Młodzieżowe Mistrzostwa Elbląga (tenis ziemny)

Elbląg, Młodzieżowe Mistrzostwa Elbląga (tenis ziemny)

10 i 11 września na kortach Towarzystwa Tenisowego Olimpia Elbląg zorganizowano Młodzieżowe Mistrzostwa Elbląga o Puchar Nowej Holandii. Formuła turnieju zakładała rywalizację w dwóch kategoriach wiekowych: U-13 oraz U-18. Wśród młodszych zwyciężył Filip Wojtaś, wśród starszych Przemek Kwiatkowski. Zobacz zdjęcia.

Należy nadmienić, iż organizator turnieju zdecydował się na system rozgrywek, w którym nie było podziału na dziewczęta i chłopców. Niemniej jednak celem wyrównania szans poszczególnych zawodników oraz uatrakcyjnienia samego turnieju, wprowadzono system przydzielania handicapów w sytuacjach, kiedy mecze rozgrywane były pomiędzy dziewczynami oraz chłopcami, jak również kiedy po jednej stronie kortu stawał zawodnik posiadający licencję PZT, a po drugiej kompletny amator.
       Faworytami rozgrywek byli zawodnicy klubu, którzy regularnie reprezentują nasze miasto w ogólnopolskich rozgrywkach tenisowych. Przebieg turnieju pokazał, że lokalni „profesjonaliści” dość wyraźnie dominują nad resztą stawki, gdyż podzielili oni między sobą wszystkie miejsca na podium oraz nagrody ufundowane przez sponsora tytularnego imprezy – Kompleks Rekreacyjno-Gastronomiczny „Nowa Holandia”.
       W kategorii U-13 wystąpiło ośmiu uczestników, podzielonych na dwie grupy, z których dwójka najlepszych zawodników przechodziła do gier półfinałowych. W półfinałach Jakub Piotrowski pokonał Julię Połczyńską (6:3, 6:1), zaś Filip Wojtaś po bardzo zaciętym pojedynku wyeliminował Fabiana Sikorę (5:7, 6:0, 10/4). Zwycięzcą tej kategorii wiekowej został Filip Wojtaś, który musiał stoczyć kolejny niezmiernie wyrównany bój z Jakubem Piotrowskim, aby ostatecznie unieść ręce w geście tryumfu (4:6, 6:3, 10/7). Mecz o 3. miejsce zakończył się zwycięstwem Fabiana Sikory, który pokonał klubową koleżankę Julię Połczyńską.
       W kategorii U-18 uczestniczyło aż 11 zawodników i zawodniczek, którzy w pierwszej rundzie zostali podzieleni na trzy grupy. Zwycięzcy wszystkich grup automatycznie znaleźli się w półfinałach, tam dołączył do nich zawodnik z drugiego miejsca, który uzyskał najlepszy bilans punktowy. Jak wspomniałem powyżej, reprezentanci klubu wyraźnie zdominowali rozgrywki i rozstrzygnęli między sobą kwestię podziału miejsc na podium. Robert Wojtaś wygrał z Pauliną Jankun (6:3, 6:4), a Przemek Kwiatkowski pokonał Mateusza Poszelężnego (6:7, 6:4, 10/7). Drugi z półfinałów został okrzyknięty meczem turnieju, zaś sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie i do końca trzymała widzów w napięciu. Pomimo ogromnego zmęczenia, Mateusz Poszelężny pokonał Paulinę Jankun w meczu o trzecie miejsce. Jak się później okazało, uczestnicy wspomnianego „półfinałowego dreszczowca” zachowali jeszcze wiele sił na ostatnie pojedynki, gdyż również Przemek Kwiatkowski bezproblemowo ograł Roberta Wojtasia (6:0, 6:4) i zdobył główną nagrodę turnieju.
       Był to ostatni turniej młodzieżowy w tym roku, ale miejmy nadzieję, że tego rodzaju rozgrywki będą kontynuowane w przyszłych latach, gdyż, po pierwsze, stanowią one doskonałą formę zmierzenia sił pośród lokalnych tenisistów, zaś po drugie, pomagają uatrakcyjnić dość bogaty już kalendarz turniejów tenisowych organizowanych na kortach TT Olimpia Elbląg.