Dwie drużyny MKS Truso zagrają w ćwierćfinałach mistrzostw Polski (piłka siatkowa)

Elbląg, Podopieczni trenera Stanisława Gudzińskiego wywalczyli awans do ćwierćfinałów mistrzostw Polski
Podopieczni trenera Stanisława Gudzińskiego wywalczyli awans do ćwierćfinałów mistrzostw Polski (fot. Anna Dembińska)

Miniony weekend dla siatkarek i siatkarzy juniorów MKS Truso upłynął pod znakiem walki o awans z 1/8 finału mistrzostw Polski do fazy ćwierćfinałowej. Nie brakowało emocji, ale ostatecznie Elbląg będzie miał swoich reprezentantów w ćwierćfinałach w obu kategoriach.

Dwie drużyny elbląskiego Truso wywalczyły awans do ćwierćfinału siatkarskich mistrzostw Polski juniorek i juniorów. Drużyna juniorek pojechała na turniej do Puław w składzie: Martyna Gierszewska, Ewelina Frąszczak, Marta Waszak, Anna Krypska, Adrianna Sosnowska, Ola Semków, Marlena Tchórzewska (libero) oraz Agata Dorociak, Izabela Wąsik, Agata Mazur, Katarzyna Tatarska, Małgorzata Nowakowska i Dominika Krzyżniewska.
       Turniej, którego gospodarzem był AZS UMCS Lublin, rozgrywano w Puławach i ta drużyna była pierwszym rywalem siatkarek Truso. Elblążanki nie zagrały tak jak oczekiwała prowadząca zespół trenerka Aleksandra Pietrulewicz. Stąd o ostatecznym wyniku tego meczu zadecydował tie-break. Zwyciężyły siatkarki Truso 3:2. W kolejnym dniu, dziewczęta Truso zmierzyły się z Legionowią, faworytkami turnieju i uległy 0:3. Elblążanki „przespały” dwa pierwsze sety, nie przekraczając 20 punktów. W trzecim, rozgorzała walka i była szansa na zwycięstwo. Elblążanki prowadziły nawet 23:20, ale nie wykorzystały okazji. Szkoda bo z minuty na minutę grały lepiej i być może doprowadziłyby do piątego seta.
       W niedzielę, siatkarki Truso pewnie pokonały AZS Białystok 3:0 i pomimo, że miały dwa zwycięstwa na koncie nie były pewne awansu. Wszystko zależało od tego, czy Legionowia wygra mecz z AZS UMCS Lublin. I tak się stało, bo Legionowia ograła AZS UMCS Lublin 3:2. Tym samym elblążanki zajęły drugie miejsce, premiowane awansem do dalszej fazy MP juniorek.
       Siatkarze juniorzy MKS Truso prowadzeni przez trenera Stanisława Gudzińskiego rozgrywali mecze 1/8 finału w Warszawie. Barwy Elbląga reprezentowali: Łukasz Nejdrowski, Łukasz Wiśniewski, Maciej Malkiewicz, Grzegorz Borecki, Paweł Madziewicz, Piotr Witt, Łukasz Markowski (libero) oraz Rafał Pietkiewicz, Radosław Falkowski, Dominik Kopczyński, Maciej Mościcki i Bartosz Borowski.
       W premierze turnieju elblążanie zagrali z faworytem zawodów, drużyną MKS MOS Wola Warszawa i ulegli 0:3 (-21,-17,-18). Kiedy dobrze odbierali zagrywkę, to zdobywali punkty realizując założenia taktyczne. Niestety pod koniec pierwszej partii ten element zawiódł i od tej pory gospodarze dyktowali warunki. Próby gry na siłę w dążeniu do nadrobienia start punktowych nic nie wnosiły, stąd przegrana do zera w setach.
       W sobotę Truso pokonało Serbinów Biała Podlaska 3:1(22,-19, 22, 23). Wprawdzie wynik sugeruje bardzo zaciętą walkę, ale elblążanie przeważali dość wyraźnie. Prowadzili z przewagą siedmiu, ośmiu punktów i odpuszczali będąc pewnymi sukcesu, a to skutkowało zmniejszaniem różnicy punktowej w setach. Remisowy dorobek (przegrana i zwycięstwo), nie gwarantował awansu do 1/4 finału. Podobnie jak w przypadku juniorek, siatkarze oczekiwali na wynik ostatniego pojedynku w turnieju. Faworyt nie zawiódł, bo MKS Wola Warszawa ograła 3:0 drużynę Serbinów z Białej Podlaskiej, co zapewniło siatkarzom Truso awans do 1/4 finału Mistrzostw Polski z drugiego miejsca w warszawskim turnieju.
       Gratulujemy awansu obu zespołom MKS Truso i życzymy, by w kolejnych turniejach siatkarki i siatkarze zachowali „zimne głowy”, bo tego brakowało podczas ich meczów w Puławach i Warszawie.