Gra liga. W Elblągu Olimpia zmierzy się z Ruchem (piłka nożna)

Elbląg, No to gramy!
No to gramy! (fot. AD)

Dziś (3 kwietnia) o godz. 15 na stadionie przy ul. Agrykola rozpoczął się kolejny mecz o mistrzowskie punkty – drugoligowa Olimpia mierzy się z Ruchem Wysokie Mazowieckie. W pierwszym meczu w tym roku żółto-biało-niebiescy niespodziewanie ograli na wyjeździe lidera LKS Nieciecza 1:0. Dziś będą chcieli przynajmniej skopiować swój wyczyn i sprawić kolejną niespodziankę.

Udany żart kibiców
       W czwartek 1 kwietnia portal kibiców e-Olimpia.com podał informację, z której wynikało, że trener Olimpii Tomasz Arteniuk złożył dymisję. Pomimo tego, że news pojawił się w dzień kojarzony w naszej kulturze jednoznacznie, wielu kibiców nabrało się na primaaprilisowy żart. Zresztą nie tylko oni, bo w ślad za nieoficjalną stroną Olimpii informację podało kilka ogólnopolskich portali internetowych traktujących o piłce nożnej. Oczywiście dzień później zdementowano nieprawdziwą informację – trener Arteniuk pozostał na swoim stanowisku i poprowadził popołudniowe zajęcia w formie przedmeczowego rozruchu.

Trener zadowolony
       W trakcie piątkowego treningu podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat najbliższego meczu z Ruchem Wysokie Mazowieckie. - Niewątpliwie czeka nas bardzo ciężkie spotkanie. Przyjeżdża solidny zespół, z dobrym trenerem, który gra bardzo ciekawą piłkę. Goście są w gronie drużyn, które będą liczyły się w walce o awans na zaplecze ekstraklasy, mają stabilny budżet i niezłych graczy. My jednak zamierzamy pokrzyżować im plany i po udanym występie w Niecieczy chcemy pójść za ciosem. Jestem bardzo zadowolony z tego, w jaki sposób prezentują się moi zawodnicy. Dziś jest świeżość, jutro powinno być jeszcze lepiej. Będę miał do dyspozycji prawie wszystkich graczy, bo zabraknie kontuzjowanego Słowaka Hricova, który bierze antybiotyki [Hricov ma zapalenie przyczepu mięśnia i jego przerwa potrwa około 10 dni – przyp. BAR]. Mówią, że zwycięskiego składu nie powinno się zmieniać, ale na jednej czy dwóch pozycjach być może dojdzie do roszad. Zawodnicy poznają wyjściową jedenastkę na przedmeczowej odprawie – powiedział trener Arteniuk.

O przeciwniku
       Jesienią Olimpia uległa Ruchowi na jego terenie 1:2, ale porównywanie obecnego zespołu, ze składem, którym dysponowała przed pół rokiem, to jak porównywanie dnia z nocą. Z poprzedniego zestawienia tzw. pierwszego garnituru pozostało zaledwie kilku graczy. To, że jest to kompletnie inny zespół pokazał już przebieg meczu w Niecieczy. Wreszcie elblążanie nie stracili gola, zagrali na zero z tyłu, podczas gdy jesienią byli jedną z ekip, która traciła najwięcej goli w lidze. Przed tygodniem sprawili największą niespodziankę poprzedniej serii spotkań i na pewno w sobotę będą chcieli potwierdzić, że nie był to przypadek. Ruch w rundzie rewanżowych w dwóch rozegranych spotkaniach dwukrotnie remisował – 1:1 ze Świtem Nowy Dwór Mazowiecki na wyjeździe i 0:0 z Resovią u siebie. Czeski trener Ruchu Mirosłav Čopjak zapowiada zmiany w składzie w porównaniu do ostatniej gry z rzeszowianami i liczy na zwycięstwo w Elblągu. - Olimpia, to zespół który dokonał ogromnych wzmocnień w przerwie zimowej. Pokazał to ostatni mecz i zwycięstwo z liderem. Liczę, że jeśli poprawimy skuteczność, to przywieziemy z Elbląga komplet punktów.

