Perła pokonana. Brawo Start!

Elbląg, Katarzyna Kozimruk zdobyła ostatnią bramkę w meczu dającą wynik 21:20
Katarzyna Kozimruk zdobyła ostatnią bramkę w meczu dającą wynik 21:20 (fot. Michał Skroboszewski)

Mistrz Polski nie zachwycił w Elblągu, a gospodynie wykazały się wielką wolą walki i ambicją. Efekt? W drugiej kolejce PGNiG  Superligi Start wygrał z Perłą Lublin 21:20! Bohaterem spotkania był cały zespół, ale największe gratulacje należą się bramkarce Wioletcie Pająk, która zastąpiła kontuzjowaną Klaudię Powagę. Zobacz fotoreportaż.

Niespodziewanie od pierwszych minut mecz z mistrzyniami Polski okazał się wyrównanym pojedynkiem. Doskonale w bramce Startu spisywała się Wioleta Pająk, która zastąpiła kontuzjowaną Klaudię Powagę. Nazywana przez spikera zawodów „spiderwoman” obroniła w pierwszej połowie siedem rzutów rywalek z „czystych” pozycji (w tym z karnego), mobilizując koleżanki z drużyny do skutecznej gry w ataku.
       W. 20 minucie elblążanki wyszły na prowadzenie 7:5 po dwóch z rzędu skutecznych akcjach, wykończonych przez Aleksandrę Jędrzejczyk. Wcześniej po jednym golu zdobyły zgodnie Justyna Świerczek, Katarzyna Kozimur, Magda Balsam (po jedynej kontrze w tej części gry), Tatjana Trbović i Hanna Yashchuk. Zadowoleni kibice przecierali oczy ze zdumienia, widząc jak mało bramek udało się rzucić mistrzyniom Polski w pierwszej połowie.
       Gdyby gospodynie lepiej wykonywały rzuty karne (dwie stracone szanse) i nie traciły łatwo piłki w rozegraniu, to prowadzenie byłoby bardziej wyraźne. A tak lublinianki dzięki kontrom wyszły najpierw na prowadzenie 9:7, by zakończyć połowę wynikiem 11:9.
       Start rozpoczął drugą połowę od bramki Katarzyny Kozimur, ale szybko odpowiedziała Valiantsina Nestsiaruk i było 10:12. Po kolejnej skutecznej interwencji w bramce Wiolety Pająk oraz golom Katarzyny Kozimur i Joanny Gadziny Start doprowadził w 38. minucie do remisu 13:13. Pięć minut później było 14:14, a gospodynie w tym momencie chyba uwierzyły w to, że mogą nawet wygrać z mistrzem Polski - niesione dopingiem publiczności i kolejną, tym razem w sytuacji sam na sam, obroną Wiolety Pająk, która stała się najważniejszą bohaterką spotkania.
       Od 45. minuty po raz pierwszy w tym meczu  elblążanki grały w osłabieniu, mimo to cały czas utrzymywały wynik wokół remisu, a kolejne bramki dorzuciły Magda Balsam i Aleksandra Jędrzejczyk.
       W kolejnych minutach w poczynania obu drużyn wkradło się trochę chaosu, ale szybciej pozbierały się elblążanki, Pomogła w tym przerwa na żądanie, którą wziął trener Andrzej Niewrzawa. Gospodyniom udało się zaskoczyć lublinianki wprowadzeniem siódmej zawodniczki zamiast bramkarki i dzięki dobitce Justyny Świerczek wyszły na prowadzenie 17:16 w 52. minucie.
       Dwa kolejne błędy w obronie sprawiły, że Perła w kilkadziesiąt sekund doprowadziła do wyniku 17:18, ale szybko dzięki Joannie Gadzinie na tablicy znów był remis po 18.
       Końcówka spotkania była bardzo nerwowa. W 57. minucie przy remisie 19:19 bramkę dla Perły zdobyła Ewa Urtnowska i Start, by myśleć o zdobyciu punktów, musiał postawić wszystko na jedną kartę. Wydawało się, że sprawę ułatwi dwuminutowe wykluczenie Marty Gęgi, przez co Perła musiała wycofywać bramkarkę w kluczowym momentach.
       Do remisu 20:20 na półtorej minuty przed końcem doprowadziła Aleksandra Jędrzejczyk, potem dwa rzuty lublinianek obroniła Wioleta Pająk. Na dziewięć sekund przed końcem czas wziął Andrzej Niewrzawa i elblążanki zrobiły coś niesamowitego. Paulina Uścinowicz podała na siódmy metr do Katarzyny Kozimur, a ta tuż przed syreną zdobyła bramkę na wagę zwycięstwa. - Tak właśnie miała wyglądać ta akcja - przyznał po meczu trener Niewrzawa.
       Brawo Start!

Start Elbląg - Perła Lublin 21:20 (9:11)

Start: Pająk, Bałdyga – Balsam 2, Choromańska, Świerczek 2, Jędrzejczyk 6, Tarczyluk, Kozimur 4, Trbović 1, Gadzina 3, Uścinowicz 2, Stapurewicz, Yashchuk 1.
       Perła: Gawlik, Januchta – Łabuda 3, Szarawaga, Moldrup 1, Kowalska 1, Gęga 1, Matuszczyk 3, Królikowska 2, Stasiak 1, Nestsiaruk 3, Nocuń 1, Rosiak, Achruk 2, Urtnowska 2.