Medalowe żniwo (pływanie)

Tak udanych mistrzostw Polski pływacy Uczniowskiego Klubu Sportowego Orlik Elbląg nie mieli już dawno. W sumie elbląscy 12-latkowie zdobyli cztery medale. Ich rok młodsi koledzy i koleżanki w korespondencyjnych mistrzostwach Polski wywalczyli pięć krążków.

Tomasz Mizerski, trener pływaków Orlika Elbląg, chyba nie mógł sobie wymarzyć lepszego początku wakacji. Jego podopieczni w sumie zdobyli aż dziewięć medali na zawodach rangi mistrzostw Polski. Tymczasem jeszcze w lipcu o medale letnich mistrzostw Polski będą walczyli 13-latkowie w Oświęcimiu, 14-latkowie w Puławach oraz 15-latkowie w Szczecinie.
     UKS Orlik należy do jednego z najprężniej działających w mieście uczniowskich klubów sportowych. Oprócz pływaków klub trenuje także m.in. łyżwiarzy szybkich, trójboistów strzelców sportowych. Jednak sekcja pływacka przysparza Orlikowi chyba największego splendoru. W ciągu ostatnich dni klubowe trofea wzbogaciły się o kolejne medale mistrzostw Polski. Pięć medali zdobyli 10-letni pływacy Orlika na korespondencyjnych mistrzostwach Polski. Jednocześnie na sześciu basenach w Polsce rozgrywane były zawody 10-latków. Polski Związek Pływacki podsumował rywalizację i okazało się, że Wiktoria Bieńkowska z Orlika, okazała się najszybsza na dystansach 50 i 100 m stylem klasycznym. Brązowe krążki zdobyli: Karolina Bukowska, która osiągnęła trzeci czas w Polsce na 50 m stylem dowolnym oraz Bartosz Nowak, który był trzeci na 50 i 100 m w stylu klasycznym.
     12-latkowie o medale mistrzostw Polski walczyli w Dębicy. W sumie dwóch najbardziej utytułowanych pływaków Orlika w tej kategorii wiekowej Sebastian Karaś i Magdalena Deleżuch zdobyło cztery medale, co dało Orlikowi wysokie piąte miejsce w klasyfikacji medalowej.
     Najcenniejszy medal, złoty, zdobył Karaś w wyścigu na 200 m stylem grzbietowym. Podopieczny trenera Tomasza Mizerskiego przepłynął dystans w 2 minuty 31,20 sekund. 12-letni pływak Orlika z bardzo dobrej strony pokazał się także w konkurencji 100 m stylem grzbietowym (czas 1.12,03), gdzie tylko nieznacznie przegrał walkę o złoty medal z Wikotrem Dęgą (Skra Bełchatów) uznanym za najlepszego zawodnika mistrzostw. Magdalena Deleżuch w Dębicy zdobyła dwa brązowe medale, okazała się trzecia na 100 i 200 m stylem dowolnym, gdzie kolejno osięgnęła rezultaty: 1.06,76 i 2.24,66.
     Dorobek medalowy 12-latków Orlika mógłbyć większy, jednak walkę o medale nieznacznie przegrały i ostatecznie zajęły czwarte miejsce: sztafeta 4x100 m stylem dowolnym w składzie: Martyna Pietrasik, Wioletta Świniarska, Magdalena Deleżuch i Tatiana Adamowska oraz Pietrasik w wyścigu na 100 m stylem klasycznym. Sztafeta Orlika, która uzyskała czas 4.44,06 przegrała walkę o brąz z Koroną Kraków o jedną sekundę.