Atrakcje dla kibiców

Organizatorzy na sobotni mecz zaplanowali sporo atrakcji. W przerwie kibice, którzy zakupili wejściówki otrzymają nagrody ufundowane przez klub [karnety na mecze rundy wiosennej] oraz przyjaciół Olimpii. Multikino sponsoruje trzy dwuosobowe zaproszenia do kina, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Elblągu karnety na krytą pływalnię, Klub Odzieżowa 12 zaproszenia na dyskotekę i pizzę, a producent cukierków „Wolność” słodkości, które mają osłodzić zbliżające się święta. To nie koniec zmian przy Agrykola. Obsługą muzyczno-werbalną meczu zaopiekuje się gdańska firma "Artron Conference & Sound Service", przez co w sposób znaczny powinno poprawić się nagłośnienie obiektu i odbiór spikera zawodów. Mecz z Ruchem będzie debiutem „Artronu” podczas spotkań Olimpii i jeśli obie strony – klub i firma, będą zadowolone, współpraca będzie kontynuowana.

Żółto-biało-niebiescy w domu dziecka

Piłkarze Olimpii bardzo pracowicie spędzili przedświąteczny piątek, bo obok wspomnianego dwugodzinnego przedmeczowego rozruchu złożyli również wizytę w elbląskim domu dziecka. Wychowanków domu poczęstowali słodyczami dostarczonymi przez Carrefour i Wolność, a także rozegrali z nimi krótki mecz pokazowy. Klub z Agrykola zaprosił dzieci do cyklicznego odwiedzania stadionu Olimpii i zachęcił do dopingu dla elbląskich piłkarzy. Pierwsza wizyta już w sobotę na meczu z Ruchem. Wizyty w domu dziecka również mają wejść na stałe do olimpijskiego kalendarza. Podczas najbliższej odbyć ma się wspólny grill sportowców i dzieciaków z elbląskiej placówki.

Kolejka na raty
       24. kolejka II ligi zostanie rozegrana na raty, bowiem już w piątek na boisku pojawili się piłkarze. W dwóch meczach cztery bramki. Wigry Suwałki pokonały 1:0 Jezioraka Iława, a Stal Rzeszów wygrała na wyjeździe 2:1 z Concordią Piotrków Trybunalski. Przypomnijmy, że punkty bez gry zainkasował LKS Nieciecza, który miał zmierzyć się z Hetmanem Zamość i z oczywistych względów do pojedynku nie doszło. W sobotę sześć pozostałych spotkań tej serii.

Zestaw par 24. kolejki II ligi gr. wschodniej w sezonie 2009/10: Olimpia Elbląg – Ruch Wysokie Mazowieckie [sobota, godz. 15:00], Wigry Suwałki – Jeziorak Iława 1:0, Hetman Zamość – LKS Nieciecza 0:3, Concordia Piotrków Trybunalski – Stal Rzeszów 1:2, Resovia – Pelikan Łowicz, Świt Nowy Dwór Mazowiecki – Przebój Wolbrom, OKS 1945 Olsztyn – Kolejarz Stróże, Okocimski Brzesko – OKS 1945 Otwock, Sokół Aleksandrów Łódzki – GKS Jastrzębie Zdrój.

Concordia jedzie do Grajewa
       W przedświąteczną sobotę na Concordię czeka w Grajewie miejscowa Warmia. To wicelider III ligi podlasko-warmińsko-mazurskiej, ale zespół zdecydowanie w zasięgu podopiecznych Lecha Strembskiego. Świadczy zresztą o tym jesienny rezultat meczu, w którym pomarańczowo-czarni gładko zwyciężyli 2:0 [gole Sebastian Gryka i Dariusza Brzyskiego]. Po zimowych zbrojeniach Concordia z meczu na mecz powinna być mocniejsza. W ostatniej kolejce, po dobrej drugiej połowie, wygrała 3:1 z Orłem Kolno, dlatego bardzo prawdopodobne zwycięstwo nad kolejną ekipą z Podlasia nie powinno nikogo zdziwić. Początek meczu na stadionie Warmii o godz. 16:00.
       Podobnie jak w II lidze, tak i na trzecioligowym szczeblu w tej kolejce rywalizowano już w piątek. W trzech grach zanotowano dwa bezbramkowe remisy, a w pojedynku Czarni Olecko – Motor Lubawa zwyciężyli gospodarze 4:2.

