Poniedziałek 21-05-2018, imieniny Wiktora, Jana

Podwójny mistrz Elbląga (szachy)

Jedenastoletni Igor Janik został najmłodszym mistrzem naszego miasta w historii szachowych turniejów rozgrywanych w ramach Mistrzostw Elbląga.

W Klubie Olimpijczyka dziewiętnastu czołowych szachistów elbląskich, w tym 4 juniorów i 6 oldboyów, rywalizowało przez dwa miesiące w Mistrzostwach Elbląga w szachach klasycznych. Rozegrano 9 rund systemem szwajcarskim i po emocjonujących rozgrywkach podwójny tytuł (seniorów i juniorów) mistrza Elbląga wywalczył najmłodszy uczestnik imprezy - Igor Janik (Zakrzewo – Start) - 7,5 p, który w dniu ostatniej rundy mistrzostw ukończył 11 lat. To najmłodszy mistrz naszego miasta w historii tych rozgrywek. Aktualnym szkoleniowcem zdolnego młodzika jest elbląski instruktor szachowy Mariusz Ściwiarski.

Kolejne lokaty zajęli:
     2. Ryszard Cybulski (został mistrzem oldboyów) - 6,5 p
     3. Przemysław Ostręga (wicemistrz juniorów)
     4. Radosław Gniado
     5. Sylwester Grabarczyk  - wszyscy Zakrzewo – Start - po 6 p.

Natomiast w elbląskim Młodzieżowym Domu Kultury rozegrano II Przedwakacyjny Turniej Szachów Szybkich do lat 13, z udziałem dziewiętnastu młodych zawodników reprezentujących 7 szkół podstawowych i 1 przedszkole. Najmłodszym uczestnikiem był 6-letni Maciej Błaszczuk z Przedszkola nr 10. W 5-rundowym turnieju zwyciężył zdecydowany faworyt - Igor Janik (SP 21), który zdobył komplet 5 punktów i wyprzedził o jeden punkt Kamilę Moch i Lidię Czarnecką - rocznik 2004 (obie z SP 15). Czwarte miejsce zajął Michał Antosik (SP 11) - 3 p. Drużynowo wygrała ekipa SP 15 - 13 p przed SP 21 - 8 p.
     Imprezie patronowało Radio EL, które w tych dniach obchodziło 19. rocznicę swojej działalności. Należy podkreślić, że wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody lub upominki rzeczowe. Puchary dla najlepszych zdobyli Igor i Kamila.