UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Pobiegnij "Tropem Wilczym"

 
Elbląg, Pobiegnij "Tropem Wilczym"

W niedzielę, 26 lutego po raz pierwszy w Elblągu odbędzie się „Bieg Żołnierzy Wyklętych”. To bieg przełajowy po Bażantarni, w którym zawodnicy będą mieli do pokonania trasę liczącą 1963 metry. Imprezą towarzyszącą będzie bieg na orientację. Udział w imprezie jest bezpłatny.

Bieg na orientację (z mapą) rozpocznie się o godz. 10 – start wspólny z placu przy wiatach. Bieg przełajowy – również ze startu wspólnego – zaplanowano na godz. 10:30.
       Klasyfikacja w obu startach będzie podzielona na kategorie wiekowe: szkoły podstawowe (dziewczęta i chłopcy), gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne oraz open (kobiety i mężczyźni). Dla uczestników przygotowano dyplomy, pamiątkowe medale, koszulki i nagrody rzeczowe.
       Długość „Biegu Żołnierzy Wyklętych” – 1963 m – nie jest przypadkowa. Nawiązuje do sierżanta Józefa Franczaka, pseudonim Lalek, ostatniego z żołnierzy podziemia niepodległościowego. Franczak od 1949 roku samotnie ukrywał się przed funkcjonariuszami Urzędu Bezpieczeństwa. Zginął w zasadzce w 1963 roku. Jednocześnie impreza będzie upamiętniała generała broni Bolesława Nieczuja – Ostrowskiego (Honorowego Obywatela Elbląga).
      
       Zgłoszenia do biegów będą przyjmowane do 20 lutego (poniedziałek), wystarczy wysłać maila na adres kazek14521@onet.pl (tel. 603 778 389) lub bolesaw.czechowski@interia.pl (tel..505 246 602). W zgłoszeniu należy zaznaczyć bieg i kategorię wiekową. Zapisy będą prowadzone także w dniu zawodów do godz. 9.30 przy muszli koncertowej. Ilość miejsc została ograniczona do 180 zawodników (decyduje kolejność zgłoszeń). Pozostałe osoby będą mogły startować w zawodach, ale poza konkursem.
      
       Organizatorami biegu są: Stowarzyszenie Tu Elbląg, Elbląski Klub Orienteeringu GRYF przy Klubie 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.
      
Łukasz Mierzejewski, biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • RobertKoliński Pamiętajmy o ponad pięciu tysiącach cywili – mężczyznach, kobietach i dzieciach – bestialsko zamordowanych przez tzw. żołnierzy wyklętych, którzy będą fetowani przez kilka najbliższych dni. Sabinka Mozolewska miała 6 lat. Została zamordowana w lutym 1947 roku przez oddział Narodowego Zjednoczenia Wojskowego dowodzony przez Henryka Gawkowskiego, ps. „Rola”. Zabici zostali też jej najbliżsi. Ci sami ludzie pozbawili życia 9 – letnią Wiesię Myślińską i jej rodzinę. 29 listopada 1945 r. oddział Franciszka Olszówki, ps. „Otto”, zamordował 7-osobową żydowską rodzinę Kohnów, w tym małe dzieci. Łącznie banda „Otta” zabiła 71 osób – z czego aż 41 to były osoby cywilne. 6 czerwca 1945 r. oddział PAS – NSZ pod dowództwem “Szarego” dokonał we wsi Wierzchowiny masakry ukraińskiej ludności cywilnej (na zdjęciu). „Wyklęci” zamordowali 194 osób, w tym 65 dzieci poniżej 11 roku życia. Najmłodsza ofiara miała dwa tygodnie. 22 maja 1945 r. oddział por. Zygmunta Błażejewicza, ps. „Zygmunt” (podwładnego Zygmunta Szendzielarza, ps. „Łupaszko”) dokonał pacyfikacji prawosławnej wsi Potoka. Akcja nosiła znamiona czystki etnicznej. Śmiertelnymi ofiarami spalenia osady były m. in. małe dzieci Marii Gierasimczuk: Gienia, Nina i Władzio. (. .. )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 6
  RobertKoliński(2017-02-13)
 • RobertKoliński (...) Historycy szacują, że tzw. żołnierze wyklęci zamordowali 187 dzieci poniżej 14 roku życia. Liczba zabitych z ich rąk cywilów przekracza 5 tysięcy. W wyniku największej manipulacji historycznej III RP w najbliższych dniach sprawcy tych zbrodni będą fetowani podczas akademii, odczytów, rekonstrukcji czy imprez sportowych. 1 marca, w tzw. Narodowym Dniu Żołnierzy Wyklętych, przywróćmy pamięć o niewinnych i bezbronnych ofiarach podziemia zbrojnego. Zapalmy świeczkę Sabince, Nince, Gieniowi, Wiesi i innym pomordowanym dzieciom! link: trybuna.eu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 5
  RobertKoliński(2017-02-13)
 • RobertKoliński PiSowskie zaprzaństwo ramię w ramię z faszystowskim bojówkarstwem z ONR fetuje zbrodniarzy i ludobójców przeklętych, czyli bandytów odpowiedzialnych za tysiące ludzkich istnień po 1945 roku w Polsce, niestety również na ulicach naszego miasta. Naszych apeli o rezygnację z tej haniebnej imprezy nie posłuchali elbląscy radni miejscy, głuchy na głosy mieszkańców o powstrzymanie tych oszołomskich zapędów pozostał również pan prezydent Witold Wróblewski, Prezydent Miasta Elbląg - hańba politykom fetującym zbrodniarzy i morderców Polaków!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 7
  RobertKoliński(2017-02-13)
 • @RobertKoliński - chociaż ktoś mówi prawdę o tych bandytach, którzy mordowali polaków na tych terenach. teściowej rodzice też uciekali przed tymi bohaterami - zwykłymi bandytami. wstyd za takich bohaterów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6 3
  garytom(2017-02-13)
 • Koliński oczywiście świetne wpisy. Wycałowałeś już zdjęcia Trockiego. Marne naciąganie faktów opierane na teczkach KBW. No ale to prawda objawiona dla towarzysza Kolji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 2
  Dynks(2017-02-14)
 • Chciałbym się z Tobą spotkać i "porozmawiać". Sowiecki szpiclu jedź do Moskwy do swojej ukochanej ojczyzny.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 3
  MiltonFriedman(2017-02-16)
 • @RobertKoliński - Panie Robercie. Dlaczego Pańskie historie dotyczą tylko jednej strony? Dlaczego nie napisze Pan o powodach tej agresji. Czy Pan wie co działo się w tym czasie wzdłuż całej granicy? Proszę wypowiadać się obiektywnie i nie osądzać. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 0
  holka1(2017-02-24)
Reklama