Piątek 19-10-2018, imieniny Jana, Pawła
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Pożar w Jegłowniku Pożar w Jegłowniku

Gala finałowa Żeglarskiego Pucharu Bałtyku Południowego

 
Elbląg, Gala finałowa Żeglarskiego Pucharu Bałtyku Południowego fot. nadesłana
Rek

W sobotę, 17 października odbyła się w Elblągu uroczysta gala kończąca tegoroczną edycję Żeglarskiego Pucharu Bałtyku Południowego (ŻPBP). Po raz drugi w krótkim czasie (po finale SailBook Cup), Elbląg stał się stolicą polskiego żeglarstwa morskiego.

Trofea przyznano najlepszym sternikom w klasyfikacji generalnej i morskiej, najaktywniejszym sternikom oraz nagrodzono najpopularniejsze regaty.
     To już drugi finał ŻPBP, który odbywa się w Elblągu. – Nic w tym dziwnego, bo w Elblągu zrodziła się idea stworzenia instytucji, która będzie koordynowała organizację żeglarstwa od Szczecina, przez Gdańsk i Elbląg do Kaliningradu. Naszym celem jest włączenie regat na Zalewie Wiślanym w kalendarz najważniejszych imprez żeglarskich południowego Bałtyku – mówi Jerzy Wcisła, dyrektor elbląskiego Biura Regionalnego urzędu marszałkowskiego naszego województwa. Marszałkowie Warmii i Mazur, Pomorza i Zachodniopomorskiego oraz gubernator Obwodu Kaliningradzkiego objęli ŻPBP patronatem. Warmię i Mazury w Konferencji ŻPBP reprezentują Henryk Malentowicz i Bogdan Justyński.
     Tegoroczną galę otworzył wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas. - Mamy świadomość, że zbudowaliśmy w ostatnich latach dobrą infrastrukturę dla uprawiania żeglarstwa w regionie elbląskim, ale nasze „morskie przedszkole”, czyli Zalew Wiślany wymaga intensywnej promocji, by zapełnił się jachtami. Dlatego z radością widzimy w Elblągu i na Zalewie Wiślanym najlepszych polskich sterników – mówił, witając uczestników Jacek Protas. Wśród gości, oprócz żeglarzy, obecni byli m.in.: marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, minister transportu Obwodu Kaliningradzkiego FR Aleksiej M. Kluniejew, konsul generalny RP w Kaliningradzie Zbigniew Zaremba oraz prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego i przewodniczący Konferencji ŻPBP Bogusław Witkowski.
     Dyrektor elbląskiego Biura Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Jerzy Wcisła dokonał prezentacji regionu oraz jego możliwości żeglarskich. - W ostatnich latach zainwestowaliśmy w turystykę wodną ponad 600 mln zł, do 2022 roku dodamy do tego ponad 1 mld zł. Stworzymy wspaniałe warunki dla uprawiania turystyki wodnej. Brakuje nam tylko… żeglarzy. Dlatego tak ważne są dla nas wydarzenia, w których uczestniczą najlepsi żeglarze – nie ukrywał swych inspiracji Jerzy Wcisła. Warto przypomnieć, że tydzień wcześniej w Elblągu odbył się finał SailBook Cup, najdłuższych regat na Bałtyku organizowanych przez Polskę. Nic dziwnego, że organizatorzy ŻPBP przyznali Jerzemu Wcisła specjalny laur za „przecieranie szlaków żeglarskich ku morzu”. A środowiska żeglarskie znad Zalewu Wiślanego uhonorowały specjalnymi podziękowaniami wicemarszałka Jacka Protasa oraz Jerzego Wcisła za propagowanie żeglarstwa.

 


     Po części prezentacyjnej nadszedł czas na uroczystą dekorację zwycięzców III edycji Pucharu Bałtyku Południowego. Puchar Bałtyku Południowego polega na objęciu wspólną klasyfikacją sterników i załogi jachtów rekreacyjnych biorących udział w regatach, objętych kalendarzami poszczególnych regionów. Jego celem jest integracja i uaktywnienie żeglarzy w pasie Bałtyku Południowego - od Szczecina do Kaliningradu.
     W sezonie 2015 Puchar Bałtyku Południowego obejmował 3 klasyfikacje (generalną, morską, najaktywniejszy sternik) w 3 grupach: KWR, ORC Club, OPEN. Kalendarz obejmował 26 regat w 4 regionach: zachodniopomorskim, pomorskim, elbląskim i kaliningradzkim.
     Wśród nagrodzonych znalazł się żeglarz z Elbląga: Tomasz Makowski (jacht: 2 EASY), który zajął trzecie miejsce w grupie KWR. W tej grupie odbyły się 22 imprezy (w tym 6 morskich), w których w sumie sklasyfikowano 127 jachtów. Tomasz Makowski otrzymał także puchar za drugie miejsce w klasyfikacji najaktywniejszych żeglarzy. W grupie ORC Club rozegrano 13 regat (4 morskie) i sklasyfikowano 71 uczestników. W grupie OPEN odbyło się 11 imprez (4 morskie) i sklasyfikowane zostały 122 jachty.
     Rekordzistą w startach w ramach Pucharu Bałtyku Południowego 2015 okazał się Michail Muleris (Jacht Klub Kaliningradzki), a drugie miejsce w tej klasyfikacji zajął... Tomasz Makowski.
     Kolejnym sukcesem żeglarstwa nadzalewowego był puchar dla Międzynarodowych Regat o Puchar Trzech Marszałków, których organizatorem w sferze żeglarskiej jest Jachtklub Elbląg.

Jolanta Małkowska, Biuro Regionalne Urzędu Marszałkowskiego w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Soczewki kontaktowe ALCON Air Optix Aqua
OKOWOKO s.c.
OKOWOKO s.c.
Okulary korekcyjne GIANFRANCO FERRE