Jak wygrywały brąz (siatkówka)

Elbląg, Jak wygrywały brąz (siatkówka)

Już w niedzielę elbląscy kibice siatkówki cieszyli się z wywalczenia przez uczennice Gimnazjum nr 3 brązowego medalu Ogólnopolskiej Gimnazjady w Radomiu. To, co nie udało się rok temu, dziewczęta osiągnęły teraz.

W ubiegłym roku nasze siatkarki zajęły dziewiąte miejsce, w tym niewiele brakowało do wejścia do „wielkiego finału”. Ale i tak to trzecie miejsce w Polsce trener elblążanek Adam Matwiejczuk nazywa wprost wielkim sukcesem. Oto, jak Adam Matwiejczuk relacjonuje ten historyczny występ:

- Do udziału w tak wielkiej imprezie zapraszani są mistrzowie wszystkich województw kraju, więc byliśmy jedną z 16 ekip. Zespoły podzielono na cztery grupy i tak trafiliśmy na Gimnazjum nr 2 z Murowanej Gośliny - mistrza województwa wielkopolskiego, Gimnazjum nr 6 z Bydgoszczy - mistrza kujawsko-pomorskiego oraz Gimnazjum nr 8 z Radomia - gospodarza imprezy. Grupa bardzo silna, szczególnie ubiegłoroczne brązowe medalistki z Murowanej Gośliny i niezwykle rosłe zawodniczki z Bydgoszczy.
     Mecz otwarcia z nami był wielkim szokiem dla utytułowanej drużyny z Murowanej Gośliny. Nokaut w pierwszym secie do 9 i zwycięstwo w drugim do 22 punktów, w sumie 2:0 dla Elbląga. Wielka radość elblążanek rozluźniła nieco koncentrację i w drugim meczu „Trójka” pokonała gospodarzy - Radom 2:0 (25-18, 25-15), choć już nie po tak efektownej grze.
     Nazajutrz spotkanie z obdarzonymi wspaniałymi warunkami fizycznymi siatkarkami z Bydgoszczy było pełne walki i determinacji. Taktycznie dobrze przygotowane elblążanki zwyciężyły w pierwszym secie 25-21, co zapewniało im awans z pierwszego miejsca do dalszej fazy rozgrywek. Jednak w drugim secie po emocjonującej końcówce uległy 24-26. Set decydujący to istna próba nerwów. Prowadzenie zmieniało się z każdą piłką, aż wreszcie meczowa piłka w górze i tryumf Elbląga 15-13.
     W ćwierćfinale stanęła nam na drodze drużyna pełna ubiegłorocznych mistrzyń Polski, młodziczek Gimnazjum nr 4 z Tomaszowa Lubelskiego. Bardzo trudne spotkanie, walka punkt za punkt. Pierwsza odsłona meczu kończy się zwycięstwem Elbląga do 22, ale w drugim zawodniczki z południa kraju od początku wyraźnie prowadziły. Finisz elblążanek imponujący i zwycięstwo 28-26, a więc 2:0 w setach. Ogromna radość z awansu do strefy medalowej i koncentracja przed ostatnim dniem turnieju.
     Do czwórki najlepszych awansowały poza niepokonanymi dotychczas gimnazjalistkami z „Trójki”, Gimnazjum nr 2 Murowana Goślina, Gimnazjum nr 16 z Gdańska oraz Gimnazjum Proszowice. Nasze dziewczyny przystąpiły do meczu półfinałowego niebywale zmęczone. Grając cały turniej praktycznie jedną szóstką, mocno odczuwały trudy dwóch dni gier. Jednak wola walki i determinacja w dążeniu do upragnionego złota wzięła górę. Chyba nawet aż nazbyt, gdyż za bardzo spięte nie uradziły wielkiej szansy, przegrywając swój półfinał z Murowaną Gośliną 0:2 (10-25, 22-25). Jednak przed nimi była jeszcze szansa na brąz w Gimnazjadzie. Uspokojone i dobrze nastawione wręcz nie dały szans siatkarkom z Proszowic tryumfując 2:0 (25-23, 25-10).

Jest to wielki sukces elbląskiej siatkówki, kolejny po udanym sezonie zawodniczek MKS Truso. Klasą dla siebie była Tamara Kaliszuk dźwigająca cały ciężar gry. Jej atomowe ataki, wyśmienite serwisy i bardzo dobra gra w obronie to klucz do sukcesu Gimnazjum nr 3. Według wielu obserwatorów, to bezsprzecznie najlepsza zawodniczka tego turnieju.
     Paulina Kulas to nasza świetna rozgrywająca, umiejętnie kierowała grą koleżanek. To jej wystawy pozwalały siatkarkom na skuteczne zagrania. Paulina grała z wielkim zaangażowaniem, nie żałując sił, dobiegała do najtrudniejszych piłek.
     Monika Skarżyńska to siatkarka obdarzona instynktem obrońcy, podbijająca mnóstwo niezwykle trudnych zagrań rywalek. Spełniała również swoją rolę w grze na siatce, blokując i atakując przeciwnika.
     Andżelika Adamowska to zawodniczka grająca na środku siatki, bardzo dobrze blokująca i atakująca. Ta dziewczyna rozkręcała się z każdą grą pomagając w ataku koleżankom.
     Karolina Jurczak to reprezentantka dźwigająca przede wszystkim odbiór zagrywki. Jednak to jej nieprawdopodobnie trudne serwisy utrudniały poprawne akcje rywalkom.
     Pamela Chyła dysponuje znacznym zasięgiem ramion i dobrym serwisem.
     Zawodniczkami wchodzącymi na zmianę były Natalia Skierkowska i Magdalena Mroczkowska.
     Mecz finałowy zakończył się zwycięstwem Gimnazjum nr 16 z Gdańska, które pokonały w trzech setach rywalki z Murowanej Gośliny.
     Końcowa kolejność ogólnopolskiej Gimnazjady: 1. Gdańsk, 2. Murowana Goślina, 3. Elbląg, 4. Proszowice, 4. Tomaszów Lubelski, 5. Sulechów, 6. Wrocław, 7. Tomaszów Mazowiecki, 8. Jaworzno, 9. Nowa Dęba, 10. Wałcz, 11. Bydgoszcz, 12. Lubowidz, 13. Nysa, 14. Radom, 15. Końskie.