Dobijają do dna (piłka ręczna)

Szóstej z rzędu porażki doznały piłkarki ręczne Startu Elbląg, które tym razem przed własną publicznością przegrały z AZS Politechniką Koszalin 25:27 (12:11). Tym samym na półmetku pierwszej rundy Start bez zdobyczy punktowej zajmuje przedostatnie miejsce w tabeli.

W poprzednim sezonie elblążanki z takimi zespołami, jak AZS Politechnika Koszalin - i to jeszcze na własnym terenie - radziły sobie niemal bezproblemowo. Te czasy jednak trzeba odłożyć do lamusa, bo rywal już nie ten sam, a i elbląski zespół nie przypomina drużyny z poprzedniego sezonu. Różnica jest przede wszystkim kadrowa, ale także i mentalna.
     Winą za przegrane mecze można obarczać wiele osób, od trenera po zawodniczki. Zamiast tego warto się zastanowić, co zrobić, by było lepiej. AZS Politechnika Koszalin wcale nie musiał wydawać wielkiej fortuny, by zbudować solidny i mocny zespół na miarę środka tabeli. Czy w Elblągu nie można zrobić tak samo?

Nowe-stare twarze
     W sobotnim pojedynku w szeregach elblążanek zobaczyć można było powracając po kontuzji Justynę Stelinę (niestety nie zagrała) oraz nową twarz w zespole - Katarzynę Langowską, która zadebiutowała już podczas pucharowego meczu z II-ligowym UKS Lis Kościerzyna. Zawodniczka ta zresztą kiedyś już występowała w barwach Startu, tyle że pod panieńskim nazwiskiem - Godzina.
     Spotkanie rozpoczęło się od celnego rzutu Alesji Migdaliovej i prowadzenia Startu 1:0. Przyjezdne szybko jednak wyrównały, by chwilę później, po bramce Joanny Dworaczyk prowadzić 2:1. Od tego momentu zapanował niesamowity chaos na parkiecie. Zawodniczki obu zespołów popełniały niemal szkolne błędy oraz oddawały mało precyzyjne rzuty, które padały łupem bramkarek. Sytuacja ta trwała dobre pięć minut. Jako pierwsze z marazmu otrząsnęły się akademiczki, które w 8. min po bramce Joanny Chmiel prowadziły 3:1. Przyjezdne poszły za ciosem i tym razem po rzucie Ewy Jarzyny wygrywały już różnicą trzech oczek 4:1.

Skuteczniej w końcówce
     Elblążanki po słabszym pierwszym kwadransie, w którym raziły nieskutecznością, wreszcie złapały odpowiedni rytm. Zaczęły mozolnie odrabiać straty i w 21. minucie rzut karny na bramkę zamieniła Katarzyna Szklarczuk, doprowadzając do remisu 7:7. Kolejne minuty to wyrównana gra obu ekip i dopiero w końcówce gospodynie zdołały uzyskać dwubramkowe prowadzenie. Niestety, nie utrzymały go do przerwy, gdyż ostatnią bramkę w tej odsłonie zdobyła dla AZS-u po kontrataku Jarzyna i do przerwy mieliśmy wynik 12:11 dla gospodyń.
     W drugiej połowie ku zdziwieniu miejscowych kibiców to przyjezdne dominowały na parkiecie, nadając ton grze. Politechnika szybko doprowadziły do remisu, by w kolejnych minutach wyjść na 2-3 bramkowe prowadzenie. Duża w tym zasługa Iwony Szafulskiej, która po pierwszej przeciętnej połowie teraz była motorem napędowym koszalińskiego zespołu. Po kwadransie gry na tablicy widniał rezultat 21:19 dla przyjezdnych.

Utrzymały prowadzenie
     Szczypiornistki AZS-u zwietrzyły szansę wywiezienia z Elbląga dwóch punktów, dlatego też z kolejnych minutach szanowały piłkę, starając się oddawać rzuty jedynie z pewnych i przygotowanych pozycji. Oczywiście nie zawsze to wychodziło, ale wystarczyło na to, by w 55. min. zespół gości prowadził 25:21. Mimo usilnych starań elblążanki nie zdołały odrobić czterobramkowej straty i mecz zakończył się wygraną Politechniki 27:25.

Start Elbląg - AZS Politechnika Koszalin 25:27 (12:11)

Start: Zwiewka, Charłamowa – Migdaliova 8, Błaszkowska 6, Szklarczuk 6, Pełka 2, Żurawska 2, Dolegało 1, Korowacka, Langowska.
     Politechnika: Pabich, Stroińska – Jarzyna 7, Dworaczyk 6, Szafulska 6, Svatko 4, Chmiel 3, Pociecha 1, Skipor.

Wyniki 6. kolejki: Vitaral Jelenia Góra - SPR Lublin 14:35 (8:17), AZS AWF Katowice - Sośnica Gliwice 22:33 (11:16), Start Elbląg - AZS Politechnika Koszalin 25:27 (12:11), Piotrcovia Piotrków Tryb. - AZS AWFiS Gdańsk 31:35 (14:18), Łącznościowiec Szczecin - Zagłębie Lubin 28:34 (11:21), Vive Kielce - Zgoda Ruda Śląska 29:28 (10:14).