Piątek 18-01-2019, imieniny Małgorzaty, Piotra
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Orientują się na medal

 
Elbląg, Orientują się na medal (fot. Michał Skroboszewski)
Rek

Elbląscy żołnierze zostali mistrzami Polski służb mundurowych w sportowej nawigacji satelitarnej. To odmiana biegów na orientację, w której do szukania punktów kontrolnych używa się telefonów lub innych urządzeń z GPS. Zawody były poświęcone pamięci polskich żołnierzy, którzy zginęli na misjach. Zobacz zdjęcia.

Mistrzostwa już po raz drugi w historii odbyły się w elbląskiej Bażantarni. Gospodarze przygotowali dwie drużyny, ale swoje szanse przed zawodami oceniali ostrożnie.
     - Konkurencja jest silna, szczególnie z 10. Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa, aktualnych mistrzów Polski – mówił przed startem st. chor. Krzysztof Banach, jeden z elbląskich żołnierzy. - Liczymy na pierwszą trójkę w klasyfikacji drużynowej i wysokie miejsca w klasyfikacji indywidualnej.
     Rzeczywistość okazała się o wiele lepsza. Połączone siły 16. Batalionu Dowodzenia z Elbląga i dowództwa 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej (Krzysztof Banach, Andrzej Patrejko, Jakub Ossowski) okazały się najlepsze i przechodni puchar ufundowany przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego pozostał w naszym mieście. Drugie miejsce w klasyfikacji drużynowej zdobyła 9. Pułk Rozpoznawczy z Lidzbarka Warmińskiego, a trzecie – dotychczasowi mistrzowie ze Świętoszowa.
     Na czym polegają zawody w sportowej nawigacji satelitarnej? Przypominają biegi na orientację, podczas których każdy zawodnik musi odnaleźć punkty kontrolne ukryte w lesie. W Bażantarni każdy z nich musiał pokonać przy tym około 6 kilometrów. - W klasycznej wersji orienteeringu pomocna jest mapa, w sportowej nawigacji satelitarnej współrzędne punktów kontrolnych są wpisane do urządzeń GPS lub telefonów z GPS, z pomocą których trzeba punkty jak najszybciej znaleźć – wyjaśnia Zbigniew Mądrzyński, prezes Polskiego Związku Radioorientacji Sportowej.
     Oprócz sportowej rywalizacji mistrzostwa służb mundurowych w tej dyscyplinie mają jeszcze jeden cel. - Oddajemy w ten sposób hołd wszystkim polskim żołnierzom, którzy zginęli na misjach. Zawody noszą imię porucznika Daniela Ambrozińskiego, który w 2009 roku zginął podczas misji w Afganistanie – mówi płk. Jarosław Gołembski, szef szkolenia w 16 PDZ.
     
     Wyniki mistrzostw:
     
     Drużynowo:
     1. 16. Batalion Dowodzenia z 16 PDZ
     2. 9 Pułk Rozpoznania Lidzbark Warmiński
     3. 10. Brygada Kawalerii Pancernej Świętoszów
     4. 100. Brygada Łączności Wałcz
     5. 16 Batalion Dowodzenia Elbląg (II drużyna)
     6. 5. Lubuski Pułk Artylerii Sulechów
     7. Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim
     
     Indywidualnie (poszczególne kategorie)
     
     Kobiety:
     1. Agata Tatara - 9 PR Lidzbark Warmiński
     2. Anna Waśkowska - 9 PR Lidzbark Warmiński
     3. Katarzyna Leja -10 BKPanc Świętoszów
     
     Mężczyźni (M-21)
     1. Jakub Ossowski -16 BDow Elbląg
     2. Kamil Guzal - 100 BŁącz. Wałcz
     3. Robert Adamski - 100 BŁącz Wałcz
     
     M-30
     1. Andrzej Patrejko - 16 Bdow Elbląg
     2. Marcin Okrzejski - OSZŻW Mińsk Mazowiecki
     3. Mariusz Marcińczuk - 9 PR Lidzbark Warmiński
     
     M-40
     1. Krzysztof Banach - sztab 16 PDZ Elbląg
     2. Mariusz Plesiński -10 BKPanc Świętoszów
     3. Tomasz Rekowski - 9 PR Lidzbark Warmiński
     
     Na drugi dzień w Bażantarni odbył się również I Memoriał im. st. chor. sztab. Marka Szredela, który propagował bieganie na orientację w naszym mieście, wywalczył wiele tytułów mistrza Wojska Polskiego, Polski i Europy. Zmarł w ubiegłym roku. Zawody w foxoringu, czyli biegu na orientację połączonym z radioorientacją sportową zorganizowano, by oddać cześć jego pamięci.
     
     Wyniki drużynowe:
     1. 100. Brygada Łączności Wałcz
     2. Sztab 16 PDZ
     3. Reprezentacja Elbląga
     
     Wyniki indywidualne:
     
     Kobiety
:
     1. Beata Rozmarynowska – 100. Brygada Łączności Wałcz
     
     Mężczyźni
(M-21) 1. Kamil Guzal - 100. Brygada Łączności Wałcz
(M-30) 1. Krzysztof Banach - sztab 16 PDZ Elbląg
(M-40) 1. Józef Tyszkowski - reprezentacja Elbląga
     
     
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia nowoczesna
Kuchnia inna niż inne
Kuchnia, a aneks kuchenny
Kuchnia nowoczesna III