Wtorek 13-11-2018, imieniny Benedykta, Stanisława, Arkadego
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Malinobranie 10.XI. Malinobranie 10.XI.

Elbląg w Teamie Warmia - Mazury (kolarstwo)

 
Elbląg, Elbląg w Teamie Warmia - Mazury (kolarstwo) Adam Wadecki i Zdzisław Trojga (fot. AD).
Rek

To próba powrotu do dobrych tradycji elbląskiego kolarstwa, nowa forma promocji Elbląga i jedno z pierwszych – jeśli nie pierwsze – wspólne działanie Olsztyna i Elbląga. Mowa o grupie kolarskiej Team Warmia – Mazury.

W poniedziałek (4 lipca) w Urzędzie Miejskim zaprezentowano grupę kolarską Team Warmia – Mazury. Grupa powstała przed rokiem w Olsztynie, do tej pory składała się wyłącznie z sekcji olsztyńskiej, teraz dołącza do niej sekcja elbląska, której założycielem jest Adam Wadecki, znany kolarz zawodowy z naszego miasta. – Chcemy nawiązać do tradycji z poprzednich lat i znów przyciągnąć do kolarstwa elbląską młodzież – mówi Wadecki.
     Grupa liczy obecnie 13 kolarzy, są to zawodnicy z Elbląga, Olsztyna, innych regionów kraju, ale też jeden Niemiec i dwóch Rosjan. Głównie młodzi kolarze, ale jest kilku doświadczonych (jeśli pozwalają na to terminy startów, w grupie jeździ także Adam Wadecki). Jak deklaruje Zdzisław Trojga, trener i dyrektor sportowy grupy, niegdyś kolarz, głównym zadaniem Teamu Warmia – Mazury jest umożliwienie młodym zawodnikom startów, by mogli wypłynąć na szersze wody i trafić do dużych grup zawodowych.
– Nie ukrywam, że chciałbym się jeszcze pościgać, ale, niestety. Moja kariera powoli dobiega końca – mówi Adam Wadecki. – Nadal jednak kolarstwo sprawia mi wiele radości i na chwilę obecną nie zamierzam z tym kończyć. Po zakończeniu kariery już całkowicie poświęcę się trenerce.
– Myślę, że kiedy Adam zakończy swą karierę i włączy się maksymalnie w naszą grupę, to będziemy równorzędnymi przeciwnikami dla wszystkich grup młodzieżowych tego typu w Polsce – prognozuje Zdzisław Trojga.
     Wadecki już teraz jest trenerem i dyrektorem sportowym Teamu Warmia – Mazury. W składzie grupy jest pięciu zawodników z Elbląga: Jakub Oszejko, Paweł Bohdanowicz, Michał Majka, Andrzej Głowacki i Michał Pawlyta, trener, były kolarz grupy zawodowej Mróz, który ma na swoim koncie wygrany etap wyścigu Bałtyk – Karkonosze.
     
     Olsztyńsko-elbląska grupa kolarska
     
– W tym roku do grupy dołączyli młodzi kolarze, którzy reprezentują nasze miasto – podkreśla prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk. – To jest pomysł, o którym rozmawialiśmy z Adamem Wadeckim od kilkunastu miesięcy. Uważam, że kolarstwo to, po pierwsze, znakomity sposób na życie, i w tej formie sportowej, i w tej rekreacyjnej. Po drugie, kolarstwo ma w naszym mieście piękne tradycje, dlatego dobrze byłoby wrócić do tradycji z lat 70., kiedy w naszym mieście, w „Mlekserze” Elbląg bardzo prężnie działała sekcja kolarska.
     Team Warmia – Mazury ma już też pierwszych sponsorów z Elbląga.
– Było tu kiedyś świetne kolarstwo, świetne wyścigi w okolicach Kadynach, z tym słynnym podjazdem z Suchacza – mówił Zdzisław Trojga, trener i dyrektor sportowy grupy. – Naszym celem jest dać szanse wszystkim kolarzom młodego pokolenia z naszego regionu, bo wciąż największym problemem jest dla nich przejście z kategorii juniora do seniora. Polski sport jest biedny, kluby nie są w stanie utrzymać wszystkich tych zawodników i często oni, przekroczywszy wiek juniora, kończą karierę. Drugim ważnym celem jest promocja naszego województwa.
     Zdzisław Trojga, przywołując opinię szefa Europejskiej Unii Kolarskiej, namawiał przy okazji Grzegorza Nowaczyka, by podjął starania o organizacje w Elblągu mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym, których okrasą byłby słynny podjazd w Suchaczu.
     Na razie w przyszłym roku Team Warmia – Mazury chce zorganizować dwuczęściowe kryterium uliczne dla grup zawodowych, pierwsza jego część miałaby się odbyć w Olsztynie, druga w Elblągu. Prezydent Grzegorz Nowaczyk poparł ten pomysł.
     

 

Elblążanie z pewnością życzliwiej spojrzą na Team Warmia – Mazury, gdy ich miasto będzie bardziej widoczne na strojach kolarzy. „Olsztyńska grupa kolarska” – napis na samochodzie grupy – powinna się zmienić w „olsztyńsko-elbląską grupę kolarską”. Ale sekcja elbląska powstała niedawno i, miejmy nadzieję, przyjdzie na to czas.
     Na pewno jest to ciekawa próba współdziałania, która może się przyczynić do poprawy stosunków między mieszkańcami obu miastami.

Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Domena .pl
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok
Hosting WWW START
Czytnik kart kryptograficznych Mini