Elbląskie orły szybkie od początku sezonu

Elbląg, Sebastian Kłosiński (z lewej) i Adam Wielgat
Sebastian Kłosiński (z lewej) i Adam Wielgat (fot. AD, archiwum portEl.pl)

Adrian Wielgat wywalczył dwa srebrne medale i jeden brązowy. Sebastian Kłosiński dwa razy stawał na najniższym stopniu podium. To dorobek elbląskich łyżwiarzy na odbywających się w ostatni weekend mistrzostwach Polski w Tomaszowie Mazowieckim.

Zawodnicy KS Orzeł Elbląg udowadniają, że od początku sezonu są w dobrej formie. W ostatni weekend elbląscy łyżwiarze zdobyli pięć medali na mistrzostwach Polski w łyżwiarstwie szybkim. Zawody odbyły się na nowo otwartym krytym torze w Tomaszowie Mazowieckim.
       Adrian Wielgat zdobył dwa srebrne medale (10 tys. metrów oraz w wieloboju) oraz brązowy medal na 5 tys. metrów. Zawodnik elbląskiego klubu zajął także wysokie pozycje na pozostałych dystansach na których startował: był 5. na 1500 metrów, oraz 9. w biegu masowym.
       Sebastian Kłosiński w biegach na 1000 m i 1500 m stanął na najniższym stopniu podium. Zawodnik Orła zajął także 4. miejsce na dystansie 500 metrów, Adrian Wielgat na tym samym dystansie był 10. Ciekawostką jest fakt, że Sebastian Kłosiński brązowy medal przegrał o przysłowiowy „błysk łyżwy” - w biegu z Arturem Nogalem okazał się gorszy od rywala o trzy setne sekundy.
       Zawodnicy elbląskiego klubu znaleźli się też w ośmioosobowej reprezentacji Polski, przygotowującej się do zimowych igrzysk olimpijskich, które odbędą się w przyszłym roku w Pjongczangu (Korea Południowa). Przed naszymi łyżwiarzami teraz starty w Pucharze Świata – najbliższe w holenderskim Heerenveen.
       - Na igrzyska na torze długim kwalifikuje się po trzech zawodników z danego kraju. Na dystansach 500, 1000 i 1500 m startować będzie po 36 łyżwiarek i łyżwiarzy, z tym że 20 uzyska awans na podstawie klasyfikacji Pucharu Świata, a 16 z tzw. rankingu czasowego – informuje na stronie internetowej Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego elblążanka Ewa Białkowska, szefowa wyszkolenia w PZŁS. - Na 3000 m kobiet i 5000 m mężczyzn wystąpią po 24 osoby, odpowiednio 16 z PŚ i 8 na podstawie czasów. W biegu masowym także będzie po 24 zawodników w obu konkurencjach, lecz wyłonionych jedynie na podstawie punktacji PŚ. Na 5000 m kobiet i 10 000 mężczyzn powalczy po 12 osób – osiem z punktacji i cztery z rankingu czasowego. W rywalizacji drużynowej będzie po osiem zespołów kobiecych i męskich, tj. sześć z PŚ i dwie z czasami, z tym że gospodarz igrzysk ma automatyczną kwalifikację”
       W mistrzostwach Polski brała udział również zawodniczka Vikinga Elbląg Iga Wojtasik, która została sklasyfikowana na 11. miejscu na dystansie 500 metrów. Ta samą pozycję zajęła na dystansie dwa razy dłuższym oraz w biegu masowym. Zawodniczka elbląskiego klubu zajęła także 13. miejsce na 1500 metrów oraz 15. pozycję na dystansie 3 tys. metrów.