Olimpia w pierwszej lidze!

Elbląg, Bramkę na wagę awansu zdobył Krzysztof Kaczmarczyk
Bramkę na wagę awansu zdobył Krzysztof Kaczmarczyk (fot. WS)

Olimpia zremisowała  w Niepołomicach z Puszczą 1:1 i w przyszłym sezonie zagra na zapleczu ekstraklasy. Gola na wagę punktu, a co za tym idzie awansu, zdobył w 86. minucie Krzysztof Kaczmarczyk. Na pomeczowej konferencji Jarosław Araszkiewicz poinformował, że to był jego ostatni mecz w charakterze trenera Olimpii. Zobacz materiały filmowe zrealizowane w Niepołomicach. Obejrzyj zdjęcia.

Przeczytaj tekstową relację live z ostatniego w sezonie meczu Olimpii

Punkt, który dał awans

Olimpia pojechała do Niepołomic po punkt, który bezwzględnie gwarantował jej awans do pierwszej ligi. Choć mecz nie ułożył się po myśli elblążan, bo od 37. minuty przegrywali 0:1, to w końcówce dobyli bramkę, która zapewniła promocję na zaplecze ekstraklasy. Złotego gola na cztery minuty przed końcem regulaminowego czasu gry zdobył Krzysztof Kaczmarczyk.

Wymagający rywal
        Wcześniej Puszcza postawiła Olimpii bardzo trudne warunki gry. Gospodarze, którzy musieli pogodzić się ze spadkiem już wcześniej,  od początku sprawiali mnóstwo kłopotów gościom z Elbląga, a szczególnie groźni byli przy stałych fragmentach gry. Jeden z nich udało się miejscowym zamienić w pierwszej połowie na gola. Po straconej bramce Olimpia ambitnie walczyła o odrobienie straty, zwłaszcza w drugiej części spotkania. Ta połowa toczyła się pod dyktando Olimpii, ale przez długi czas podopieczni Jarosława Araszkiewicza nie potrafili pokonać świetnie dysponowanego Tomasza Kwedyczenki. Bramkarz Puszczy znakomicie spisywał się pomiędzy słupkami, broniąc w nawet najbardziej nieprawdopodobnych sytuacjach, jak choćby w 56. minucie, kiedy to sparował na róg wyborne uderzenie głową Witalija Ledieniowa (dał świetną zmianą po przerwie). Zdeterminowana Olimpia walczyła jednak ambitnie do końca i wreszcie dopięła swego. W 86. minucie w zamieszaniu bramkowym największą przytomnością wykazał się Krzysztof Kaczmarczyk, który skierował piłkę do siatki. Po wyrównaniu stanu meczu Olimpia miała dwie sytuacje, które mogły zakończyć się zdobyciem bramek, ale gospodarzom dopisało szczęście i mecz zakończył się w sumie sprawiedliwym podziałem punktów. Remis oznaczał jedno – awans Olimpii do pierwszej ligi. Awans, na który zespół z Elbląga sumiennie zapracował przez cały sezon. Żółto-biało-niebiescy okazali się najlepsi w stawce osiemnastu zespołów, wyprzedzając o punkt Wisłę Płock, która obok Olimpii może cieszyć się z awansu.
       Po ostatnim gwizdku piłkarze Olimpii odtańczyli szalony taniec radości wspólnie z elbląskimi kibicami. Na taki awans Elbląg czekał blisko dwadzieścia lat.

Araszkiewcz zrezygnował
       Na pomeczowej konferencji Jarosław Araszkiewicz poinformował, że mecz z Puszczą był jego ostatnim na ławce trenerskiej elbląskiego klubu, nie podając przyczyn swojej rezygnacji. Wobec powyższego klubowi działacze zmuszeni są w jak najszybszym czasie poszukać szkoleniowca, który poprowadzi Olimpię w pierwszej lidze.

To oni zrobili awans
       Na sukces Olimpii w minionym sezonie zapracowało aż 33 zawodników. Co zrozumiałe wpływ na końcowy wynik miało dużo węższe grono podstawowych graczy, ale w trakcie rozgrywek 2010/11 Olimpię na boiskach drugiej ligi reprezentowała ponad trzydziestka graczy. Oto oni (kolejność alfabetyczna):

Dawid Ambroziak, Krzysztof Bułka, Paweł Byrski, Temur Chintuba, Ireneusz Chrzanowski, Dawit Czigladze, Mykoła Dremluk, Ołeh Fedosow, Paweł Grocholski, Krzysztof Hałgas, Kamil Jackiewicz, Krzysztof Kaczmarczyk, Tomasz Kasprzik, Mateusz Kołodziejski, Anton Kołosow, Dariusz Kudyba, Witalij Ledieniow, Andrzej Liszko, Rafał Loda, Lubomir Lubenow, Andrzej Matwijów, Grzegorz Miecznik, Łukasz Pietroń, Michał Pietroń, Michał Ressel, Matej Rożnik, Dominik Sobański, Krzysztof Sobieraj, Witalij Szepietowskij, Jarosław Teśman, Krzysztof Trela, Paweł Wojciechowski, Paweł Żuraw.

Nie byłoby radości w Elblągu bez trenerów, którzy pracowali przy Agrykola w ostatnim roku. Przez większą część sezonu zespołem dowodził Tomasz Arteniuk, a jego dzieło kontynuował Jarosław Araszkiewicz. Swoją cegiełkę dołożyli również asystenci – Tomasz Rogala, Waldemar Piątek i Adam Fedoruk.

Puszcza Niepołomice – Olimpia Elbląg 1:1 (1:0)
       1:0 – Marcin Morawski (37.), 1:1 – Krzysztof Kaczmarczyk (86.)
       Puszcza: Tomasz Kwedyczenko – Marcin Morawski, Arkadiusz Lewiński, Tomasz Księżyc, Krzysztof Radwański, Paweł Szwajdych (80. Patryk Ogórek), Radosław Górka (64. Marcin Bojarski), Sebastian Janik, Tomasz Moskała, Piotr Morawski, Maciej Papież ( 57. Tomasz Drabik)
       Olimpia: Dominik Sobański – Paweł Żuraw, Paweł Wojciechowski, Paweł Grocholski, Dawit Czigladze, Mateusz Kołodziejski (90. Mykoła Dremluk), Michał Pietroń, Andrzej Matwijów (46. Witalij Ledieniow), Krzysztof Kaczmarczyk, Kamil Jackiewicz (46. Łukasz Pietroń)
       Żółte kartki: Morawski, Górka, Szwajdych, Papież (Puszcza) - Kaczmarczyk, Sobański (Olimpia)
       Czerwona kartka: Morawski (77., za drugą żółtą, Puszcza)
       Sędziował: Marcin Michał Woś (Zamość)
       Widzów:
400

Komplet wyników 34. (ostatniej) kolejki II ligi gr. wschodniej w sezonie 2010/11: Puszcza Niepołomice - Olimpia Elbląg 1:1, OKS Otwock - Wisła Płock 1:5, Jeziorak Iława - Znicz Pruszków 2:2, Wigry Suwałki - Stal Rzeszów 4:2, Ruch Wysokie Mazowieckie - Okocimski Brzesko 2:1, Pelikan Łowicz - Świt Nowy Dwór Mazowiecki 1:2, Sokół Sokółka - OKS 1945 Olsztyn 0:0, Motor Lublin - Stal Stalowa Wola 2:0, GLKS Nadarzyn - Resovia 0:1.