UWAGA!

Gala finałowa Żeglarskiego Pucharu Bałtyku Południowego

 Elbląg, Gala finałowa Żeglarskiego Pucharu Bałtyku Południowego
fot. nadesłana

W sobotę, 17 października odbyła się w Elblągu uroczysta gala kończąca tegoroczną edycję Żeglarskiego Pucharu Bałtyku Południowego (ŻPBP). Po raz drugi w krótkim czasie (po finale SailBook Cup), Elbląg stał się stolicą polskiego żeglarstwa morskiego.

Trofea przyznano najlepszym sternikom w klasyfikacji generalnej i morskiej, najaktywniejszym sternikom oraz nagrodzono najpopularniejsze regaty.
       To już drugi finał ŻPBP, który odbywa się w Elblągu. – Nic w tym dziwnego, bo w Elblągu zrodziła się idea stworzenia instytucji, która będzie koordynowała organizację żeglarstwa od Szczecina, przez Gdańsk i Elbląg do Kaliningradu. Naszym celem jest włączenie regat na Zalewie Wiślanym w kalendarz najważniejszych imprez żeglarskich południowego Bałtyku – mówi Jerzy Wcisła, dyrektor elbląskiego Biura Regionalnego urzędu marszałkowskiego naszego województwa. Marszałkowie Warmii i Mazur, Pomorza i Zachodniopomorskiego oraz gubernator Obwodu Kaliningradzkiego objęli ŻPBP patronatem. Warmię i Mazury w Konferencji ŻPBP reprezentują Henryk Malentowicz i Bogdan Justyński.
       Tegoroczną galę otworzył wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas. - Mamy świadomość, że zbudowaliśmy w ostatnich latach dobrą infrastrukturę dla uprawiania żeglarstwa w regionie elbląskim, ale nasze „morskie przedszkole”, czyli Zalew Wiślany wymaga intensywnej promocji, by zapełnił się jachtami. Dlatego z radością widzimy w Elblągu i na Zalewie Wiślanym najlepszych polskich sterników – mówił, witając uczestników Jacek Protas. Wśród gości, oprócz żeglarzy, obecni byli m.in.: marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, minister transportu Obwodu Kaliningradzkiego FR Aleksiej M. Kluniejew, konsul generalny RP w Kaliningradzie Zbigniew Zaremba oraz prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego i przewodniczący Konferencji ŻPBP Bogusław Witkowski.
       Dyrektor elbląskiego Biura Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Jerzy Wcisła dokonał prezentacji regionu oraz jego możliwości żeglarskich. - W ostatnich latach zainwestowaliśmy w turystykę wodną ponad 600 mln zł, do 2022 roku dodamy do tego ponad 1 mld zł. Stworzymy wspaniałe warunki dla uprawiania turystyki wodnej. Brakuje nam tylko… żeglarzy. Dlatego tak ważne są dla nas wydarzenia, w których uczestniczą najlepsi żeglarze – nie ukrywał swych inspiracji Jerzy Wcisła. Warto przypomnieć, że tydzień wcześniej w Elblągu odbył się finał SailBook Cup, najdłuższych regat na Bałtyku organizowanych przez Polskę. Nic dziwnego, że organizatorzy ŻPBP przyznali Jerzemu Wcisła specjalny laur za „przecieranie szlaków żeglarskich ku morzu”. A środowiska żeglarskie znad Zalewu Wiślanego uhonorowały specjalnymi podziękowaniami wicemarszałka Jacka Protasa oraz Jerzego Wcisła za propagowanie żeglarstwa.

 


       Po części prezentacyjnej nadszedł czas na uroczystą dekorację zwycięzców III edycji Pucharu Bałtyku Południowego. Puchar Bałtyku Południowego polega na objęciu wspólną klasyfikacją sterników i załogi jachtów rekreacyjnych biorących udział w regatach, objętych kalendarzami poszczególnych regionów. Jego celem jest integracja i uaktywnienie żeglarzy w pasie Bałtyku Południowego - od Szczecina do Kaliningradu.
       W sezonie 2015 Puchar Bałtyku Południowego obejmował 3 klasyfikacje (generalną, morską, najaktywniejszy sternik) w 3 grupach: KWR, ORC Club, OPEN. Kalendarz obejmował 26 regat w 4 regionach: zachodniopomorskim, pomorskim, elbląskim i kaliningradzkim.
       Wśród nagrodzonych znalazł się żeglarz z Elbląga: Tomasz Makowski (jacht: 2 EASY), który zajął trzecie miejsce w grupie KWR. W tej grupie odbyły się 22 imprezy (w tym 6 morskich), w których w sumie sklasyfikowano 127 jachtów. Tomasz Makowski otrzymał także puchar za drugie miejsce w klasyfikacji najaktywniejszych żeglarzy. W grupie ORC Club rozegrano 13 regat (4 morskie) i sklasyfikowano 71 uczestników. W grupie OPEN odbyło się 11 imprez (4 morskie) i sklasyfikowane zostały 122 jachty.
       Rekordzistą w startach w ramach Pucharu Bałtyku Południowego 2015 okazał się Michail Muleris (Jacht Klub Kaliningradzki), a drugie miejsce w tej klasyfikacji zajął... Tomasz Makowski.
       Kolejnym sukcesem żeglarstwa nadzalewowego był puchar dla Międzynarodowych Regat o Puchar Trzech Marszałków, których organizatorem w sferze żeglarskiej jest Jachtklub Elbląg.
      

Jolanta Małkowska, Biuro Regionalne Urzędu Marszałkowskiego w Elblągu

Najnowsze artykuły w dziale Sport

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama