UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Paweł Guminiak: Odwołaliśmy mecz ze względów bezpieczeństwa

 
Elbląg, Paweł Guminiak przedstawił kulisy odwołania meczu Olimpia - Widzew (foto Michał Skroboszewski)
Paweł Guminiak przedstawił kulisy odwołania meczu Olimpia - Widzew (foto Michał Skroboszewski)

- Zdecydowaliśmy się odwołać mecz biorąc pod uwagę przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa – tak prezes Olimpii Paweł Guminiak tłumaczył na konferencji prasowej, dlaczego nie odbył się dzisiejszy mecz II ligi pomiędzy Olimpią Elbląg a Widzewem Łódź. Kiedy i czy w ogóle spotkanie zostanie rozegrane – jeszcze nie wiadomo.

W tym miejscu powinna znajdować się relacja z meczu Olimpii Elbląg z Widzewem Łódź. Piłkarskie święto w Elblągu zostało jednak odwołane. Kiedy i czy w ogóle dojdzie do skutku: tego jeszcze nie wiemy. Dziś (10 listopada) prezes Olimpii Paweł Guminiak przedstawił kulisy odwołania meczu.
     - W poniedziałek [5 listopada – przyp. red.] komendant policji w Elblągu przesłał do Olimpii pismo z prośbą o przełożenie meczu z Widzewem ze względu na obchody stulecia niepodległości, konieczność wydelegowania policjantów do Warszawy, zabezpieczenia imprez w Elblągu oraz absencje chorobową policjantów. Było duże prawdopodobieństwo, że stan osobowy nie pozwoli zabezpieczyć meczu Olimpii - wyjaśniał Paweł Guminiak, prezes Olimpii Elbląg.
     Już w poniedziałek było wiadomo, że mecz będzie cieszył się dużym zainteresowaniem kibiców obu zespołów (którzy dodajmy nie przepadają za sobą). Kibice Widzewa Łódź zgłosili zapotrzebowanie na 500 biletów. Po odwołaniu meczu Rozwoju Katowice i Elany Toruń swoją obecność zapowiedzieli także sympatycy torunian i liczba kibiców przyjezdnych miała wg policji wzrosnąć do 800 osób. Kibice Olimpii spodziewali się wsparcia zaprzyjaźnionych sympatyków Legii Warszawa i Zagłębia Sosnowiec. Nadzieje na dobrą frekwencję się potwierdziły – w piątek ok. godz. 15 w sprzedaży pozostało ok. 500 biletów. Wszystko wskazywało na to, że w sobotę na A8 usiądzie komplet 3 tys. sympatyków piłki nożnej.
     - Po rozpatrzeniu prośby policji stwierdziliśmy, że istnieje zagrożenie. Na prośbę policji 7 listopada napisaliśmy pismo do Polskiego Związku Piłki Nożnej z prośbą o przełożenie spotkania na 12 listopada lub 8 grudnia, po zakończeniu meczów zaplanowanych na jesień lub na wiosnę. Ze strony Widzewa otrzymaliśmy pismo, w którym oni nie zgadzają się na przełożenie meczu i chcą grać w sobotę, ewentualnie wiosną. PZPN nie chce grać meczów jesiennych wiosną i nie zgodził się na przełożenie meczu – mówił Paweł Guminiak.
     Olimpia zaczęła się przygotowywać do organizacji sobotniego meczu. Piłkarze od poniedziałku byli w normalnym mikrocyklu treningowym.
     - Tymczasem policja w dalszym ciągu prowadziła kroki, które miały doprowadzić do tego, że mecz się nie odbędzie. I ostatecznie doprowadziła o tego. U prezydenta Elbląga zostało zwołane zebranie służb mundurowych, na którym byłem obecny. Wszystkie osoby z tych służb stwierdziły, że nie są w stanie zabezpieczyć meczu. W związku z tym prezydent Elbląga 9 listopada wysłał pismo do wojewody, w którym przedstawił sytuację w Elblągu pod względem bezpieczeństwa. Skończyło się na tym, że w piątek o godzinie 15.13 otrzymaliśmy drogą mailową pismo, w którym wojewoda zabronił organizacji imprezy masowej. Oryginał pisma otrzymaliśmy w piątek o godzinie 17 z rąk pracownika Urzędu Wojewódzkiego, który specjalnie przyjechał do Elbląga – wyjaśniał prezes Olimpii.
     W tym czasie piłkarze Widzewa Łódź byli już w drodze do Elbląga. Po otrzymaniu informacji ok godziny 15.30 o decyzji wojewody zdecydowali się kontynuować podróż do Elbląga. Działacze Widzewa chcieli, aby mecz się odbył. Na skutek decyzji wojewody jego rozegranie było możliwe w ramach imprezy niemasowej, wtedy Olimpia mogła wpuścić na stadion tylko 999 kibiców lub przy zamkniętych trybunach.
     Jakby to wyglądało w praktyce, nietrudno sobie wyobrazić. Prawdopodobnie kibice Widzewa staliby pod stadionem od strony ul. Wspólnej, a kibice Olimpii od strony ul. Agrykola.
     - Gdybyśmy zrobili mecz przy zamkniętych trybunach, to z jednej strony stałby Widzew, z drugiej strony kibice Olimpii. Byłoby bieganie wokół stadionu, a może i po całym mieście. W sytuacji, kiedy wpuścilibyśmy tylko 999 kibiców – pytanie: których?  Ci, którzy wejdą, będą zadowoleni, pozostali pod brama być może zaczęliby rozrabiać – przewidywał Paweł Guminiak.
     W związku z tym klub podjął decyzję o odwołaniu meczu.
     - Po naradzie w klubie stwierdziliśmy, że nie jesteśmy w stanie zorganizować meczu jako imprezy niemasowej, gdyż jest to jeszcze bardziej niebezpieczne niż impreza masowa o podwyższonym ryzyku. W przypadku imprezy niemasowej nie ma obowiązku obecności policji oraz innych zaostrzeń, które wymaga ustawa o organizacji imprezy masowej. Nawet forma i skala karalności tych, którzy zrobiliby coś niewłaściwego jest zupełnie inna na imprezie zwykłej niż na imprezie masowej o podwyższonym ryzyku. Dlatego biorąc przede wszystkim pod uwagę bezpieczeństwo ludzi podjęliśmy decyzje o odwołaniu meczu – mówił prezes Olimpii.
     Piłkarze Widzewa Łódź do Elbląga przyjechali, dziś na jednym z boisk w Elblągu przeprowadzili trening i pojechali z powrotem. Polski Związek Piłki Nożnej wydał komunikat, w którym odwołał dzisiejsze spotkanie pomiędzy Olimpią a Widzewem. Jakie będą konsekwencje nierozegrania meczu? Może skończyć się walkowerem na korzyć Widzewa, ale Paweł Guminiak zapowiada walkę, żeby mecz się jednak odbył.
     - Ten mecz powinien się odbyć w terminie, kiedy policja będzie mogła nam pomóc zabezpieczyć to spotkanie. I każdy, kto będzie chciał przyjść na mecz, będzie mógł czuć się bezpiecznie. Jest zagrożenie walkowerem, ale mając takie argumenty, w których w żadnym momencie nie mówiliśmy, że nie jesteśmy w stanie zabezpieczyć imprezy masowej w środku. Byliśmy gotowi do ostatniego dnia. Jesteśmy tak samo poszkodowani jak Widzew, nawet bardziej, bo musieliśmy ponieść pewne koszty związane z organizacją meczu – mówił Paweł Guminiak.
     Prawdopodobnie PZPN decyzję w sprawie meczu podejmie w następnym tygodniu.
     
