UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Oni tworzyli historię Olimpii

 
Elbląg, Oni tworzyli historię Olimpii
(fot. Olimpia Elbląg)

Próbujemy pamiętać o wszystkich zasłużonych osobach w ponad 70-letniej historii Olimpii Elbląg. W sercach kibiców pozostaną na zawsze. Dzisiaj z okazji Dnia Zadusznego przypominamy kilka postaci, byłych zawodników i działaczy, którzy swoimi wynikami i działalnością sportową przyczynili się do wielu sukcesów Olimpii.

Adam Wnęk (1919-1961)
     Spoczywa na cmentarzu przy ul. Agrykola. Do Elbląga trafił już w 1943 roku, gdzie rozpoczął pracę w stoczni Schichaua. W trakcie wojny został wysiedlony, ale wrócił w 1946 r. Zamieszkał z rodziną (żona i pięcioro dzieci). W 1947 r. był jednym z założycieli ZKS Metalowców Turmas Elbląg, czyli jednego z wielu klubów poprzedzających Olimpię. Pod koniec 1959 r. w wyniku połączenia innych elbląskich klubów powstał wielosekcyjny klub ZKS Olimpia Elbląg. Kierownikiem pierwszej drużyny został właśnie Adam Wnęk. W 1971 r. (z okazji 25-lecia klubu; wówczas przyjęto, że Olimpia powstała w 1946 r.) wyróżniono wielu zawodników i trenerów wszystkich sekcji sportowych Olimpii. Odznaczonym wśród sekcji piłki nożnej był m.in. Adam Wnęka.
     Adam Wnęk udzielał się także w innych dyscyplinach. Wspólnie z Leonem Powalskim utworzyli sekcję pięściarską. Wnęka przez lata był nie tylko działaczem, ale także czynnym zawodnikiem i trenerem młodszych adeptów boksu.
     
     Bogusław Strembski (1926 – 2013)
     
Również spoczywa na cmentarzu przy ul. Agrykola. W 1959 roku rozpoczął swoją długoletnią funkcję prezesa klubu Olimpii Elbląg. W kronikach historycznych znajdujemy expose Strembskiego wygłoszone po zatwierdzeniu nowego zarządu: „Za nami smutny i rozkojarzony okres niezgody. Przed nami dalsze udoskonalenie działalności w połączonych klubach i sekcjach. Stawiamy na piłkę nożną, która w obecnych warunkach ma realną szansę na awans do III ligi, a w niedługiej przyszłości wejścia na zaplecza ekstraklasy (…)”
     Funkcję prezesa pełnił blisko 40 lat. W tym czasie Olimpia sięgała po największe sukcesy m.in. Helena Pilejczyk zdobyła medal olimpijski, piłkarze trzykrotnie awansowali do II ligi, a sekcja podnoszenia ciężarów była w krajowej czołówce. Dodatkowo obiekty sportowe sukcesywnie rozbudowywano i modernizowano. Za swoją działalność sportową wielokrotnie uhonorowany, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, złotą odznaką „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej”, odznaką „100-lecia Sportu Polskiego”, odznaką „Za Zasługi dla Województwa Elbląskiego”, medalem honorowym „Za Zasługi w Rozwoju Elbląga”. Honorowy prezes Olimpii Elbląg
     
     Franciszek Wiśniewski (1935 – 2012)
     
Wieloletni działacz Olimpii Elbląg. W elbląskim klubie pracował – z małymi przerwami – ponad 50 lat. Za wybitną działalność sportową wielokrotnie odznaczany, m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem Polskiego Związku Bokserskiego, nagrodą prezydenta Elbląga, wyróżnieniem dla zasłużonego działacza Olimpii Elbląg, brązową odznaką PZPN „za wybitne osiągnięcia dla rozwoju piłki nożnej”.
     
     Witold Panas (1948 – 2015)
     
Od młodzieńczych lat związany z Olimpią Elbląg. Jego pierwszym trenerem był Witold Kamieński. Na trwałe zapisał się w historii Olimpii jako jeden z podstawowych zawodników, którzy wywalczyli historyczny awans na zaplecze ekstraklasy. Obecnie ulubieńcem trybun na Agrykola jest Anton Kolosov, a w latach 70. był nim Witold Panas. W ostatnich latach udzielał się  Elbląskim Klubie Sportowym "Nestora" w sekcji piłki nożnej.
     Bernard Kowalski (1934 – 2015)
     Wieloletni działacz Olimpii Elbląg, miłośnik piłki nożnej. W 2003 r. otrzymał medal 75-lecia powstania Polskiego Związku Kajakowego. Z okazji 60-lecia Olimpii Rada Miasta Elbląga uhonorowała m.in. Bernarda Kowalskiego listem gratulacyjnymi.
     
     Jerzy Stelina (1943 – 2018)
     
Wieloletni piłkarz Olimpii Elbląg. Grał w Olimpii m.in. w słynnym meczu 1/16 Pucharu Polski z Legią Warszawa (przegranym 0:2) w 1966 r.. Stołeczni byli obrońcą trofeum, a sam mecz odbył się na stadionie przy ul. Krakusa. Z okazji jubileuszu powstania Olimpii nominowany do jedenastki 70-lecia. Pracował w żółto-biało-niebieskich także jako trener.
     
     Krzysztof Borkowski
     
Bramkarz i trener.. Występował w elbląskiej drużynie m.in. w sezonie 1975/1976, po którym pierwszy raz w historii Olimpia awansował do II ligi (wówczas drugi poziom rozgrywek w Polsce). Z okazji jubileuszu powstania Olimpii nominowany do jedenastki 70-lecia. Z żółto-biało-niebieskim związany także w ostatnich latach - reprezentował drużynę Oldboys.
qba
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama