Do play off z drugiego (piłka ręczna)

W ostatnim meczu rundy zasadniczej piłkarki ręczne Startu Elbląg przegrały na wyjeździe z Sośnicą Gliwice 26:29 (13:16) i uplasowały się na drugim miejscu w tabeli. Oznacza to, że w pierwszej fazie play off naszym przeciwnikiem będzie Zagłębie Lubin.

Sobotnie spotkanie nie miało już większego znaczenia dla obu ekip jeśli chodzi o ostateczne miejsca w tabeli przed fazą play off. Start nie mógł poprawić już swojej lokaty i podobnie było z zespołem Sośnicy. Mimo tego żadna z drużyn nie zamierzała tanio sprzedać skóry. Pierwsze minuty spotkania to bardzo dobra gra elblążanek. W 7 min. Start prowadził 5:0, a cztery bramki zdobyła najskuteczniejsza elbląska snajperka Elżbieta Olszewska. Sośnica pierwszą bramkę rzuciła dopiero w ósmej minucie - naszą bramkarkę pokonała Izabela Kopeć. W kolejnych minutach gra stawała się coraz bardziej wyrównana. Na domiar złego podopieczne trenera Zdzisława Czoski coraz częściej miały problemy ze skutecznością. Wykorzystały to gliwiczanki, które w 17 min. doprowadziły do pierwszego remisu w tym pojedynku 9:9, a chwilę później wyszły nawet na prowadzenie 10:9. Zupełnie zagubiony Start już do końca pierwszej połowy nie zdołał odzyskać prowadzenia, a na przerwę to gospodynie schodziły z zapasem trzech bramek 16:13.
     W drugiej połowie elblążanki znów raziły nieskutecznością prze co pierwszą bramkę zdobyły dopiero po trzech minutach gry, a dokonała tego Olszewska. Sośnica skrupulatnie pilnowała wypracowanej przed przerwą trzybramkowej przewagi, choć także nie ustrzegła się błędów. Ostatni "zryw" w tym spotkaniu Start miał między 40 a 45 minutą. Po bramce Kingi Polenz mieliśmy kolejny remis w tym spotkaniu 21:21. W ostatnim kwadransie gliwiczanki znów odskoczyły na trzy bramki i już do końca pilnowały tej przewagi. W ostatnich minutach z powodu kontuzji kolana parkiet musiała opuścić Elżbieta Olszewska. Uraz kolana nie jest jednak na tyle groźny, by miało jej zabraknąć w najważniejszych meczach sezonu.

Play off
     Teraz w pierwszej fazie play off na elbląski zespół czeka siódme w tabeli Zagłębie Lubin. W obecnym sezonie oba zespoły spotykały się już dwukrotnie i za każdym razem mecze kończyły się wynikiem remisowym (25:25 w Elblągu i Lubinie 21:21). W tej części sezonu o remisach nie może być już mowy i któraś z drużyn będzie musiała przechylić szale zwycięstwa na swoja stronę. Pierwszy mecz zostanie rozegrany w Lubinie, a drugi i ewentualnie trzeci - w Elblągu. Jeśli Start awansuje do dalszych gier, to jego kolejnym przeciwnikiem będzie zwycięzca rywalizacji Łącznościowiec Szczecin - Nata AZS AWFiS Gdańsk.
     Podobnie sytuacja będzie wyglądała w półfinale i meczu o trzecie miejsce, gdzie rywalizacja toczyć się będzie do dwóch zwycięstw. Zawsze gospodarzem pierwszego meczu jest drużyna z niższego miejsca w tabeli, natomiast drugiego i ewentualnie trzeciego zespół, który uplasował się wyżej. Identycznie wyglądała będzie walka o brązowy medal. Dopiero w finale w walce o mistrzostwo Polski gra toczyć się będzie do trzech zwycięstw.

Pary ćwierćfinałowe play off (w nawiasach podane miejsce w tabeli): Zgoda Ruda Śląska (8) - SPR Lublin (1), Zagłębie Lubin (7) - Start Elbląg (2), Łącznościowiec Szczecin - Nata AZS AWFiS Gdańsk (3), Sośnica Gliwice (5) - Vitaral Jelfa Jelenia Góra (4).

Terminy fazy play off: ćwierćfinały - 2 lub 3, 9 i ewentualnie 10 kwietnia; półfinały - 16 lub 17, 23 i ewentualnie 24 kwietnia; finał - 30 kwietnia lub 1 maja, 8 i 9 maja, ewentualnie 14 i 15 maja.

Sośnica Gliwice - Start Elbląg 29:26 (16:13)
     Sośnica: Łącz, Mieńko - Kozdrój 4, Jedyńska, Jochymek 3, Kozyra 3, Świszcz 8, Dolny, Latyszewska 3, Kopeć 3, Stera, Ziółkowska, Jarzyna 4.
     Start: Charłamowa, Ziajka - Dolegało, Pełka 4, Giejda, Koniuszaniec, Błaszkowska 3, Polenz 7, Szklarczuk 1, Korowacka 1, Olszewska 7, Migdaliowa 3.

Komplet wyników 22 kolejki: Łącznościowiec Szczecin - Politechnika Koszalin 25:19 (12:7), Nata AZS AWFiS Gdańsk - Piotrcovia Piotrków Trybunalski 41:27 (24:10), SPR Lublin - Vitaral Jelfa Jelenia Góra 34:29 (17:15), Zgoda Ruda Śląska - Pogoń 1922 Żory 29:25 (20:14), Sośnica Gliwice - Start Elbląg 29:26 (16:13), Zagłębie Lubin - Gościbia Sułkowice 10:0 (walkower).