     
Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnym ZKS Olimpia Elbląg
     
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Jaki żal weś
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20 7
  (2018-11-10)
 • bardzo dobrze, dymu nie bedzie!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  31 16
  (2018-11-10)
 • Wyobraźcie sobie np mecz Lech Legia na 999 osób gdy pod bramami stoi tysiące wściekły kiboli. Zero policji na mieście, poczucie bezkarności w obcym dla siebie mieście, fruwające kostki brukowe, powibijane witryny w sklepach i poprzewracane samochody. A teraz przenieście to wszystko do elblaga. Dalej chcecie takiego meczu? Ciężka decyzja, ale dla dobra życia i mienia elblaskiego decyzja słuszna. Kto z was podjałby inna decyzje i wziął pośrednia odpowiedzialność ????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  43 10
  (2018-11-10)
 • Jeśli będzie walkowet na korzyść Widzewa to masz przechlapane Guminiak!!!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  24 23
  KibolOE(2018-11-10)
 • Gumini Cieplice tylko ciebie chcą ja stanowczo mówię NIE odejdź z A8 wstydu sobie oszczędź!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25 12
  AsAndroid(2018-11-10)
 • Nie stać władz piłkarskich na ochronę, tylko ciągle wysługują się Policją? Inne imprezy sportowe spokojnie są rozgrywane, kibice elegancko i kulturalnie dopingują, ale z meczami piłki nożnej zawsze problemy i potrzebne wielkie siły Policji. Czas zrozumieć, że Policja nie jest darmową firmą ochroniarską dla PZPN!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  48 7
  Marek, łowca...(2018-11-10)
 • Jakbyście zachowywali się jak ludzie , to nie byłoby żadnego problemu. Twój komentarz jasno stwierdza, że decyzja była podjęta dobra. Swoją drogą za taki wpis powinny zostać wyciągnięte konsekwencje wobec Ciebie- ot tak dla przykładu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  14 9
  Durniom mecz w tv(2018-11-10)
 • Wstyd na całą Polskę i tyle, brak środków zaradczych na, ,zabezpieczenie przestrzeni publicznej '', po co więc płacimy podatki skoro okazuje się że nie jesteśmy chronieni ? Co by się stało gdyby to nie kibice Widzewa przyjechali na mecz a na przykład chuliganom z innej miejscowości przyszło do głowy przyjechać do Elbląga w liczbie 1000 osób i zechcieli go spacyfikować ? Paranoja !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21 5
  (2018-11-10)
 • W całej Polsce mecze są tylko w Elblągu problem ? Skandal to jest kur.. skandal. Do budy wszyscy się nadajecie, łącznie z elbląska policja, która nic nie potrafi. Skandal i jeszcze raz skandal
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  23 23
  Bulwersant (2018-11-10)
 • Bardzo dobra decyzja Panie Prezesie. Ma Pan jaja. Nie ugiął się Pan pod presją otoczenia. Brawo i dziękuję, bo zawsze chodzę z synem i nadal chcę chodzić, a bezpieczeństwo jest najważniejsze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  38 18
  (2018-11-10)
 • O meczu było wiadomo od pół roku. Syf i jeszcze metr mułu nad Olimpia. Idźcie wszyscy na boisko w parku Kajki tam się nadajecie. Patalachy, wstyd
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  28 14
  Normalność (2018-11-10)
 • Panie Guminiak nie potrafi Pan zorganizować zwykłego meczu ? To po co Pan jest prezesem do jasnej ciasnej. To hańba zniszczyliscie, święto futbolu w Elblągu. A co z biletami ? Łobuz jedne
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  26 14
  Kibic Wojciech (2018-11-10)
Reklama