Zestaw par 18. kolejki III ligi gr. podlasko-warmińsko-mazurskiej w sezonie 2009/10: Warmia Grajewo – Concordia Elbląg [sobota, godz. 16:00], Czarni Olecko – Motor Lubawa 4:2, MKS Mielnik – Pogoń Łapy 0:0, Start Działdowo – Mrągowia Mrągowo 0:0, Olimpia Zambrów – Mazur Ełk, Promień Mońki – Tur Bielsk Podlaski, Vęgoria Węgorzewo – Huragan Morąg, Orzeł Kolno – Sokół Sokółka.

Gra IV liga
       W piątek swój mecz rozegrał wicelider IV ligi warmińsko-mazurskiej Olimpia 2004 Elbląg, która pokonała 2:0 GKS Wikielec. Bramki dla zespołu prowadzonego przez Dariusza Kaczmarczyka zdobyli – Daniel Baran w 11. minucie i Adam Niedźwiedzki na dwanaście minut przed końcem regulaminowego czasu gry. Po ostatnim gwizdku sędziego goście bardzo narzekali na postawę rozjemcy Karola Rudzińskiego z Nidzicy.

Obok meczu Olimpii 2004 grano jeszcze w Gołdapi i Pasłęku. Drugi mecz z rzędu wygrała Polonia, która tym razem pokonała 4:2 Granicę Kętrzyn. Bramki dla polonistów zdobyli Maciej Rapacki (2), Piotr Borysiewicz i Tomasz Augustyńczyk. Oba trafienia dla Granicy zaliczył Paweł Miłoszewski.
       Początek meczu w żaden sposób nie zapowiadał końcowego triumfu gospodarzy, którzy dali się zepchnąć gościom do defensywy i już w 8. minucie przegrywali 0:1. Mniej więcej po kwadransie gry obraz gry zaczął się zmieniać i do głosu doszli miejscowi, którzy z każdą kolejną minutą przejmowali inicjatywę. Pomiędzy 20., a 40. minutą Polonia zaprezentowała koncert gry i znakomitą skuteczność. Gospodarze oddali cztery strzały w światło bramki Granicy i zdobyli... cztery gole, czym ostatecznie przesądzili losy meczu. W drugiej połowie gości z Kętrzyna stać było tylko na zdobycie jednego gola, a Polonia kontrolując rozwój wydarzeń na boisku dowiozła satysfakcjonujący rezultat do końca spotkania.
       Polonia Pasłęk – Granica Kętrzyn 4:2 (4:1)
       0:1 - Miłoszewski (8.), 1:1 - Borysiewicz (22.), 2:1, 3:1 - Rapacki (29., 37.), 4:1 - Augustyńczyk (40. k.), 4:2 - Miłoszewski (83.)
       Polonia: Gołębiewski - Wołczecki, Andrusewicz, Stażyński, Kurgan (Zieliński), Kaleta, Kuśmierczyk (Fryc), Borysiewicz, Gładek (Żabka), Augustyńczyk (Rękas), Rapacki

W sobotę na boisku pojawią się jedenastki Zatoki Braniewo i Błękitnych Orneta. Oba zespoły zagrają na wyjazdach. Lider z Braniewa w Barczewie z Pisą, a Błękitni w Kurzętniku z Zamkiem. W obu konfrontacjach nasze zespoły są zdecydowanymi faworytami.

