O co chodzi w futsalu

Elbląg, O co chodzi w futsalu
(fot. Michał Skroboszewski)

W sobotę w Elblągu rozpoczyna się turniej eliminacyjny do mistrzostw Europy w futsalu. O awans walczą reprezentacje Hiszpanii, Serbii, Mołdawii i Polski. Czym futsal różni się od tradycyjnej wersji piłki nożnej, na co zwrócić uwagę podczas dopingowania zespołów. Oto nasz krótki poradnik.

Mecz futsalu składa się z dwóch części, z których każda trwa po 20 minut efektywnego czasu gry (w sumie z przerwą mecz trwa około półtorej godziny). Trener ma prawo wziąć jedną minutową przerwę na żądanie podczas każdej połowy. Na parkiecie grają dwie drużyny składające się z czterech zawodników z pola i bramkarza. W skład drużyny wchodzi dwunastu zawodników, którzy mogą być wymieniani przez cały mecz zgodnie z zaleceniami trenera (analogicznie jak w hokeju). Cel jest prosty: strzelić jedną bramkę więcej do przeciwnika.
       Piłka jest okrągła, a bramki są dwie – tak mawiał Kazimierz Górski . Przy czym piłka do futsalu spuszczona z wysokości dwóch metrów powinna odbić się maksymalnie na wysokość 65 cm i nie niżej niż 50 cm. Bramki mają wymiary 2 m (wysokość) na 3 m (szerokość). Gol jest zdobyty, gdy piłka całym swym obwodem przekroczy linię bramkową pomiędzy słupkami i poprzeczką, zakładając, że zawodnik drużyny, która zdobyła bramkę nie naruszył wcześniej przepisów gry.
       Boisko do futsalu (w przypadku meczów międzynarodowych) ma wymiary boiska do piłki ręcznej. Jego kształt oznaczony jest liniami. Kiedy piłka wyjdzie za linię boczną, wykonywany jest wrzut z autu. Ale w odróżnieniu od tradycyjnej odmiany piłki nożnej, w przypadku futsalu aut wybijany jest nogą. Co ciekawe, wrzut z autu przyznawany jest także, gdy piłka odbije się od sufitu. Rzutem rożnym rządzą podobne zasady jak w „normalnej” piłce nożnej.
       Za przewinienia zawodnika drużyna przeciwna otrzymuje rzuty wolne i karne. W przypadku rzutów wolnych są one takie same jakie znamy ze stadionu przy ul. Agrykola 8. Wolne – można zdobyć z nich bramkę bezpośrednio, pośrednie – zanim padnie gol, oprócz wykonawcy rzutu wolnego jeszcze minimum jeden zawodnik dowolnej drużyny musi dotknąć piłkę. Ale kiedy zespół w jednej połowie ma już na koncie pięć fauli (karanych rzutem wolnym bezpośrednim), to od szóstego rzutu wolnego zawodnik drużyny atakującej wykonuje rzut karny z odległości 10 metrów. Chyba że faul miał miejsce pomiędzy 10 metrem, a polem karnym, to rzut karny jest wykonywany z miejsca faula.
       Rzuty karne zwykłe wykonywane są z odległości sześciu metrów. Dyktowane są za przewinienia w polu karnym. Oczywiście są też kartki. Żółta oznacza napomnienie zawodnika. Drugie „żółtko” w jednym meczu oznacza czerwoną kartkę. A to kończy się wykluczeniem zawodnika z meczu. Drużyna ukaranego zawodnika przez dwie minuty (lub do straty bramki) gra w osłabieniu, potem na boisko wbiega rezerwowy. Gracz ukarany czerwona kartką nie może już uczestniczyć w meczu.
       W dotychczas rozgrywanych mistrzostwach Europy najwięcej tytułów zdobyła reprezentacja Hiszpanii. Piłkarze z Półwyspu Iberyjskiego siedem razy (na 10 rozegranych turniejów) zostawali mistrzami Starego Kontynentu, raz byli wicemistrzami, dwa razy zdobyli brąz. W mistrzostwach świata Hiszpanie triumfowali dwa razy, dwa razy zdobywali też wicemistrzostwo świata (za każdym razem przegrywając z Brazylią po dogrywce) i raz umiejscowili się na trzecim miejscu.
       Hiszpanów w akcji zobaczymy w Elblągu już w sobotę o godz. 15 w meczu z Mołdawią. Po nich na parkiet o godz. 20 przeciwko Serbii wybiegną Polacy. Trwa sprzedaż biletów na te i inne spotkania turnieju przez internet oraz w kasach Hali Sportowo-Widowiskowej, które są czynne w godz. 10-18. W imieniu organizatorów zapraszamy kibiców do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu i gorącego dopingu.