Mistrzem Polski Gimnazjum nr 46 z Łodzi (koszykówka)

Elbląg, Mistrzem Polski Gimnazjum nr 46 z Łodzi (koszykówka)
(fot. PS)

Rozgrywany w Elblągu finałowy turniej „Lotto Basket Cup” zakończył się sukcesem Gimnazjum nr 46 z Łodzi. Najlepsza drużyna województwa łódzkiego pokonała w finale 72:58 reprezentujące województwo zachodniopomorskie Gimnazjum nr 1 ze Stargardu Szczecińskiego. Mistrz Warmii i Mazur, Gimnazjum nr 2 z Działdowa, zajął ósme miejsce.

W trzydniowym turnieju o medalowe trofea i cenne nagrody ufundowane przez Totalizator Sportowy w czterech halach sportowych Elbląga walczyły mistrzowskie teamy gimnazjalistów z 16 województw. Po fazie eliminacyjnej wyłoniono osiem najlepszych zespołów, które rozgrywały spotkania w dwóch grupach systemem „każdy z każdym” z zaliczeniem meczu z fazy eliminacyjnej. Do półfinału awansowały po dwie najlepsze drużyny z każdej grupy.
     W walce o wejście do finału Łódź pokonała Gimnazjum nr 6 z Konina 66:57, a Gimnazjum nr 9 z Gdyni uległo 63:85 Gimnazjum nr 1 ze Stargardu Szczecińskiego. W meczu o brązowe medale Gdynia przegrała z Koninem 63:85. W wielkim finale zespół Łodzi, który nie przegrał żadnego meczu w turnieju, pokonał Stargard Szczeciński 72: 58 w kwartach 22:17, 16:12, 19:19 i 15:10.
     Najskuteczniejszym koszykarzem turnieju okazał się Jakub Lewandowski z Gimnazjum nr 6 z Kielc, zdobywca 285 punktów, co daje średnią na mecz 57 punktów. Najlepsi: center - Dominik Kaczmarek z Gimnazjum nr 46 z Łodzi i rozgrywający Bartłomiej Wróblewski z Gimnazjum nr 1 ze Stargardu Szczecińskiego.
     Piątka All Stars turnieju: Dominik Binkowski i Bartłomiej Bartoszewicz (G 46 Łódź), Łukasz Ważny (G 1 Stargard Szczeciński), Krystian Wawrzyniak (G 6 Konin) i Tomasz Grabiński (G 9 Gdynia).
     Mistrzowie Polski gimnazjów z Łodzi otrzymali złote medale, efektowny puchar, nagrody rzeczowe i czek na sprzęt sportowy o wartości 8 tys. złotych. Ponadto wyjadą na tygodniowy obóz do Ośrodka Przygotowań Olimpijskich. Będą też reprezentować Polskę w turnieju organizowanym przez Międzynarodową Federację Sportu Szkolnego w 2009 roku. Wicemistrzowski team ze Stargardu Szczecińskiego honorowany srebrnymi medalami, pucharem i czekiem na sprzęt sportowy o wartości 6 tys. złotych, dodatkowo pojedzie na weekendowe zgrupowanie do Ośrodka Przygotowań Olimpijskich. Zdobywcy brązowych medali drużyna z Gimnazjum nr 6 z Konina uzyskała czek o wartości 4 tys. złotych na sprzęt sportowy i dresy dla zawodników.
     Zbigniew Czepułkowski, dyrektor gdańskiego oddziału Totalizatora Sportowego pogratulował sportowych sukcesów wszystkim zespołom uczestniczącym w turnieju. Wzięło w nim udział ponad 3000 drużyn. W imieniu gospodarzy oficjalnego zamknięcia turnieju dokonał Marek Burkhradt, naczelnik Wydziału Sportu Urzędu Miejskiego.
     Głównym organizatorem udanego pod każdym względem krajowego finału Gimnazjady w koszykówce chłopców na zlecenie Zarządu Głównego Szkolnego Związku Sportowego był Elbląski Szkolny Związek Sportowy.