Zestaw par 18. kolejki IV ligi warmińsko-mazurskiej w sezonie 2009/10:
Olimpia 2004 Elbląg – GKS Wikielec 2:0, Polonia Pasłęk – Granica Kętrzyn 4:2, Rominta Gołdap – MKS Korsze 1:3, Pisa Barczewo – Zatoka Braniewo, Zamek Kurzętnik – Błękitni Orneta, Start Nidzica – Sokół Ostróda, MKS Szczytno – Błękitni Pasym, Płomień Ełk – Tęcza Biskupiec.

18. kolejka okręgówki
       W jedynym piątkowym meczu ligi okręgowej gr. II warmińsko-mazurskiej wyjazdowe zwycięstwo stało się udziałem Barkasu Tolkmicko. Zespół prowadzony przez Janusza Buczkowskiego wygrał w Suszu z Unią. Spotkanie od początku potoczyło się po myśli gości z Tolkmicka, którzy już w 3. minucie wyszli naprowadzenie za sprawą bramki zdobytej przez Kacpra Mostowca [asysta Wojciech Pietrzkiewicz]. Później do głosu doszli gospodarze, którzy najpierw trafili w poprzeczkę, a w 25. minucie doprowadzili do remisu. Wynik remisowy utrzymał się do przerwy, a po zmianie stron lepiej w mecz weszli tolkmiczanie. Owocem tego był drugi gol dla Barkasu, który padł po dwójkowej akcji Karola Rutkowskiego [strzelec] i Kamila Kuczkowskiego [asystent]. Gospodarze nie zamierzali takiemu rozwojowi wypadków przyglądać się biernie, ale wyśmienicie dysponowany w bramce gości był Dawid Humla, który wychodził obronną ręką z największych opresji. W końcówce po raz kolejny znakomitym wyczuciem i trenerskim nosem wykazał się Janusz Buczkowski. Desygnował bowiem do gry młodziutkiego Pawła Kowalskiego, a ten po pięciu minutach pobytu na boisku zdobył swojego pierwszego gola w barwach Barkasu ustalając przy tym wynik na 3:1 dla swojej drużyny. Tym samym trzy punkty w pełni zasłużenie pojechały do Tolkmicka, z czego wyraźnie zadowolony był kapitan „ekipy znad Zalewu” Wiesław Korzeb. - Uważam, że w pełni zasłużyliśmy dziś na zwycięstwo. Tylko momentami gospodarze dotrzymywali nam kroku, co niestety robili przy pomocy dość brutalnej gry, nie brakowało tzw. sanek [wejścia wyprostowanymi nogami – przyp. BAR], a arbiter przymykał oko na takie zagrania, choćby w momencie gdy w taki sposób faulowany był Karol Rutkowski. Zamiast żółtej kartki zawodnik z Susza powinien wylecieć z boiska, bo groziło to poważną kontuzją. Na szczęście nic się nie stało. Cała drużyna zasłużyła na słowa uznania i pochwałę. Szkoda remisu w pierwszym meczu rundy, bo dziś bylibyśmy już bogatsi o sześć, a nie cztery punkty – zakończył kapitan Barkasu.
       Unia Susz – Barkas Tolkmicko 1:3 (1:1)
       0:1- Mostowiec (3.), 1:1 - ? (25.), 1:2 - Rutkowski (55.), 1:3 - Kowalski (88.)
       Barkas: Humla - Wójcik, Niesiobęcki (90. Zienowski), Piotrowski, Buchalski (65' Ratajczyk), Rosenau, Korzeb, Kuczkowski, K Mostowiec (70. G Rutkowski), K. Rutkowski (83. Kowalski), Pietrzkiewicz

Pozostałe mecze 18. kolejki ligi okręgowej gr. II warmińsko-mazurskiej w sezonie 2009/10: Concordia II Elbląg – Tęcza Miłomłyn [sobota, godz. 11:00], Wel Lidzbark Welski – Kormoran Zwierzewo, Warmiak Łukta – Drwęca Nowe Miasto Lubawskie, Grunwald Gierzwałd – Ossa Biskupiec Pomorski, Ossa Ząbrowo – Iskra Narzym, Ewingi Zalewo – GKS Stawiguda, Orzeł Janowiec Kościelny – Olimpia Olsztynek.