jakakolwiek infrastruktura żeglarska - to wstyd, aby na takim akwenie, z takimi możliwościami nie funkcjonowała żadna żegluga a porty przypominały nam prężne lata zdobyczy socjalizmu. Rozbicie dzielnicowe lub inaczej podział administracyjny tego akwenu to też dorobek tych ciągle układających się stron bez perspektywy ułożenia. ludzie ile razy można być tylko trochę w ciąży?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  AborygenMiejscowy(2010-03-25)
 • Panie Jurku, gdzie i jak pan chcę pokazać elblążanom regaty? Na kanale? Wyobraża sobie pan pływanie po kanale na żaglach przez tak dużą liczbę jachtów? Wie pan jakie idzie za tym niebezpieczeństwo? Jeśli pan tak nalega, proszę zorganizować regaty Bałtijsk-Elbląg albo Frombork-Elbląg, na pewno chętni się znajdą, bo komentować jest komu a robić niema. Panie Tomaszu, regaty są organizowane w porcie Bałtijsk i Frombork a i w Nowej Pasłęce pewnie też będzie można stanąć, tak więc większych problemów z miejscem nie będzie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-03-25)
 • Szanowny Poprzedniku, proszę spojrzeć na mapy www.rafzen.pl i www.rafzen.pl Zatoka Elbląska to jest 1 000 ha z sześcioma basenami portowymi sądzi Pan, że na tak dużym akwen nie pomieści się 60 jachtów to są żarty. Zapewne jest Pan młodym człowiekiem i nie pamięta Pan, że w 2000 i 2001 roku organizowałem regaty tylko później zostały przez nasze władze zakazane. Artykuły z regat www.rafzen.pl Szanowny Panie zamiast narzekać na młodzież stwórzmy im warunki do uprawiania żeglarstwa tu i teraz. Od Pana to również zależy. Z poważaniem mgr inż. Jerzy Kulas
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Jerzy Kulas(2010-03-26)
 • Cieszę się że jest jeszcze parę osób które interesują się przyszłością naszego akwenu. Młodym człowiekiem nie jestem, wcześniej żeglowałem po wodach oceanu atlantyckiego, od 4 lat osiadłem w Elblągu (jestem rodowitym mieszkańcem). Żałuje że nie mogłem wystartować w tych regatach, teraz brakuje takich ludzi i pomysłów. W mojej wcześniejszej wypowiedzi pisząc o braku miejsca sugerowałem się tym że większość jachtów nie zdążyłaby dopłynąć przed zmierzchem do wysokości Nadbrzeża, a po drodze zostaje mało portów które mogły by przyjąć tylu żeglarzy. Pozdrawiam; )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-03-26)
 • Co z tego że jest 6 basenów jeśli są zarośnięte i dopłynięcie do nich jest prawie niemożliwe.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  jak zwykle(2010-03-26)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Czytnik kart kryptograficznych
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata Mini
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata
Hosting WWW BIZNES